Akcesoria i drobiazgi: rękawiczki

rękawiczki_02a

W ciągu kilku ostatnich dekad rękawiczki zmieniły swoją rolę w męskich stylizacjach. Od roli wyraźnie dekoracyjnej, podkreślającej styl i elegancję, przeszły do roli czysto użytkowej – ochrony dłoni przed chłodem. Kiedyś było absolutnie niedopuszczalne, żeby mężczyzna w płaszczu nie miał nakrycia głowy i rękawiczek; dziś często nie ma ani jednego, ani drugiego. Nie piszę tego z naganą; po prostu zmienił się sposób życia, szczególnie w miastach. Dziś na ogół nie pokonuje się pieszo dużych odległości; wiele osób porusza się własnymi samochodami, przemierzając odcinki pomiędzy jednym a drugim parkingiem podziemnym. A wracając do rękawiczek warto zauważyć, że czarne rękawiczki – dziś najbardziej rozpowszechnione – kilkadziesiąt lat temu prawie nie występowały. Za to powszechne były inne, których z kolei ze świecą szukać dzisiaj: irchowe rękawiczki ze skóry jelenia, w kolorze żółtobeżowym.

Eleganckie rękawiczki to rękawiczki skórzane. Najczęściej są wykonane ze skóry owczej, bydlęcej lub cielęcej. Rękawiczki ze skóry jelenia będą bardziej miękkie i delikatne, a jednocześnie ciepłe. Rękawiczki ze skóry koziej, specjalnie preparowanej, pozwolą na obsługę ekranów dotykowych. Rękawiczki ze skóry pekari mają bardzo specyficzną fakturę, która nadaje skórze głębi. Rękawiczki wiosenno-jesienne najczęściej nie posiadają ani ocieplenia, ani nawet podszewki, natomiast rękawiczki na zimę powinny mieć warstwę ocieplającą. Stylowe rękawiczki dobrej klasy mają ocieplenie wełniane, a te najlepsze – kaszmirowe. Kaszmir to zdecydowanie najlepszy materiał na ocieplenie rękawiczek, gdyż nie tylko posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale w dodatku jest bardzo miły w dotyku. Żeby obniżyć koszty, a w efekcie cenę, producenci rękawiczek często stosują na ocieplenie, różne tkaniny z włókien sztucznych, niekiedy też tkaniny techniczne, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest szycie zewnętrznej warstwy rękawiczek, z dwóch różnych materiałów; np. skóry i wełny (często tweedu). Daje to bardzo ciekawy efekt, przy czym warto zwrócić uwagę, że można spotkać zarówno rękawiczki w konfiguracji: skóra po wewnętrznej stronie dłoni, tkanina – po zewnętrznej, jak i w konfiguracji odwrotnej.

rękawiczki_03
Różne rękawiczki z oferty Shoepassion z ociepleniem kaszmirowym. Fot. shoepassion.com
rękawiczki_04
Klasyka: irchowe rękawiczki ze skóry jelenia. Fot. leatherglovesonline.com
rękawiczki_05
Męskie rękawiczki ze skór egzotycznych należą do rzadkości, ale występują. Na zdjęciu od lewej: krokodyl, płaszczka, struś. Fot. gloves.mj777.com

Jak wspomniałem na wstępie, najpowszechniejszym kolorem męskich skórzanych rękawiczek, jest kolor czarny. To pokłosie błędnego stereotypu, który głosi, że kolor czarny jest najbardziej uniwersalny. Otóż nie jest. Czarne rękawiczki będą pasować do czarnych i ciemnych płaszczy, szczególnie w stylizacjach wieczorowych, ale już do dziennych zastosowań i płaszczy w innym kolorze niż czerń, lepsze będą rękawiczki brązowe lub w innym kolorze. Zasada, jakiej należy się trzymać mówi, że kolor rękawiczek powinien być dopasowany do koloru butów. Można tę zasadę potraktować bardzo szeroko, czyli: do czarnych butów – czarne rękawiczki, do wszystkich innych butów – brązowe rękawiczki. Ale można ją zawęzić i kolor rękawiczek dopasowywać dokładniej, do butów koniakowych – rękawiczki koniakowe, do czerwonych – czerwone itd. Jeśli buty będą w kolorze nietypowym (np. granatowy, zielony, czerwony) i rękawiczki będą do nich dopasowane kolorystycznie, to warto zadbać, aby przynajmniej jeszcze jeden element garderoby był w tym kolorze – np. szalik lub nakrycie głowy. Należy jednak unikać pełnego ujednolicenia, gdy wszystkie elementy garderoby (w tym płaszcz) będą w tym samym kolorze.

Rękawiczki, jak każdy inny element garderoby, mogą być wykonywane na indywidualne zamówienie, czyli być szyte na miarę. Do dziś uchowało się niewiele pracowni szyjących rękawiczki, ale warto odnotować fakt, że istnieją. Wymieniłbym przede wszystkim warszawskie pracownie: Tomasza KowalskiegoCzesława Jamrozińskiego. Większość osób kupuje jednak rękawiczki gotowe, co ma swoje typowe wady: takie rękawiczki nigdy nie będą leżały idealnie, gdyż każdy człowiek ma inaczej ukształtowane dłonie. Rękawiczki mają oczywiście różne rozmiary, ale rozmiar to jeszcze nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma stosunek obwodu dłoni do długości palców. Jeśli ktoś ma relatywnie długie palce, to będzie skazany na rękawiczki dość obszerne. Można oczywiście kupić o rozmiar mniejsze, które będą ładnie przylegać do dłoni, ale wtedy palce będą za krótkie, co będzie dość niewygodne. Wiem coś na ten temat, bo sam borykam się z tym problemem. Odrobinę zbyt obszerne rękawiczki mają zresztą swoją zaletę, mianowicie lepiej chronią od chłodu niż rękawiczki ściśle przylegające do dłoni. Nie ulega natomiast wątpliwości, że takie ściśle przylegające, wyglądają bardziej szykownie.

Poniżej prezentuję kilka różnych rękawiczek, w stylizacjach, które w tym celu stworzyłem. Kilka razy pojawiają się klasyczne rękawiczki irchowe, gdyż chciałem zwrócić uwagę, że pasują one do stylizacji odmiennych w swym charakterze. W pierwszej stylizacji użyłem rękawiczek EM Men’s Accesories ze skóry cielęcej, w ciekawym kolorze wiśniowo-bordowym. Rękawiczki mają dość cienką podszewkę z tkaniny z włókien sztucznych. Inne elementy stylizacji to: płaszcz Próchnik, spodnie Vistula, kapelusz Cieszkowski, kamizelka EM Men’s Accesories, koszula James Button, skarpetki EM Men’s Accesories, szalik EM Men’s Accesories, muszka EM Men’s Accesories, poszetka EM Men’s Accesories, buty Partenope, okulary Tom Ford, zegarek Ingersoll.

rekawiczki_03 rekawiczki_04 rekawiczki_04a rekawiczki_05 rekawiczki_06 rekawiczki_07 rekawiczki_08

W stylizacji nr 2 użyłem rękawiczek w kolorze brązowym EM Men’s Accesories, które mają miłą w dotyku podszewkę wyglądającą, na oko, na mieszankę wełny i włókien sztucznych. Pozostałe składniki: kurtkomarynarka Próchnik, spodnie Norman, kapelusz Cieszkowski, koszula Osovski, skarpetki Wola, muszka i poszetka EM Men’s Accesories, buty Yanko/Theshine, okulary Persol, szelki Pewien Pan.

rekawiczki_09 rekawiczki_10 rekawiczki_11 rekawiczki_11a

Zestawiając kolejną stylizację sięgnąłem do klasycznych irchowych rękawiczek ze skóry jelenia. Rękawiczki pochodzą z EM Men’s Accesories, charakteryzują się szyciem na zewnątrz i mają bardzo przyjemne, welurowe ocieplenie (od samego dotyku robi się ciepło). Brak niestety informacji o jego składzie. Pozostałe składniki mojej stylizacji to: płaszcz Próchnik, garnitur Bytom, koszula Tommy Hilfiger, knit. poszetka i szalik EM Men’s Accesories, buty Yanko, okulary Tom Ford.

rekawiczki_12 rekawiczki_13 rekawiczki_14 rekawiczki_15 rekawiczki_16

Napisałem powyżej, że eleganckie rękawiczki to rękawiczki skórzane. Jednak bardzo podobają mi się też rękawiczki uszyte z dwóch różnych materiałów, skóry i tkaniny wełnianej. I właśnie takie rękawiczki prezentuję w kolejnej stylizacji. Pochodzą z EM Men’s Accesories i mają po wewnętrznej stronie dłoni, bardzo delikatną i miękką skórę w kolorze czarnym, zaś po zewnętrznej – szaro-czarną wełnę z wzorem jodełki. Brak jest informacji o rodzaju skóry; można przypuszczać, że jest to skóra cielęca, ale być może jest kozia, lub jeszcze inna. Przyjemna, welurowa podszewka jest prawdopodobnie z włókien sztucznych. Resztę stylizacji tworzą: płaszcz Próchnik, spodnie Vistula, kapelusz Witleather, koszula James Button, skarpetki, krawat i poszetka EM Men’s Accesories, szalik Slam, buty Meka/Nord, okulary Tom Ford.

rekawiczki_17 rekawiczki_18 rekawiczki_19 rekawiczki_20 rekawiczki_21 rekawiczki_22

Kolejną stylizację nazwałem żartobliwie 'dyrektorską’; dominują w niej ciemny granat i czerń, skontrastowane z bielą koszuli. Rękawiczki z EM Men’s Accesories są oczywiście czarne, uszyte zostały z delikatnej skóry cielęcej i mają cienką podszewkę z tkaniny syntetycznej. Przy silnych mrozach raczej się nie sprawdzą, ale przy temperaturach w okolicach zera będą w sam raz. Pozując do jednego ze zdjęć zamieniłem rękawiczki, na pokazywane już wcześniej, irchowe rękawiczki w kolorze żółtobeżowym. Chciałem w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że zestawienie tych klasycznych rękawiczek z dość formalną stylizacją w ciemnych barwach, nie jest błędem. Wręcz przeciwnie; dodaje jej szyku i dandysowskiej elegancji. Spośród pozostałych składników mojej garderoby, warto jeszcze zwrócić uwagę na szalik. Pochodzi on z firmy Emanuel Berg i jest dwuwarstwowy – z jednej strony kaszmirowy, a z drugiej jedwabny. Tę jedwabną, wzorzystą stronę widać na ostatnim zdjęciu zestawu. Na pozostałych – eksponowana jest strona kaszmirowa w kolorze granatowym. Pozostałe elementy stylizacji to: płaszcz Próchnik, garnitur Bytom, koszula Tommy Hilfiger, krawat EM Men’s Accesories, poszetka Hemley, buty Carlos Santos, okulary Tom Ford, zegarek Buran, aktówka – producent nieznany.

rekawiczki_23 rekawiczki_24 rekawiczki_25 rekawiczki_26 rekawiczki_27 rekawiczki_28 rekawiczki_29

Udostępnij wpis

Podobne wpisy

0 0 głosów
Ocena arykułu
guest
45 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
8 lat temu

Tempo Pana wpisów imponujące.
Do tego wpisy ciekawe.
Gratuluję!

Mateusz
Mateusz
8 lat temu

Janie

Skórzane rękawiczki muszą być przede wszystkim wykonane z bardzo miękkiej skóry i koniecznie numer większe, co ma istotne znaczenie jeśli ktoś prowadzi w nich samochód:) W innym wypadku pojawi się stały problem dyskomfortu dla nadgarstków przy zaciskaniu dłoni /noszenie torby, prowadzenie samochodu itp/
Ja osobiście bardziej lubię rękawiczki z miękkiej irchy – są bardziej „elastyczne” niż tradycyjne skórzane i wygodniejsze w użyciu.
Co do kolorystyki /doboru/ – tu najczęściej dylematem jest nie tylko dobór do koloru butów ale również w jakimś stopniu do koloru czapki i szalika…

Bardzo fajny wpis.
Pozdrawiam
M.

spokojny
spokojny
8 lat temu

Jak zwykle wspaniały, pełen wiedzy wpis. no ale mnie to już nie dziwi.
Panie Janie pierwszy zestaw fantastyczny, piękny płaszcz.
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Strzelecki

PaniPonura
PaniPonura
8 lat temu

Śliczne to połączenie szarości z bordo. I dziękuję, że wspomniał Pan, że czerń to wcale nie jest uniwersalny kolor. Bardzo wiele osób tak myśli, a szkoda!

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

Janie płaszcz na pierwszym zdjęciu boski, a jeśli chodzi o kurtko marynarkę to właśnie w tym modelu miałem problem wystającej podszewki w rękawach ,sprowadzono Mi kolejną i problem się powtórzył u Ciebie widać że jest ok?

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

Janie, jeszcze dopytam w tym płaszczu Próchnika na pierwszym zdjęciu wymieniałeś guziki bo nie widzę tego modelu w ofercie ?

Dorota
8 lat temu

Bardzo ładne dodatki, widać że rzeczy ze skóry wykonane sa z najlepszej jakości materiału. Warto zainwestować z produkty dobrej jakości które posłużą na lata. Zwłaszcza jak ktoś lubi podróże do Hiszpanii to polecam zainteresować sie rejonem Ubrique w którym powstaje najlepsza galanteria skórzana.
https://lowcamarek.blogspot.com/2016/08/real-leather-studio.html

equestrian
equestrian
8 lat temu

Panie Janie,

mam pytanie odnośnie rękawiczek samochodowych. Czy jest dopuszczalne ich noszenie poza chwilami, w których prowadzimy samochód?

equestrian
equestrian
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Dziękuję za odpowiedź!

PS. Wpis jak zwykle udany 😉

spokojny
spokojny
8 lat temu

Panie Janie,
Moja odsłona była przypadkowa, ot mechanizm.
Pozdrawia Spokojny

Mad
Mad
8 lat temu

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden wniosek płynący z tego materiału. W przypadku kolorowych rękawiczek, możemy odpuścić sobie zasadę zachowania jedności kolorów skórzanych elementów ubrania.

Tomek
Tomek
8 lat temu

Twoje spostrzeżenie dotyczące czarnych rękawiczek, jest dla mnie bardzo odkrywcze. Zagłębiając bardziej temat, doszedłem do wniosku, że noszenie czarnych rękawiczek w dzień, jest wręcz niestosowne. Eleganccy panowie nie zestawiają ich nawet z czarnymi butami.
Na zabawnym zdjęciu w linku poniżej, dżentelmen stojący obok księcia Filipa, ma brązowe rękawiczki, czarny(?) płaszcz i zdecydowanie czarne buty. Zawsze sądziłem że „buty-pasek-teczka-rękawiczki-w zbliżonym kolorze”, to dresscodowe przykazanie. http://www.zimbio.com/pictures/CIJ2OmovPhy/Out+Private+Member+Club+Celebrates+150th+Birthday/PxjPGsmMJ5b/Prince+Philip

Chris
Chris
8 lat temu
Odpowiedz do  Tomek

O… ciekaw jestem tych źródeł…

munthe
munthe
8 lat temu

Bardzo ciekawy wpis o rękawiczkach. Czytałem z przyjemnością, jak zwykle. 🙂

– – – – – – – – – – – – – – – –
… ale spodnie za krótkie – widać skarpetki, wygląda to średnio…

Arkadiusz
Arkadiusz
8 lat temu
Odpowiedz do  munthe

Na którym zdjęciu widać skarpetki? Jeżeli przy siedzeniu na ławce, to prawdopodobnie taki był zamysł. Mnie się podoba. Spodnie nie są za krótkie.

Pozdrawiam.

Miro
Miro
8 lat temu

Bardzo inspirujący wpis! Zarówno Pańskie stylizacje, jak stare ilustracje. Dziękuję. Już wiem, że wnet rozjaśnię swoją skromna „kolekcję” rękawiczek.
Małe pytanie: czy na wieczorne wyjścia, takie bardziej uroczyste, np. do teatru, ważną kolację (i dzienne pogrzebowe) odpowiednie będą tylko rękawiczki czarne, czy obronią się też ciemnobrązowe labo ciemnobordowe? Buty oczywiście czarne.
Przypuszczam, ze tylko czarne – lecz na wszelki wypadek pytam. Mam, rzecz jasna, na myśli tradycyjne, klasyczne zasady.

Arkadiusz
Arkadiusz
8 lat temu

Używam tylko skórzanych (czarnych). Akurat pasują do zestawów, które ubieram. Czasami może przydałyby się irchowe, ale na ich brak nie narzekam.

Pozdrawiam

J.Ty.
J.Ty.
8 lat temu

Oglądając rysunki Fellowsa zauważyłem, że nie tylko kolory rękawiczek się zmieniły. Wygląda, że wówczas bardzo częstym dodatkiem do nich był papieros. To też już przeminęło i zupełnie mi nie żal.

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

Janie Próchnik zrobił obecnie fajną cenę na ten płaszcz o guziki już pytałem ze inne niż na stronie, proszę o informacje co sądzisz o tkaninie czy nie za dużo tu poliamidu pytam też w kontekście ciepłoty płaszcza, mam dwa z Bytomia które mają 80% wełny i 20& poliamidu i są ciepłe a ten ,wiem że trudno ocenić bo nie ma jeszcze polskiej zimy i drugie pytanko jaki nosisz rozmiar 50-52 w niższym wzroście?

Arti
Arti
8 lat temu

Witam,
– Te rękawiczki irchowe, przedstawione przez Pana, przynajmniej na zdjęciach nie wydają się typową irchą – na zdjęciach wyglądają jak zrobione ze skóry licowej – czy porównywał Pan je rękawiczek sprzedawanych przez jedną z wymienionych przez Pana pracowni warszawskich?
– Czy mógłby Pan zdradzić jaki to model kapelusza Witleather ma Pan założony do szarego płaszcza w kratę?
-I jeszcze jednego nie rozumiem – tzw kurtki pikowane – wyglądają jakby w sklepach sprzedawane były same podpinki 🙂 lub zostały wyciągnięte ze starych zapasów ze magazynów GSu 😉

Pozdrawiam,

taxus
taxus
8 lat temu

Dzień dobry Janie!
Wybacz mi ale mam mętlik w głowie. Do jakich strojów i w jakiej porze dnia można obecnie zakładać irchowe, żółte rękawiczki ze skóry jelenia? Jeśli można, prosiłbym łopatologicznie…Pozdrawiam.

taxus
taxus
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Dzięki!

Marcin
7 lat temu

Panie Janie

A jaki kolor szalika i rękawiczek zapropomowałby Pan do camelowego płaszcza czarnych spodni i co najważniejsze czarnych butów. Pytam, ponieważ „czarne” jako odpowiedź wydaje mi się zbyt proste. Jakoś podświadomie mi te dodatki w takim kolorze do plaszcza nie pasuja.
Pozdrawiam
Marcin

Paweł
Paweł
7 lat temu

Jakie rękawiczki poleciłby Pan do czarnego płaszcza, a do tego: czarnego kapelusza, szarego szalika oraz granatowych lub szarych spodni i czarnych butów? Oczywiście obecnie noszę wszędobylskie czarne rękawiczki, ale już od pewnego czasu przestałem uważać to połączenie za trafne. Wydaje mi się, że wciąż za dużo tego czarnego. Kiedyś bowiem w ogóle wszystkie te elementy nosiłem czarne – kapelusz, szalik, płaszcz, rękawiczki i buty. W wyglądzie wierzchnim tylko spodnie odznaczały się w innych kolorach. Po nabyciu szarego szalika stwierdziłem, że zestaw z nim wygląda o niebo lepiej, a wcześniej to była po prostu jedna wielka czarna plama. Od tamtego czasu wciąż przymierzam się do zmiany rękawiczek … i przymierzam … i przymierzam 🙂

Paweł
Paweł
7 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Witam 🙂 Zima już powoli chyba będzie przemijała, a ja w trakcie jej trwania zmieniłem jednak właśnie rękawiczki na żółte irchowe i dokonałem też wymiany taśmy w kapeluszu z czarnej na szarą. Czarny płaszcz niemniej pozostaje dla mnie jedynym wyborem. Mimo wszystko w granatowym, czy też szarym po prostu nie czuję się dobrze. W końcu przez znaczną część zimy zarówno w drodze do pracy, jak też i z pracy panuje albo jeszcze, albo już mrok, więc wieczorowa czerń chyba jakoś się broni. Powstał z tego następujący zestaw – czarny kapelusz z szarą taśmą, szary szalik, czarny płaszcz z żółtą poszetką w niebieskie groszki, żółte irchowe rękawiczki, granatowe spodnie i czarne buty. Tak też już zapewne pozostanie. Jeśli każdy ma znaleźć swój styl, to ten byłby mój 🙂 Ciekaw jestem jednak Pańskiej opinii czy te w sumie kosmetyczne acz dość istotne zmiany dały ostatecznie pożądany efekt w stopniu zadowalającym, całkiem dobrym, czy niestety wciąż niedostatecznym? W szczególności jak tu pasują owe żółte rękawiczki, o których tak naprawdę to ja myślałem od samego początku, zadając już poprzednie pytanie na starcie sezonu zimowego? Pozdrawiam serdecznie 🙂

DAWID
DAWID
4 miesięcy temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Czy to oznacza, że granatowy garnitur z czarnymi butami nie „broni się” jako dzienny zestaw biznesowy?

DAWID
DAWID
3 miesięcy temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Dziękuję za odpowiedź!

Geronimo
Geronimo
7 lat temu

Dzień dobry, Panie Janie jaki kolor maj spodnie Norman – chodzi mi o kolor podawany przez producenta. Pozdrawiam

Alan
Alan
6 lat temu

Jeśli chodzi o rękawiczki z EM, te z węłną po stronie zewnętrznej, to one są ze skóry ekologicznej. Bardzo dobrze imitującej naturalną, ale jednak. Trochę niedobrze, że na stronie EM rękawiczki przedstawione są jako skórzano – wełniane. Dopiero zagłębiając się w szczegółowy opis, dowiadujemy się prawdy. Ja się tak oszukałem i kupiłem nieświadomie. Dopiero po jednym dniu noszenia, stwierdziłem, że coś mi tu nie pasuje, a na zwrot było już za późno. Nie noszę ich, bo nie toleruję wszelkich imitacji skóry.

Dawid
Dawid
2 lat temu

Janie,
rękawiczki są nieodzowne na chłodniejszą porę roku, ale jak o nie dbać? Zazwyczaj są z delikatniejszej skóry niż buty, więc kosmetyki obuwnicze chyba niezbyt się nadają, zresztą pasty i kremy będą brudzić wszystko dookoła. Co w takim razie polecasz? Wazelinę? Czy może jakieś kremy bezbarwne do skóry albo delikatne woski?

Dawid
Dawid
3 miesięcy temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Ja używam od czasu do czasu balsamu do skór marki Palc. Sprawdza się do różnych skór, więc i do rękawiczek – na razie, mimo że to delikatna skóra – nie sprawił żadnych problemów.