Akcesoria i drobiazgi: pasek

Akcesoria_pasek_02

Pasek jest dodatkiem tak oczywistym, że aż trochę lekceważonym. Niesłusznie, bowiem dobrze dobrany, może sporo wnieść do całości stylizacji. Natomiast źle dobrany, może zepsuć więcej niż skłonni bylibyśmy oczekiwać. Każdy oczywiście wie, że do czarnych butów należy dobierać czarny pasek, zaś do brązowych – brązowy. Oraz, że kolor klamry (najczęściej srebrny lub złoty) powinien współgrać z kolorem koperty zegarka i innych metalowych dodatków: spinek do mankietów koszuli, spinki do krawata lub spinki do kołnierzyka koszuli. To oczywiście słuszne założenia, ale pomiędzy nimi rozpościera się ogromna przestrzeń do zagospodarowania.

Po pierwsze rodzi się pytanie jak bardzo pasek może się upodobnić do butów. Czy nie obowiązuje tu aby zasada taka jak w przypadku pary krawat – poszetka? Otóż analogia tu nie występuje. Wręcz przeciwnie: im bardziej pasek jest podobny do butów – tym lepiej. Najbardziej stylowe są wręcz komplety, które oferują niektóre firmy produkujące buty. W takich kompletach pasek jest wykonany z takiej samej skóry (i w takim samym kolorze), jak buty. Ale na tym nie koniec. Pracownie szewskie, które oferują buty ręcznie patynowane, bardzo często oferują stosowne paski, także malowane ręcznie. Przykładem może być pracownia czeskiego szewca z Pragi, Radka Zachariaša.

Akcesoria_pasek_05

Komplety buty + pasek z pracowni Radka Zachariaša. Fot. zacharias.cz

Akcesoria_pasek_06

Fot. zacharias.cz

Akcesoria_pasek_07

Paski firmy Shoepassion. W dolnym rzędzie paski ze skór egzotycznych. Fot. shoepassion.com

Akcesoria_pasek_27

Maksymalne upodobnianie paska do butów to jedna z opcji, ale nie jedyna. Można iść w kierunku pasków innych, ale dobrze współgrających z butami. Np. takich. Fot. hubertwhite.com

Trzeba pamiętać, że dobieranie paska do butów dotyczy sytuacji, gdy buty są skórzane (zarówno ze skóry licowej, jak i z zamszu czy nubuku). W casualowych stylizacjach z bardziej swobodnym obuwiem (sneakersy, espadryle, trampki), pasek dobiera się tak, żeby pasował do charakteru stylizacji i współgrał kolorystycznie z pozostałymi elementami. Dobrym wyborem będą paski parciane, oraz – moje ulubione – plecione.

Akcesoria_pasek_13

Zamszowy pasek i zamszowe loafersy. Para stylowa i elegancka.

Inna zasada, którą należy się kierować przy doborze paska mówi o tym, że im bardziej formalna stylizacja, tym mniej wszelkiego rodzaju ozdób powinien mieć pasek. Do wieczorowych, ciemnych garniturów nadaje się wyłącznie skórzany, gładki, czarny, pasek z prostą, metalową klamrą. Wszelkie duże i 'ozdobne’ klamry są zarezerwowane wyłącznie do niezobowiązujących ubiorów, ale i tam będą dość ryzykowne. Najlepiej ich po prostu unikać. Do dziennych garniturów, zestawów koordynowanych i smart-casualowych, nadal najlepszym wyborem pozostają paski skórzane, mogą już mieć jednak jakieś przetłoczenia lub dodatkowe przeszycia. Bardzo ciekawym wyborem są paski zamszowe; jeśli zestawimy je z zamszowymi butami, to utworzą duet bardzo stylowy. Kolor brązowy jest uniwersalny i bezpieczny, ale warto pokusić się o kolory bardziej fantazyjne, o ile tylko buty na to pozwalają.

aliexpress2

Należy uważać z 'ozdobnymi’ klamrami, bo łatwo jest o przegięcie. Fot. aliexpress.com

Akcesoria_pasek_08

W ozdobnych klamrach do pasków lubują się renomowane domy mody. Należy ich unikać nie tylko dlatego, że są w złym guście. Także dlatego, że są bardzo drogie.

Długość paska powinna być tak dobrana, żeby zapinał się on na trzecią dziurkę (najczęściej paski mają pięć dziurek, zatem trzecia jest dziurką środkową). Paski plecione nie mają dziurek, gdyż trzpień klamry wchodzi pomiędzy elementy plecionki. W takiej sytuacji końcówka paska powinna wystawać na około 15 cm. Źle wyglądają paski zarówno za krótkie, jak i za długie. W sklepach paski są oferowane w różnych długościach; trzeba przymierzyć i wybrać właściwy. Tak jest z paskami, które mają klamrę połączoną z resztą paska w sposób trwały. Bardzo często spotyka się ostatnio paski, w których połączenie klamry jest rozbieralne (najczęściej połączenie jest przy pomocy wkrętu). Takie paski są zwykle wytwarzane w jednej, albo w dwóch długościach. Ich docelowa długość jest dostosowywana do potrzeb klienta przez personel sklepu; jest to operacja bardzo prosta polegająca na rozmontowaniu połączenia klamry, obcięciu nadmiaru paska i ponownym zmontowaniu klamry. Niekiedy się zdarza, że otrzymujemy pasek od kogoś w prezencie i ma on za dużą długość. Wówczas operację skracania trzeba przeprowadzić samodzielnie. Jak to zrobić pokazują zdjęcia, warto tylko zwrócić uwagę, że w przypadku paska plecionego, należy użyć taśmy klejącej (może być taśma do papieru lub plaster lekarski), gdyż w przeciwnym przypadku plecionka się 'rozsypie’. Natomiast w przypadku paska z jednolitej skóry, niezbędne będzie wykonanie dodatkowej dziurki, przez którą będzie przechodził wkręt. Gdy brak jest w domu narzędzia do wykonania dziurki w skórze, można ją wyciąć ostrym nożem; nie będzie zbyt estetyczna, ale nie ma to znaczenia, gdyż nie będzie widoczna.

Akcesoria_pasek_09

Pasek jest za długi; wymaga skrócenia.

Akcesoria_pasek_10

Należy odkręcić wkręt i rozmontować mocowanie klamry. Miejsce, w którym ma nastąpić obcięcie, należy owinąć ściśle taśmą klejącą.

Akcesoria_pasek_11

Pasek przecinamy odpowiednimi nożyczkami lub nożem. Tniemy tuż przy taśmie klejącej, przy czym taśma ma pozostać na pasku. Na części obciętej zaobserwujemy rozplątywanie się plecionki.

Akcesoria_pasek_12

Teraz pasek ma właściwą długość.

Największe możliwości dobierania ciekawych pasków, dają stylizacje casualowe. Możliwości jest wiele, ja lubię sięgać po paski plecione, gdyż uważam je za bardzo stylowe, a jednocześnie eleganckie. Plecionki mogą być wykonane ze skóry (w jednym lub w kilku kolorach), mogą łączyć skórę z innymi materiałami (np. ze sznurkiem), mogą być z surowców naturalnych lub różnych tworzyw sztucznych.

Akcesoria_pasek_19

Pasek pleciony ze skóry mieszanej z lnianym sznurkiem.

Akcesoria_pasek_20

Pasek pleciony skóra+sznurek, z końcówką ze skóry licowej.

Akcesoria_pasek_21

Ciekawa plecionka ze skóry w jednolitym kolorze.

Akcesoria_pasek_22

Pasek z włókien syntetycznych. Zdecydowanie casualowy.

Akcesoria_pasek_23

Bardzo kolorowa plecionka. Idealna do letnich spodni i szortów.

Jeśli kupuje się pasek skórzany, to warto aby był on dobrej jakości, wykonany z kruponu skóry bydlęcej. Krupon to część skóry, która znajduje się po obu stronach grzbietu zwierzęcia. Ma ona najlepsze właściwości i używana jest do produkcji wyrobów skórzanych najwyższej jakości. Skóra z boków zwierzęcia jest mało wytrzymała i ma tendencję do pękania, zaś skóra z karku nie jest gładka i przez to brzydko wygląda. Dobry pasek z kruponu będzie droższy, ale będzie bardziej elegancki i długo zachowa swój dobry wygląd. Jest wiele sklepów oferujących paski dobrej jakości w przystępnych cenach. Oto niektóre z nich: Miler, Pewien Pan, EM Men’s Accesories, Nonchalant, Elegancki Mężczyzna.

Akcesoria_pasek_14

Do ciemnego wieczorowego garnituru, nadaje się tylko pasek czarny. Do tego czarne oksfordy.

Akcesoria_pasek_15

Gładki pasek w kolorze ciemnego brązu; do dziennych garniturów i brązowych butów ze skóry licowej.

Akcesoria_pasek_16

Piękny pasek w kolorze burgundowym do dziennych garniturów, zestawów koordynowanych i stylizacji casualowych. Ten na zdjęciu jest za krótki.

Akcesoria_pasek_18

Efektowny zamszowy pasek w kolorze granatowym. Z zamszowymi butami w takim samym kolorze stanowiłby parę piękną i przykuwającą uwagę.

Paski ze skór zwierząt egzotycznych (np. węża, krokodyla, płaszczki, rekina, strusia itp.), które posłużyły mi za zdjęcie główne wpisu, są bardzo drogie, ale mają swój urok. Jednak wiele osób uważa je za pretensjonalne, moim zdaniem niesłusznie. Trzeba mieć jednak duże wyczucie zestawiając stylizację z takim paskiem, gdyż efekt pretensjonalności jest tu rzeczywiście łatwo osiągnąć.

Akcesoria_pasek_24

Aktówka i pasek ze skóry krokodyla. Fot. antonimanuel.com

Akcesoria_pasek_25

Pasek ze skóry rekina. Fot. bullhidebelts.com

Akcesoria_pasek_26

Pasek ze skóry strusia. Fot. blog.rankines24.lt

Baner_Poziomy1

15 komentarzy

 1. Bizancjum 02/08/2016
 2. Marek Adamski 02/08/2016
  • Jan Adamski 02/08/2016
 3. konwil 02/08/2016
  • konwil 02/08/2016
   • Jan Adamski 02/08/2016
  • Jan Adamski 02/08/2016
 4. Marcin Szczubełek 02/08/2016
  • Jan Adamski 02/08/2016
 5. Mateusz 03/08/2016
  • Krzysztof 03/08/2016
  • Piotrek Budz 24/09/2023
 6. Paweł 05/03/2019
 7. Paweł 05/03/2019
  • Jan Adamski 06/03/2019

Dodaj komentarz