Ikony męskiego stylu: Fabio Attanasio

Fabio Attanasio

Za kilka dni Fabio Attanasio będzie gościem szóstej edycji Warszawy pod krawatem. Opowie o swoich fascynacjach modą męską i stylem, a także o sukcesie swojego projektu o nazwie The Bespoke Dudes. Fabio jest Neapolitańczykiem mieszkającym na stałe w Mediolanie. Podkreślam to, gdyż oba miejsca są znamienne: wszak Neapol to matecznik włoskiego krawiectwa w jego najbardziej charakterystycznym wydaniu (tzw. styl neapolitański), zaś Mediolan to centrum włoskiej mody a także jeden z głównych ośrodków mody światowej. Sam Fabio jest znaczącą postacią we włoskim świecie mody i bez wątpienia ikoną stylu. W Polsce jest dobrze znany miłośnikom włoskiego stylu i elegancji na światowym poziomie; Polacy stanowią 4% czytelników jego bloga The Bespoke Dudes. Fabio zaczął swoją przygodę z blogowaniem jako 25-latek, w roku 2012 i od tego czasu przebył ciekawą drogę od blogera modowego publikującego swoje zdjęcia w różnych stylizacjach, do eksperta od szycia miarowego, popularyzującego ideę bespoke w wydaniu najciekawszych krawców z różnych krajów Europy. Wśród pracowni krawieckich, które przedstawia na swojej stronie znajdziemy także warszawską pracownię Macieja Zaremby. Niedawno Fabio był gościem programu Dzień dobry TVN.

Fabio Attanasio

Osoba Fabia przewijała się już w różnych wpisach na moim blogu. We wpisie Strategia mody, strategia stylu przywołałem go jako reprezentanta strategii stylu, przeciwstawiając osobie Davida Beckhama, jako reprezentanta strategii mody. W pierwszej części cyklu Królowie Instagrama przedstawiłem Fabia jako mężczyznę o specyficznym i łatwo rozpoznawalnym stylu z wyraźną nutką vintage. Zwróciłem wówczas uwagę, że przykłada on wielką wagę nie tylko do ubiorów, ale także do jakości zdjęć i ich kompozycji. Tło jest dla niego równie ważne jak pierwszy plan, a takie zdjęcia ogląda się zawsze z dużą przyjemnością. Gdyby przyszło mi zdefiniować styl Fabia, to miałbym z tym pewien kłopot. Bowiem nie można go jednoznacznie zakwalifikować do stylu włoskiego, a o sprezzaturze nie może być nawet mowy. Oczywiście elementy neapolitańskie, jak miękkie marynarki bez wypełnień w ramionach, są u niego obecne, ale występują w parze ze spodniami wyraźnie poszerzanymi w górnej części i z relatywnie szerokimi nogawkami. Poza tym Fabio uwielbia tweedy i flanele, które trudno uznać za materiały charakterystyczne dla stylu włoskiego. Poza wszystkim, styl Fabia ewoluuje i dziś jest bez wątpienia nieco odmienny od stylu jaki prezentował u zarania swojego bloga. Jak sam wspomina w wywiadach, w początkowym okresie swojej blogowej działalności, niespecjalnie odczuwał potrzebę posiadania garniturów, poprzestając na zestawach koordynowanych i casualowych opartych na blezerach. A już w zupełności nie pociągały go garnitury ciemne, o większym stopniu formalności. Dziś wydaje się, że to właśnie granatowe i ciemnoszare garnitury, zarówno jedno, jak i dwurzędowe są jego żywiołem. Wygląda w nich zresztą znakomicie, co doskonale można ocenić na podstawie zdjęcia głównego wpisu. Zdjęcie to, podobnie ja inne wykorzystane w tym wpisie, pochodzi z jego strony The Bespoke Dudes.

Fabio pojmuje elegancję nie tylko jako ubiór, ale także jako sposób bycia, zachowania, używanego języka. Przyznaje się do inspiracji Marcello Mastroiannim, Vittorio De Sicą czy Totò – aktorem, pisarzem i kompozytorem wywodzącym się z Neapolu i bardzo popularnym we Włoszech w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Duży wpływ na rozwój jego zainteresowania modą i szyciem miarowym miał jego ojciec, który – jak wspomina Fabio – zawsze był w garniturze i krawacie; od rana do późnego wieczora. Inspiracją dla Fabia są też osoby ze świata mody męskiej, z którymi ma okazję się stykać i współpracować, czy wręcz przyjaźnić. Zawsze wymienia w tym kontekście: Mariano i Lukę Rubinaccich, Valentino i Nicolę Riccich, Nino Cerrutiego.

Fabio Attanasio Fabio Attanasio Fabio Attanasio Fabio Attanasio

Mówiąc o stylu Fabia Attanasiego, nie sposób nie zwrócić szczególnej uwagi na płaszcze. Bo to nie są przeciętne płaszcze! Fabio ma dar ich dobierania w taki sposób, że przykuwają uwagę. Czy to kolorem, krojem, tkaniną (np. wełna Casentino), czy wreszcie formą. Myślę, że płaszcze są jednym z jego najmocniejszych punktów. Zaś wracając do innych składników ubioru, warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa drobne, ale znamienne szczegóły. Po pierwsze wszystkie jednorzędowe marynarki Fabia są na dwa guziki, a nie – jak to jest dość powszechnie przyjęte we Włoszech – na dwa i pół. Po drugie – jego koszule mają kołnierzyki kent, klubowe, button-down, pin-collar, tab-collar i tylko bardzo sporadycznie są to kołnierzyki włoskie. A to wygląda już niemal jak manifest programowy.

Prezentując Fabia Attanasiego muszę wspomnieć o przedsięwzięciu biznesowym, które okazało się jego wielkim sukcesem. Mam na myśli produkcję okularów przeciwsłonecznych pod marką The Bespoke Dudes. Okulary bardzo szybko zdobyły sobie międzynarodową renomę, zaś o skali sukcesu może świadczyć fakt, że na każdej edycji Pitti Uomo, marka ma własne stoisko. Biorąc pod uwagę bardzo wysoką cenę za wynajęcie takiego stoiska, świadczy to o dużej skali sprzedaży. Okulary Fabia są dziś dostępne w luksusowych butikach w Europie, Stanach Zjednoczonych, krajach Dalekiego Wschodu, a także w… Moskwie. W Polsce okulary są dostępne w sklepie Zaremba.

Jak wspomniałem na wstępie Fabio Attanasio będzie gościem Warszawy pod krawatem 06. W sobotę 3 czerwca będzie miał prezentację, zaś w niedzielę 4 czerwca będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym. Zarówno prezentacja jak i panel będą w języku angielskim, bez tłumaczenia. WPK 06 odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (trzeba wjechać windą na IV piętro).

7 komentarzy

  1. Krzysztof 30/05/2017
  2. Kamil 30/05/2017
  3. Krzysztof 01/06/2017
    • Marek Adamski 03/06/2017
  4. Agar i Piżmo 02/06/2017
  5. Juliusz 14/06/2017
  6. Blog Ozonee 29/11/2017

Dodaj komentarz