Znak czasu

znak czasu

Po ceremonii wręczania Oscarów, na różnych portalach, w magazynach i blogach, pojawiło się bardzo wiele zdjęć i artykułów poświęconych ubiorom, w jakich występowały gwiazdy. Głównie dotyczyło to kreacji aktorek, ale sporo uwagi zostało też poświęcone panom. Niestety omówienia ubiorów zdarzały się rzadko; najczęściej ograniczano się do pokazania zdjęć pod hasłem: ‘najlepiej ubrani’, a niekiedy też ‘najgorzej ubrani’. W dalszej części wpisu podam kilka linków do takich zestawień, ale najpierw chciałbym się podzielić ogólną refleksją. W tym celu przywołam wpis z bloga 4Gentleman, zatytułowany ‘Oscary 2017 – 8 najlepiej ubranych mężczyzn’. Autor bloga – Albert Borowiecki – wymienia na pierwszym miejscu wybranej przez siebie ósemki najlepiej ubranych – Lucasa Hedgesa, który w jednorzędowym smokingu od Diora prezentuje się rzeczywiście bardzo dobrze. Jednocześnie Albert wytyka błędy popełnione przez Lucasa: patki na kieszeniach marynarki i brak pasa smokingowego. I to jest właśnie tytułowy znak czasu: najlepiej ubrany mężczyzna, na najbardziej prestiżowej gali świata, popełnia błędy w ubiorze! A przecież nie tylko ci najlepiej ubrani, ale większość panów na takim wydarzeniu, powinna być ubrana perfekcyjnie – bez żadnych błędów. A może to nie są błędy, tylko po prostu nowy standard, który dziś jeszcze trochę razi, ale za kilka lat będzie obowiązujący? Być może tak właśnie będzie i odejście od klasyki męskiej elegancji jest nieuchronne. Ale jeśli tak, to nie sposób nie zadać pytania: po co?

znak czasu

Lucas Hedges

W dzisiejszych czasach, gdy frak niemal zupełnie wyszedł z użycia, smoking jest najbardziej formalnym i najelegantszym męskim ubiorem. W ciągu wielu lat ukształtowały się zasady, jakim ten ubiór powinien podlegać. U ich podłoża leżało zapewne to, żeby smoking wyraźnie odróżniał się od garnituru wieczorowego (nie mówiąc już o dziennym) i był ubiorem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Dlatego marynarka ma klapy szalowe lub ostre, wykładane jedwabiem, z którego też wykonane są lampasy spodni i pokrycia guzików. Marynarka jest zapinana na jeden guzik, nie ma szliców ani patek na kieszeniach, zaś spodnie nie mają szlufek, gdyż przewidziane są do noszenia na szelkach. Obowiązkowym uzupełnieniem ubioru jest pas hiszpański lub kamizelka, biała koszula smokingowa i jedwabna muszka, biała poszetka i buty z lakierowanej skóry; eskarpiny, wiedenki lub lotniki.

znak czasu znak czasu

Taki stan rzeczy był zbyt piękny, żeby mógł trwać wiecznie. Pojawili się projektanci z wizją, którzy postanowili smoking ‘unowocześnić’ i ‘urozmaicić’. Dlaczego marynarka ma być bez szliców, skoro może mieć dwa, jak w zwykłym garniturze? Dlaczego tylko jeden guzik, czyż drugi nie doda uroku? Dlaczego się ograniczać do klap szalowych lub ostrych, skoro klapy otwarte tak świetnie się sprawdziły w dziennych garniturach? Patki na kieszeniach? Przecież jak ktoś chce, to może je włożyć do środka i kieszenie będą wyglądały jak bez patek. Co z tego, że butonierka jest sprzeczna z archetypem kołnierza szalowego – jak się ją wprowadzi to będzie ‘atrakcyjniej’. A pas hiszpański? Po co się narażać na taką niewygodę? Szczególnie na zakrapianej imprezie, gdy często trzeba odwiedzać pewien przybytek, celem zaspokojenia naturalnej, choć dość intymnej potrzeby. Pojawił się trend do upodobniania smokingu do zwykłego garnituru, który to trend nabiera rozpędu z roku na rok. Konia z rzędem temu, kto na oscarowej gali wypatrzy mężczyznę z pasem smokingowym.

Poniżej załączam zdjęcie dwóch naprawdę świetnie ubranych facetów (w towarzystwie pięknej i stylowo ubranej kobiety). Marcin Prokop ma piękny, szyty na miarę i idealnie leżący smoking w kolorze midnight blue, z szerokimi klapami ostrymi zachodzącymi pięknym łukiem na brustaszę. Ma nawet pas hiszpański! Ideał? Niezupełnie, bowiem jego marynarka została ‘urozmaicona’ przez dodanie… kieszeni biletówki – co widać na doklejonym zdjęciu po lewej. Zaś w marynarce Krzysztofa Ibisza efekt psują klapy otwarte zamiast szalowych lub ostrych. Jakby tego było mało, obie marynarki mają po dwa szlice (czego nie widać na zdjęciu).

znak czasu

Wspomniałem powyżej, że nieodzownym dodatkiem do smokingu jest biała koszula. Nieodzownym dlatego, że kontrast pomiędzy nieskazitelną bielą koszuli i ciemną (najczęściej czarną) barwą marynarki i muszki – podkreśla elegancję. I tylko takie zestawienie wygląda dobrze i z klasą. Niestety zdarzają się panowie, którzy wpadają na pomysł, żeby do czarnego smokingu włożyć… czarną koszulę. Takie zestawienia są sprzeczne z zasadami (co można by przeboleć – wszak łamanie zasad to przywilej wielkich ikon stylu), ale co gorsza wyglądają pretensjonalnie i po prostu nieestetycznie. Co tam nieestetycznie; wyglądają ohydnie!

znak czasu

Jednak w czarnej koszuli do smokingu dziwi mnie nie tyle fakt, że zawsze znajdą się jacyś faceci gotowi się tak ubrać (wśród polskich celebrytów jest to niemal standard). Dziwi mnie to, że taki ubiór zyskuje pełną aprobatę w świecie mody! Jednym z laureatów tegorocznych Oscarów był Mahershala Ali, który na galę włożył czarny, trzyczęściowy smoking, a do niego czarną koszulę z plastykowymi guzikami w kolorze białym z czarną obwódką. Dramatu dopełniały: poszetka w biało – czarne wzory geometryczne oraz butonierka, która była usytuowana pionowo i obrębiona białą nitką (sic!) I tenże Mahershala Ali znalazł się w wielu zestawieniach najlepiej ubranych mężczyzn na oscarowej gali (m.in.: GQ, Esquire czy US Magazine). Czyżbym był ostatnim, który uważa czarną koszulę włożoną do smokingu za wielkie faux pas? I czy to nie jest znak czasu?

znak czasu

Mahershala Ali

A wracając do zestawień najlepiej ubranych. Wspomniany Abert Borowiecki umieścił w swojej ósemce, obok Lucasa Hedgesa; Armiego Hammera, Andrew Garfielda, Jeremy’egp Rennera, Justina Timberlake’a, Deva Patela, Jona Legenda i Keitha Urbana. Hedgesa, Timberlake’a, Patela, Legenda i Garfielda umieścił też w swoim zestawieniu – ‘Oscars 2017 – najlepiej ubrani mężczyźni + jeden w szlafroku’ – Kamil Pawelski, czyli Ekskluzywny Menel. Ciekawe, że Kamilowi spodobał się także Mahershala Ali oraz David Oyelewo, który wystąpił w tropikalnym smokingu od Dolce & Gabbana. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie ‘ulepszenie’ klasycznego smokingu tropikalnego przez pokrycie klap czarną tkaniną (jedwabiem?), podczas gdy powinny być w kolorze marynarki. Mogę się założyć o każde pieniądze, że wkrótce znajdą się tacy, którzy pójdą jeszcze dalej i dodadzą do tego czarny guzik i czarne patki na kieszeniach. I będzie jeszcze ‘nowocześniej’. Bardzo surowej ocenie poddał panów z oscarowej gali – Bartek Górzny we wpisie: „Galeria Niesławy” czyli po ceremonii rozdania Oskarów 2017. Podzielił on swój przegląd na trzy części: (1) Z potencjałem, ale i z błędami, (2) Porażka i (3) Dramat. Tytuły mówią same za siebie. Bartek zwrócił też uwagę na fakt, że nie tylko ubiór decyduje o tym jak postrzegamy daną osobę, ale również wygląd ogólny, w tym szczególnie – fryzura. Negatywnym przykładem był pod tym względem – zdobywca Oscara – Casey Affleck, ze swoją niechlujną brodą i tłustymi włosami.

znak czasu

Andrew Garfield, David Oyelowo z żoną Jessicą i Justin Timberlake

znak czasu

Chris Evans i Jeremy Renner

znak czasu znak czasu

Casey Affleck

Wyżej wymienione osoby pojawiają się też w zestawieniach: Esquire, GQ Mgazine, Fashionista, Hollywood Reporter, Vogue, US Magazine czy Eonline. Warto zajrzeć do tych zestawień, nie tyle w celu podziwiania dobrze ubranych, ile żeby się naocznie przekonać, że dziwolągi w rodzaju Alego Mahershali, Pharrella Williamsa, Davida Oyelowo, Tarella Alvina McCraney’a, Terrenca Howarda (to ten, którego ubiór Ekskluzywny Menel nazwał szlafrokiem), Jharrela Jeromego, znajdują nie tylko aprobatę, ale wręcz poklask. W tym roku w żadnym zestawieniu najlepiej ubranych nie znalazłem osób, które pokazuję poniżej (przemilczę ich nazwiska). Ale za rok, dwa, gdy standardy znów się nieco ‘unowocześnią’, to kto wie… To byłby dopiero dosadny znak czasu.

Dodam jeszcze, że zdjęcia z oscarowej gali, które wykorzystałem we wpisie pochodzą z Instagrama @justjared.

znak czasu znak czasu

25 komentarzy

 1. Rafał 21/03/2017
  • Jan Adamski 21/03/2017
  • Jarek Gibas 21/03/2017
   • maciek lepton 22/03/2017
    • Jan Adamski 22/03/2017
 2. Bartek Gorzny 21/03/2017
 3. maciek lepton 21/03/2017
 4. Wojtek G. 22/03/2017
  • Jan Adamski 22/03/2017
   • Wojtek G. 23/03/2017
  • Bartek Górzny 22/03/2017
   • Wojtek G. 23/03/2017
  • taxus 23/03/2017
   • Wojtek G. 24/03/2017
 5. taxus 24/03/2017
  • Jan Adamski 24/03/2017
 6. J.Ty. 24/03/2017
 7. Chris 24/03/2017
 8. Szymon 25/03/2017
 9. Ana 26/03/2017
  • Jan Adamski 26/03/2017
 10. Paweł 28/03/2017
 11. Grant 01/04/2017

Dodaj komentarz