Nie ma chyba słowa, które w ostatnim czasie zrobiłoby większą karierę, niż słowo: suweren. Jest odmieniane przez wszystkie przypadki przez przedstawicieli obecnej władzy i powtarzane aż do znudzenia. Jednym słowem: moda na suwerena! Nie mogłem pozostać obojętny wobec tego trendu i postanowiłem dorzucić kilka moich przemyśleń na temat suwerenów.
Suweren to złota moneta doskonale znana każdemu numizmatykowi oraz każdemu inwestorowi inwestującemu w złoto. Była bita w Anglii, a także w Niderlandach. Pierwszy suweren został wybity w roku 1489, na rozkaz króla Henryka VII. Na awersie widniał wizerunek Henryka VII siedzącego na tronie, zaś rewers przedstawiał herb Anglii i podwójną różę, symbolizującą unię rodów York i Lancaster. Suwereny bił każdy kolejny władca z dynastii Tudorów, monetę z czasów własnego panowania zdobiąc swoim portretem. W roku 1604, na początku rządów króla Jakuba I Stuarta, emisji monety zaprzestano.
Bicie wznowiono po ponad 200 latach, gdy w roku 1816 zdecydowano o oparciu angielskiej waluty na złocie. Suweren był wówczas normalnym pieniądzem obiegowym o nominale 20 szylingów. Projektantem rewersu był włoski grawer Benedetto Pistrucci, który stworzył słynny wizerunek św. Jerzego walczącego ze smokiem. Wizerunek ten uchodzi za jeden z najlepiej zaprojektowanych wzorów monet i widnieje także na Suwerenach bitych współcześnie. Bo monety bite są aktualnie jako monety bulionowe. Każdy może taką monetę nabyć i w ten sposób stać się prawdziwym właścicielem suwerena. Czyż nie jest to kuszące?
Suweren- ciekawy wątek i na czasie 🙂
Dodam, że suwereny były bite jeszcze w Australii, RPA, Indiach i Kanadzie. O mennicy poinformuje nas mała literka nad rokiem a pod smokiem.
Ciekawostka. W czasie II Wojny Światowej żołnierze aliantów mieli tzw niezbędniki przetrwania gdzie znajdowały się też nie złote dwudziestodolarówki ale właśnie suwereny. Podobny zestaw tylko dużo nowocześniejszy ( gps, ogniwo elektr) mieli żołnierze w czasie Wojny w Zatoce. Jedno pozostało- kilka złotych suwerenów , tak na wszelki wypadek
A czy suweren może być właścicielem suwerena? I czy można, za odpowiednią ilość suwerenów, przekupić suwerena? I najważniejsze. Czy wolno bić suwerena!? A jeśli tak, to komu? I kiedy? I za co?
Bicie suwerena to jest to!