Patek Philippe

Patek_03

Kontynuuję cykl o luksusowych i bardzo drogich markach. Po wpisie o firmie krawieckiej: Cesare Attolini i obuwniczej: Gaziano & Girling, kolej na firmę zegarmistrzowską: Patek Philippe, której zegarki są najbardziej prestiżowe, najbardziej pożądane i najdroższe na świecie.

Gdy opublikowałem wpis Akcesoria i drobiazgi: zegarek, z zaskoczeniem odkryłem, że wiele osób nie wiedziało tym, że założycielami marki Patek Philippe byli Polacy: Antoni Patek i Franciszek Czapek. Antoni Patek, szlachcic herbu Prawdzic, urodzony w Piaskach Szlacheckich w województwie lubelskim, brał udział w Powstaniu Listopadowym jako kawalerzysta, był dwukrotnie ranny i odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Miał wtedy 19 lat. Po powstaniu musiał emigrować i osiadł w Szwajcarii, gdzie wraz z Franciszkiem Czapkiem otworzył, w roku 1839, firmę zegarmistrzowską Patek, Czapek & Cie z siedzibą w Genewie. W roku 1845 roku Czapek zdecydował się opuścić firmę i kontynuować działalność samodzielnie, zaś Patek związał się z francuskim zegarmistrzem Adrienem Philippem, autorem rewolucyjnego na owe czasy wynalazku, umożliwiającego nakręcanie zegarka przy pomocy koronki, a nie kluczyka, jak było wcześniej. W roku 1851 firma Patka zmieniła nazwę na: Patek Philippe & Cie. W tym samym roku odniosła spektakularny sukces, który zaważył na całej jej przyszłości: zdobyła złoty medal na wystawie światowej w Londynie, a królowa Wiktoria nabyła jeden z zegarków i nosiła go bardzo często, jako wisiorek.

Patek_04

Patek Philippe królowej Wiktorii

Firma Patek Philippe z roku na rok potwierdzała swoją reputację najlepszej firmy zegarmistrzowskiej na świecie. Jednak na zakup jej produktów mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. W roku 1925 firma otrzymała niezwykłe zamówienie od amerykańskiego bankiera Henry’ego Gravesa. Miał to być zegarek z najbardziej skomplikowanym mechanizmem zegarkowym, jaki kiedykolwiek powstał na świecie, a jednocześnie taki, że żadna inna firma, poza Patek Philippe, nie byłaby go w stanie wyprodukować. Powstał unikatowy zegarek kieszonkowy z  tarczami z obydwu stron i 24 komplikacjami. Oprócz standardowych wskazań godzin, minut i sekund, zawierał m.in. wieczny kalendarz, stoper, budzik, wskazanie faz księżyca, mapę nieba i inne. Wszystko to było pokazywane przy pomocy 19 wskazówek, a zegarek wygrywał też kuranty.

Patek_05

Zegarek nie ma nazwy, ale zwykle mówi się na niego Graves Super Complication

Patek_06

Po otwarciu dekla ukazuje się tarcza 24-godzinna i imponująca mapa nieba

Patek_28

Wielkość zegarka Gravesa można ocenić wtedy, gdy porówna się go bezpośrednio z typowym zegarkiem naręcznym.

Zegarek powstawał przez 7 lat i trafił do rąk właściciela w roku 1933. Powstał w jednym tylko egzemplarzu, więc nie było nawet potrzeby nadawania mu nazwy. Na tylnej tarczy widnieje tylko napis: Wykonany dla Henry’ego Gravesa Jr. Nowy Jork 1933. Warto zwrócić uwagę, że zegarek, choć ogromny, zachował jednak wspaniałe proporcje i jest po prostu piękny. W roku 1999 opuścił rodziną Gravesów i trafił do nowego właściciela, za 11 milionów dolarów. W roku 2014 ponownie znalazł się na aukcji i został sprzedany za 25 milionów dolarów.

W nieco ponad pół wieku po zegarku Gravesa, firma Patek Philippe skonstruowała najbardziej skomplikowany czasomierz, jaki kiedykolwiek powstał. Model Calibre 89 miał 33 komplikacje, składał się z 1728 elementów i ważył 1,1 kg.

Patek_31

Patek Philippe Calibre 89 mierzy prawie 9 cm średnicy i ponad 4 cm grubości. Ma wieczny kalendarz, stoper, tarczę 24-godzinną i mapę nieba. Pokazuje także: wschody i zachody słońca, fazy księżyca, lata przestępne, datę świąt Wielkiej Nocy, położenie gwiazd i temperaturę.

Firma Patek Philippe kocha wielkie komplikacje, więc wspomnę o jeszcze jednym zegarku, który ujrzał światło dzienne w roku 2014, z okazji 175 rocznicy powstania firmy. To model Grandmaster Chime, który został wyprodukowany w liczbie 7 egzemplarzy. Jego cenę ustalono na 2,6 miliona dolarów, jednak nie można było tego zegarka, ot tak po prostu, kupić. Chętni musieli złożyć aplikacje do szefa firmy, który po odbyciu rozmów z kandydatami zdecydował, kto uzyskał przywilej zrobienia przelewu i stania się posiadaczem tego cacka. Firma nie ujawniła ile aplikacji wpłynęło, kto został nabywcą, ani tym bardziej, czyje aplikacje zostały odrzucone.

Patek_07

Najdroższy zegarek świata: Patek Philippe Grandmaster Chime

Patek_08

Zegarek ma dwie twarze – można go nosić na jedną, albo na drugą stronę

Kończąc wątek zegarków ekstremalnie drogich muszę jeszcze nawiązać do zegarka, który widnieje na głównym zdjęciu wpisu. To Sky Moon Tourbillon 6002G. To prawdziwe dzieło sztuki z białego złota ma także dwie twarze, ale żeby zobaczyć tę druga trzeba zdjąć zegarek, bowiem koperta nie jest obrotowa, jak w modelu omawianym powyżej. Szkoda, bo ta druga twarz, z mapą nieba i wskazaniami czasu w układzie 24-godzinnym, jest chyba jeszcze ładniejsza od twarzy głównej. Zegarek ma też dużą zaletę w porównaniu z modelem Grandmaster Chime; można go najzwyczajniej w świecie kupić, bez pisania podań do prezesa. Wystarczy wyłożyć półtora miliona dolarów.

Patek-Philippe-Rare-Sky-moon-tourbillon-6002G-5

Patek Philippe Sky Moon Tourbillon 6002G

Patek_15

Firma Patek nie podaje ceny modelu World Time 5131, ograniczając się do lakonicznej informacji: ’do uzgodnienia’. Natomiast na rynku wtórnym model ten jest dostępny już od 120 tysięcy dolarów.

Lubię używać sformułowania o zejściu z obłoków na ziemię, gdy chcę przejść od pisania o rzeczach bardzo drogich, do takich, które są przeznaczone dla przeciętnych ludzi. Ale mam wątpliwości czy takie sformułowanie można zastosować w przypadku wyrobów firmy Patek Philippe. Bo owszem, produkuje ona także zegarki mniej skomplikowane, w stalowych kopertach i o prostym, klasycznym wzornictwie. Ale ich cena raczej nie schodzi poniżej 50 tysięcy złotych (używane modele Calatrava, można trafić za ok. 25 tys. zł). Czy są to zatem zegarki dla zwykłych ludzi? Może w Szwajcarii tak, ale w Polsce na pewno nie.

Patek_10

Calatrava to najpopularniejszy model firmy Patek. Występuje w bardzo wielu różnych odmianach.

Patek_12

Jedna z odmian modelu Calatrava: zegarek dla pilotów.

Patek_11

Nautilus to model teoretycznie dla nurków. Ale podobno najlepiej prezentuje się na nadgarstku osoby za kierownicą Ferrari.

Patek_16

Jedna z odmian Nautilusa.

Patek_17

Model 5270R-001 z ręcznym naciągiem, chronografem i wiecznym kalendarzem.

Patek_29

Model Golden Ellipse jest piękny w swej prostocie.

Użytkownikami zegarków Patek Philippe było i jest wiele znanych osobistości. Chyba najsłynniejszą z nich jest Dalajlama, który złotego Patka dostał w prezencie od amerykańskiego prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Przywiozła go do Tybetu amerykańska delegacja w roku 1943 i podarowała Dalajlamie, który miał wówczas… 8 lat. Dalajlama bardzo ceni i lubi swój zegarek i nosi go często. Jak łatwo policzyć od 73 lat!

Patek_18

Patek Philippe Ref. 1526. Prawdopodobnie taki zegarek otrzymał Dalajlama od prezydenta Roosevelta.

Patek_26

Model Ref. 1415HU był, moim zdaniem, wątpliwej urody. Ale nosił go m.in. Gianni Agnelli.

Patek_19

Model Aquanaut w stalowej kopercie na gumowym pasku noszą m.in. George Soros, Paul McCartney i Ringo Starr.

Patek_20

Paul McCartney założył swojego Patka na ślub.

Patek_21

Perpetual Calendar 3940G upodobali sobie m.in. Nicolas Sarkozy i Władimir Putin. Z tą różnicą, że Sarkozy wersję z białego złota, a Putin – z żółtego. Zaś posiadaczem wersji tego modelu ze stoperem jest m.in. Eric Clapton i był nim także John Lennon.

Patek Philippe to potężna firma zatrudniająca ponad 2 tysiące pracowników i produkująca rocznie ponad 53 tysiące zegarków. Zaskoczeniem będzie zapewne informacja, że oprócz zegarków mechanicznych, produkuje także zegarki kwarcowe (około 12 tysięcy sztuk). Jest jedną z bardzo nielicznych firm zegarkowych, które wyposażają swoje zegarki w mechanizmy wyłącznie własnej produkcji. Siedziba firmy mieści się w Plan-les-Ouates w pobliżu Genewy.

Patek_32

10 komentarzy

 1. Józef 22/03/2016
 2. Marek Adamski 22/03/2016
  • Jan Adamski 22/03/2016
   • zaibatsu; ora et labora 23/03/2016
    • taxus 24/03/2016
 3. LT 23/03/2016
  • Jan Adamski 23/03/2016
 4. taxus 24/03/2016
 5. Rafał 01/10/2020
  • Jan Adamski 02/10/2020

Dodaj komentarz