Jeszcze raz o kwiatkach

Moda_meska_kwiatek_03

We wpisie Jak się ubrać na Studniówkę, który miał kilkadziesiąt tysięcy odsłon i stał się najpopularniejszym wpisem mojego bloga, rekomendowałem młodym adeptom eleganckiego stylu, włożenie kwiatka do butonierki studniówkowego garnituru. Odzew był niezwykle pozytywny i wielu młodych ludzi zastosowało się do mojej rady. Ale też pojawiło się mnóstwo pytań zadawanych w komentarzach pod wpisem, a także w mailach kierowanych bezpośrednio do mnie. Żywa dyskusja na ten temat toczyła się także w facebookowych grupach: Pod krawatem oraz Jak będzie z dandysami? Obie te grupy polecam czytelnikom, którzy chcieliby podyskutować o różnych aspektach klasycznej męskiej elegancji, a także np. poddać ocenie innych, swoje własne stylizacje. Zaś w dzisiejszym wpisie będzie jeszcze raz o kwiatkach.

Postanowiłem bowiem uzupełnić niedosyt informacji związanych z czysto technicznymi aspektami wkładania kwiatka do butonierki. Na pozór może się wydawać, że jest to proste, jak konstrukcja cepa. A jednak, gdy przychodzi co do czego, okazuje się, że wcale nie jest takie proste i oczywiste. Zebrałem więc trochę porad; bardzo szczegółowych i praktycznych, w związku z czym muszę uprzedzić, że dalsza lektura może być trochę nudna. No, ale trudno: czasami nie można inaczej. Zamieszczę też kilka zdjęć moich stylizacji (zarówno klasycznych, jak i ekstrawaganckich), w których zastosowałem różne kwiatki. Zdjęcia są autorstwa Małgorzaty Adamskiej i Katarzyny Purchalak.

Moda_meska_kwiatek_04

kwiatek_5b

WYBÓR GATUNKU I KOLORU KWIATKA

Jeśli chodzi o gatunek kwiatka, to w zasadzie nie ma ograniczeń. Trzeba tylko odpowiednio dobrać jego wielkość trzymając się zasady, że im szersze klapy marynarki, tym kwiatek może być większy. Nie należy jednak bać się kwiatków całkiem małych, jak np. miniaturowych margerytek; zwykle wyglądają uroczo. Trzeba też baczyć na to, żeby kwiatek potrafił długo utrzymać świeżość. Rekordzistami pod tym względem są goździki, dlatego są niemal idealne do butonierek. Barierą mogą być ich grube szypułki – o tym w dalszej części. Poniżej zestawienie kilku polecanych przeze mnie gatunków kwiatów, które sprawdzą się jako wypełnienia butonierek.

Moda_meska_kwiatek_09

Od lewej od góry: goździk, gerbera, róża miniaturowa, storczyk, eustoma, goździk miniaturowy.

Moda_meska_kwiatek_10

Chryzantema gałązkowa (margerytka), chaber, gardenia, dalia, dalia karłowata, storczyk.

Kolor kwiatka może nawiązywać do koloru innego elementu stylizacji (np. krawata, poszetki, koszuli), ale nie jest to wymóg bezwzględny. Ważne jest tylko, żeby kolor kwiatka nie kłócił się z resztą stylizacji. Do wieczorowego granatowego lub czarnego garnituru, białej koszuli i ciemnego, jednolitego krawata, będzie pasował każdy kolor kwiatka. Odradzam jednak zastosowanie kwiatka białego, gdyż całość może się zbytnio kojarzyć z ubiorem ślubnym. A właśnie dla pana młodego – biały kwiatek jest niemalże obowiązkowy. Również właściwy będzie biały kwiatek w butonierce świadka, ale już goście weselni powinni mieć kwiatki w innych kolorach. Niestety na weselach dominują u nas bukieciki przypinane agrafkami do klap marynarek, zwane nieprawidłowo ‘butonierkami’, a które ja proponuję nazywać ‘kwiatonierkami’. Oczywiście żaden sartorialista nie przypnie sobie kwiatonierki, lecz przyjdzie na wesele z własnym kwiatkiem w butonierce.

r_1

Chryzantema gałązkowa (margerytka) chociaż mała, wygląda bardzo uroczo

kwiatek_3b

BUTONIERKA I PĘTELKA

Żeby kwiatek można było włożyć do butonierki, musi ona być nie atrapą, lecz prawdziwą butonierką, czyli obrębioną dziurką. Niestety garnitury kupowane w większości sklepów mają nierozcięte butonierki. Jeśli obrębienie jest prawidłowo wykonane, to można rozciąć butonierkę samemu, uważając, żeby nie przeciąć nitek obrębienia. Jak to zrobić, widać na zdjęciu poniżej. Niestety wiele marynarek nie ma prawidłowego obrębienia ‘na wskroś’ lecz jedynie powierzchniowe szycie udające obrębienie. W takim przypadku trzeba się zwrócić do krawcowej, która najpierw musi wypruć nitkę tworzącą niby-obrębienie, później dokonać rozcięcia materiału i ręcznego lub maszynowego obrębienia powstałej dziurki. Szerokość butonierki powinna wynosić 16 – 20 mm.

Moda_meska_kwiatek_27

Butonierka prawidłowo obrębiona, lecz nierozcięta na całej długości

Moda_meska_kwiatek_51

Rozcinać należy ostrym nożem, uważając, żeby nie przeciąć nitek obrębienia

Moda_meska_kwiatek_28

Butonierka gotowa na włożenie kwiatka

Pętelka służy do stabilizacji łodyżki kwiatka i znajduje się po wewnętrznej stronie klapy, około 4 cm poniżej butonierki. Nie zdarza się, żeby garnitury kupowane w sklepie miały pętelki (nawet jeśli mają rozcięte butonierki). Dlatego pętelkę trzeba wykonać samodzielnie. Jest to operacja banalnie prosta, a jak ją wykonać pokazują kolejne zdjęcia.

Moda_meska_kwiatek_32 Moda_meska_kwiatek_33

kwiatek_9b

PRZYGOTOWANIE I INSTALOWANIE KWIATKA

Moda_meska_kwiatek_26

Łodyżkę kwiatka obcinamy w odległości około 6 – 8 cm od korony. Samo wkładanie do butonierki jest nieco inne dla każdego rodzaju kwiatka. Najpopularniejszy goździk, wkładamy tak, że jego szypułka powinna zostać wciśnięta do butonierki, a wystawać powinna tylko korona kwiatka. I tu mogą pojawić się problemy. Bowiem różne goździki mają szypułki różnej grubości. Wybierając goździk w kwiaciarni, należy zwracać uwagę na grubość szypułki. Nie należy kupować tych z najgrubszą szypułką, bo nie da się ich wcisnąć do butonierki. Najlepsze pod tym względem są goździki miniaturowe, ale ich korony są dość małe. Moim zdaniem są wystarczająco duże i sam często je stosuję, ale jeśli komuś zależy na dużym kwiatku, to musi sięgnąć po zwykły goździk. Jednak nawet jeśli wybierze taki o najcieńszej szypułce, to i tak będzie ona zbyt gruba, żeby się zmieścić do butonierki. Trzeba wówczas zastosować brutalną metodę ściśnięcia i związania szypułki. Pokazują to zdjęcia. Żywotność tak potraktowanego goździka znacznie się zmniejsza, ale spokojnie przetrzyma każdy bal czy wesele. Uwaga dla początkujących: przy braku wprawy może się zdarzyć zniszczenie kwiatka przy operacji ściskania i wiązania szypułki. Radzę więc zaopatrzyć się w kilka kwiatków, na wypadek gdyby się miało nie udać za pierwszym razem.

Moda_meska_kwiatek_34

Zbyt gruba szypułka powoduje, że ten rodzaj goździka nie nadaje się do butonierki

Moda_meska_kwiatek_35

Goździk miniaturowy doskonale się sprawdza jako kwiatek do butonierki

Moda_meska_kwiatek_36a

Ściśnięcie i związanie szypułki umożliwi jej włożenie do butonierki

Moda_meska_kwiatek_39

Wkładanie kwiatka

Moda_meska_kwiatek_38

Prawidłowo włożony goździk miniaturowy

Moda_meska_kwiatek_50

Gożdzik miniaturowy prezentuje się tyleż elegancko, co dyskretnie

Moda_meska_kwiatek_40

Goździk ze ściśniętą i związaną szypułką

Moda_meska_kwiatek_48

Goździk o dużym kwiatostanie zawsze będzie przykuwał uwagę. Prezentuje się bardzo pięknie.

W przypadku takich kwiatków jak gerbera, dalia i im podobnych, na miękkich i podatnych łodyżkach, zalecam zastosowanie drutu stabilizującego i wzmacniającego łodyżkę. Najlepszy będzie drut ogrodniczy o grubości 0,8 mm. Można poprosić w kwiaciarni o kilkanaście centymetrów takiego drutu; tam na pewno mają właściwy, tzn. odpowiednio podatny na wyginanie. Końcówkę drutu wbijamy od tyłu w koronę kwiatka tuż przy łodyżce, a następnie owijamy łodyżkę wystającą częścią drutu. Następnie delikatnie zginamy drut przy samym kwiatku w taki sposób, żeby korona kwiatka nie była prostopadła do łodyżki, lecz była pod kątem. Im mniejszy będzie ten kąt, tym kwiatek będzie się ładniej prezentował w butonierce, gdyż będzie zwrócony swoją koroną w kierunku patrzącego, a nie do góry. Trzeba tylko uważać, bo łatwo jest złamać łodyżkę przy wyginaniu. Takie złamanie nie jest tragedią, gdyż korona będzie się trzymała na samym drucie, ale zawsze będzie wtedy istniało niebezpieczeństwo, że kwiatek w którymś momencie odpadnie. A takie kwiatki mają to do siebie, że jeśli już odpadają, to zwykle w momencie najgorszym z możliwych. Dlatego warto kupić kilka kwiatków, żeby po ewentualnym złamaniu pierwszego, móc powtórzyć operację z drugim, przy zachowaniu większej ostrożności.

Moda_meska_kwiatek_37

Instalowanie drutu wzmacniającego i wyginanie korony kwiatka

Moda_meska_kwiatek_41

Gerbera wzmocniona drutem doskonale trzyma się w butonierce

Moda_meska_kwiatek_49

Gerbera to jedna z najpiękniejszych butonierkowych opcji

Większość kwiatków bez problemu przetrzymuje kilkanaście godzin (a w przypadku goździków nawet dwie doby) bez wody, nie wykazując objawów więdnięcia. Ale, jeśli użyty kwiatek nie był świeży, lub jeśli latem przebywamy na słońcu, to proces więdnięcia ulega przyspieszeniu. Proponuję bardzo prosty sposób na zabezpieczenie się przed przedwczesnym zwiędnięciem. W tym celu końcówkę łodyżki należy owinąć skrawkiem ligniny (np. chusteczki higienicznej), nasączyć wodą, a następnie owinąć kawałkiem folii aluminiowej. Żeby taka instalacja nawadniająca nie zsuwała się z łodyżki, należy połącznie folii i łodyżki owinąć małym kawałkiem plastra lekarskiego lub innej taśmy klejącej. Pokazują to zdjęcia.

Moda_meska_kwiatek_43

Nasączona wodą lignina na końcówce łodyżki, będzie długo utrzymywać kwiatek w dobrej kondycji

Moda_meska_kwiatek_44

Owinięcie folią aluminiową zabezpieczy przed wyparowaniem wody, zaś owinięcie plastrem zabezpieczy przed zsuwaniem się tej instalacji nawadniającej

Moda_meska_kwiatek_42

Niektóre wesela trwają po kilka dni. Tak przygotowany kwiatek zdoła je przetrzymać w dobrej kondycji. Gorzej może być z kondycją jego właściciela.

kwiatek_10b

TRANSPORT PRZYGOTOWANEGO KWIATKA

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy nie możemy włożyć kwiatka do butonierki przy zakładaniu naszego garnituru w domu, bowiem musimy później założyć płaszcz, który skutecznie zniszczyłby kwiatek. Bywa i tak, że musimy się udać w dalszą podróż, a dopiero w miejscu docelowym przebrać się w strój oficjalny (np. weselny) i włożyć do butonierki świeży kwiatek. Jak sobie z tym poradzić? Należy nabyć plastykowe pudełko z hermetyczną pokrywką. Takie pudełka, w różnych rozmiarach, są dostępne w każdym supermarkecie i zwykle służą do przechowywania żywności. Kwiatek, z zainstalowanym uprzednio systemem nawadniającym opisanym powyżej, wkładamy po prostu do pudełka. Jeśli kwiatek ma spędzić w nim czas dłuższy niż kilkanaście godzin, to warto, przed zamknięciem pudełka, umieścić tam kilka kropel wody. Woda szybko wyparuje, ale spowoduje, że powietrze w pudełku będzie bardzo wilgotne, co będzie miało dodatni wpływ na świeżość kwiatka. Zapas kwiatków, które przygotowałem w ten sposób przed wyjazdem na Pitti Uomo, przetrzymał 4 doby bez najmniejszych oznak więdnięcia. Zapewne przetrzymałby dłużej, ale tego nie miałem już okazji sprawdzić.

Moda_meska_kwiatek_45 Moda_meska_kwiatek_46 Moda_meska_kwiatek_47

kwiatek_8b

KIEDY NOSIĆ KWIATEK W BUTONIERCE?

Zawsze przy okazjach uroczystych takich jak: bal, gala, wesele, uroczysta kolacja, przyjęcie świąteczne. Pan młody i świadek na ślubie – nie mogą być bez kwiatków. Jeśli macie okazję włożyć smoking, to kwiatek powinien być równie oczywisty, jak poszetka i muszka. Jedynym wyjątkiem może być smoking z kołnierzem szalowym, gdyż nie będzie w nim butonierki. Ale to nie jest już dziś takie pewne, bowiem coraz więcej krawców podchwytuje pomysł Toma Forda i wykonuje kołnierze szalowe z butonierkami. Jeśli trafi wam się taki smoking, to włożenie kwiatka do butonierki jest koniecznością. Kołnierz szalowy z pustą butonierką – wygląda okropnie! A propos Toma Forda: jeśli będziecie poszukiwać jego zdjęcia w smokingu, to prawdopodobieństwo, że natkniecie się na jakieś, na którym jest bez kwiatka – jest bliskie zera.

Moda_meska_kwiatek_24

Tom Ford zawsze wkłada kwiatek do butonierki smokingu. Wprowadził nawet butonierki do kołnierzy szalowych, żeby dać możliwość noszenia w nich kwiatka.

Moda_meska_kwiatek_54

O włożeniu kwiatka do butonierki nigdy nie zapomina książę Karol

Ale kwiatek w butonierce nie jest domeną stylizacji na wyjątkowe okazje. Uważam, że nie ma przeszkód, żeby go stosować w codziennych stylizacjach casualowych. Jest po prostu dodatkową ozdobą, która – wbrew stereotypowi – ma charakter bardzo męski. Tak! Już w starożytności wojownicy przyozdabiali się kwiatami. Kwiatami byli też obsypywani zwycięzcy wodzowie i monarchowie. Zwyczaj ten niepostrzeżenie wszedł także do współczesności: przecież zwycięzcy w olimpiadach, mistrzostwach i pucharach są nagradzani medalami i kwiatami. No a stąd już tylko mały kroczek do powszechnego noszenia kwiatków w codziennych, ale eleganckich, męskich stylizacjach. Ja staram się tak robić.

Moda_meska_kwiatek_29

W programie Dzień dobry TVN wystąpiłem z ceglastym goździkiem w butonierce

Moda_meska_kwiatek_30

Do Pytania na śniadanie wybrałem żółtą różę

Moda_meska_kwiatek_25

A na otwarciu nowego salony Vistuli byłem z różowym goździkiem

kwiatek_6b

MOJE PROPOZYCJE KWIATKOWYCH STYLIZACJI

Moda_meska_kwiatek_11 Moda_meska_kwiatek_18 Moda_meska_kwiatek_13 Moda_meska_kwiatek_22Moda_meska_kwiatek_19 Moda_meska_kwiatek_15 Moda_meska_kwiatek_14 Moda_meska_kwiatek_16Moda_meska_kwiatek_23

22 komentarze

 1. Marcus L. Lucullus 23/02/2016
 2. Tomek N. 23/02/2016
 3. mad 23/02/2016
  • Jan Adamski 23/02/2016
 4. pigalaktojejrewir 23/02/2016
 5. Marcus L. Lucullus 24/02/2016
  • Jan Adamski 24/02/2016
 6. carver 25/02/2016
  • Jan Adamski 25/02/2016
 7. Tomek 26/02/2016
  • Jan Adamski 26/02/2016
 8. Emilia 26/02/2016
 9. Mateusz 04/09/2017
  • Jan Adamski 04/09/2017
   • Mateusz 04/09/2017
 10. Paweł 03/11/2017
  • Jan Adamski 03/11/2017
   • Paweł 03/11/2017
    • Jan Adamski 03/11/2017
 11. Bartosz 17/11/2018
  • Jan Adamski 18/11/2018

Dodaj komentarz