Chinosy – najbardziej uniwersalne spodnie

chinosy

Chinosy to spodnie, które zrobiły u nas błyskawiczną karierę w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Owszem, były znane dużo wcześniej, ale uchodziły za spodnie robocze. W miarę jednak jak zaczęły być szyte z coraz lepszych tkanin i w coraz ładniejszych kolorach – rozpoczęły swoją ekspansję na tereny wcześniej nieznane: eleganckiego stylu każualowego.

Chinosy są spodniami o prostym kroju, szytymi z tkaniny bawełnianej o różnym splocie i różnej gramaturze. Ich powstanie wiąże się z wojną amerykańsko – hiszpańską toczoną na Filipinach w roku 1898. Żołnierze amerykańscy nosili w niej bawełniane spodnie w kolorze piaskowym, które były lekkie i przewiewne (ważna cecha w filipińskim klimacie), a jednocześnie wytrzymałe. Spodnie były szyte w Chinach i stąd ich nazwa: chino [wym. czino]. Po wojnie 1898 roku (trwała ona zaledwie 4 miesiące) spodnie trafiły do cywila i powoli stały się najpopularniejszym typem spodni. Do Polski trafiły już dość dawno temu, natomiast spolszczona nazwa: chinosy jest stosunkowo młoda. Próba nazwania spodni – drelichami, nie powiodła się. Mówiono na nie czasami: piaskowe dżinsy, albo dżinsy w kolorze khaki, ale były to określenia mylące. W końcu stanęło na nazwie anglojęzycznej; początkowo w formie dosłownej – mówiono: spodnie typu chino, a później w formie nieco spolszczonej – właśnie chinosy. Ale w tej nazwie kryje się mała pułapka. Gdy jest ona napisana, to nie ma problemu. Ale gdy trzeba ją powiedzieć, to czy powiedzieć: czinosy, czy chinosy (przez ch)? Zdecydowana większość osób mówi: czinosy, co ma związek z wymową angielską. Ale jeśli już spolszczamy, to dlaczego nie iść o krok dalej i nie zapisywać jej właśnie jako czinosy? Byłoby to postępowanie dość logiczne i podobne temu, jakie zastosowano w przypadku dżinsów. Kłopot sprawia tylko etymologia słowa. Skoro pochodzi ono od nazwy Państwa Środka, to powinniśmy je wymawiać przez ‚ch’, a nie przez ‚cz’. Wydaje się jednak, że ten dylemat został rozstrzygnięty przez życie; wymowa przez 'cz’ się przyjęła i tak już zapewne zostanie. Jest chyba tylko kwestią czasu, gdy pisownia przez 'ch’ zostanie zarzucona i będziemy pisać tak jak mówimy: czinosy. Tak przecież stało się ze słowami 'dżinsy’, 'każual’, ’tiszert’ i wieloma innymi, chociaż ciągle są ludzie, którzy używają form: 'jeansy’, 'casual’ czy 't-shirt’. Ja sam nie mogę się zdecydować na formę 'czinosy’, gdyż stale mam na uwadze etymologię, czyli związanie tej nazwy z Chinami. Ale jeśli inwazja angielszczyzny w dalszym ciągu będzie przebiegać w takim tempie jak dotąd, to może na Chiny zaczniemy mówić: Cziny lub Czajna? Czy na Chińczyka mówilibyśmy wtedy Czajnik? Kto to wie…

Chinosy to spodnie bardzo uniwersalne, bowiem doskonale się sprawdzają w prawie każdej sytuacji, oczywiście z wyjątkiem okazji formalnych. Chinosy w jasnych kolorach uszyte z bawełny o niedużej gramaturze (do 200 g/m²), są idealne na lato. I to zarówno w połączeniu z tiszertem lub koszulką polo, jak i z koszulą, krawatem i lekką marynarką. Chinosy z bawełny o gramaturze 200 – 250 g/m² mają charakter wielosezonowy, zaś te z bawełny 300 g/m² i grubszej, szczególnie z tkaniny typu moleskin, doskonale sprawdzą się zimą. Ja sam jestem wielkim fanem chinosów. Szczególnie lubię ich używać w stylizacjach każualowych, łącząc z marynarkami z niebanalnych tkanin, np. z wyrazistym wzorem kraty. Fascynują mnie możliwości tworzenia ciekawych zestawów z chinosami w zdecydowanych, a nawet jaskrawych, kolorach. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy zwróciła się do mnie firma Benevento – producent spodni wysokiej jakości – z propozycją stworzenia kilku stylizacji z udziałem ich chinosów – i pokazania ich w dedykowanym wpisie. I oto właśnie przedstawiam moje spojrzenie na możliwości jakie dają te spodnie. Ograniczyłem się do stylizacji eleganckich, co podkreśliłem dobierając do nich eleganckie, klasyczne buty różnych typów: monki, brogsy i oczywiście moje ulubione – lotniki.

Na pierwszy ogień idzie stylizacja najbardziej kontrowersyjna, która zapewne wielu osobom się nie spodoba. Bo trzeba przyznać, że kolor spodni bije po oczach. Ale, gdy dobrałem do nich inne składniki, doszedłem do wniosku, że wyszło nieźle. Jedno ze zdjęć tego zestawu umieściłem już na Instagramie, gdzie zebrało bardzo dużo lajków i pozytywnych komentarzy. Przykładowy komentarz folowersa z Japonii: Fabulous – uzupełniony trzema kwiatkami 🙂 Jednym słowem: podobało się. Spodnie pochodzą z serii X-Press, ich kolor określono jako RUSTY. Są uszyte z bawełny o gramaturze 215 g/m² z brytyjskiej tkalni Brisbane Moss. Tkanina jest gładka i ma bardzo przyjemny chwyt. Z dwóch oferowanych przez Benevento krojów – te są kroju slim.

Białe chinosy uważam za wspaniałe; we Włoszech jest to najczęściej spotykany kolor spodni tego typu. Noszone są tam nie tylko w ciepłych porach roku, ale także zimą. A może włoska zima też jest ciepłą porą roku? W Polsce nie cieszą się wielkim uznaniem wśród mężczyzn, co jest dużym błędem, bowiem doskonale wyglądają zestawione właściwie z każdą marynarką. A z granatową marynarką dwurzędową z białymi guzikami wyglądają po prostu odlotowo. To powinien być jeden z obowiązkowych zestawów każdego mężczyzny. Ja zdecydowałem się zestawić je z marynarką w biało-czarną kratę – zwróćcie uwagę na niezwykłość tej kraty. Spodnie pochodzą z tej samej linii co poprzednie, model jest w kroju slim i nie mógł się nazywać inaczej niż: WHITE. Spodnie uszyte są z bawełny z tej samej tkalni, co spodnie RUSTY.

O ile od białych chinosów wielu mężczyzn stara się trzymać z daleka, o tyle kolory ziemi należą do bardzo popularnych. Właśnie w takim kolorze; szaro-oliwkowym są kolejne chinosy, które prezentuję. Pochodzą one z innej linii niż wyżej prezentowane, bowiem z linii Slap-Up. Jest to linia luksusowa, spodnie są wyjątkowo starannie wykończone (posiadają np. rogowe guziki), a na pierwszy rzut oka różną się tym, że są zaprasowane w kant. Dodaje im to niewątpliwie eleganckiego sznytu. Modelu, który prezentuję, nie ma obecnie w ofercie sklepu Benevento, bardzo podobny jest natomiast model PREMIUM SILVER. Spodnie są uszyte z bawełny o gramaturze 290 g/m² są więc idealne na chłodniejsze dni.

Tak się złożyło, choć to zwykły zbieg okoliczności, że w trzech pierwszych stylizacjach zastosowałem koszule w kolorze białym. Białe koszule są wprawdzie najbardziej eleganckie i do strojów wieczorowych obowiązkowe, ale w stylizacjach mniej formalnych można postawić na koszule kolorowe. Tak właśnie zrobiłem w kolejnej stylizacji, w której prezentuję chinosy w ciekawym kolorze beżowym z domieszką żółtego, który na stronie producenta nosi nazwę PANCAKE. Spodnie pochodzą z linii X-Press i są uszyte z bawełny o gramaturze 215 g/m² i jak wszystkie spodnie pochodzące z Benevento, mają kieszenie i wewnętrzne wykończenia z drukowanej flaneli bawełnianej.

Chinosy w kolorze granatowym, to obok piaskowych, najczęściej występujące spodnie tego typu. Są też bardzo uniwersalne, gdyż prawie każdy kolor dobrze się z nimi komponuje. Na stronie producenta spodnie występują jako SAILOR NAVY i pochodzą z linii X-Press. Niebieska koszula i brązowa marynarka w kratę z kamizelką wydają się doskonale z nimi współgrać.

Kolejne z prezentowanych spodni są dość nietypowe, bowiem są uszyte z bawełny moleskin. Jest to bardzo ciekawa tkanina: gęsto tkana splotem atłasowym, gruba ale bardzo miękka, z wierzchu drapana i strzyżona, dzięki czemu przypomina trochę aksamit, zaś w dotyku podobna jest do skóry. Ma pokaźną gramaturę 310 g/m² i jest trudno przemakalna. Doskonale się nadaje na pogodę zimną, mokrą i wietrzną. Na stronie producenta spodnie występują pod nazwą LIGHT CREAM; są luksusowo wykończone i mają jeszcze jedną bardzo charakterystyczną cechę: posiadają pojedyncze zaszewki przy gurcie. Wydaje mi się, że dwurzędowa marynarka w kolorze szarogranatowym z metalowymi guzikami, tworzy ze spodniami zgrany duet.

Zaczynałem ten przegląd od spodni w kolorze jaskrawopomarańczowym, kończę go marynarką w bardzo podobnej tonacji. A na dodatek jeszcze skarpetki, które też do stonowanych nie należą. Dlatego to co znalazło się pomiędzy marynarką a skarpetkami, musiało być bardzo stonowane. Spodnie PUTTY takie właśnie są. Ich kolor jest trudny do nazwania (może 'ziemisty’?), ale dobrze się wpisuje w moją koncepcję. Pochodzą z linii X-Press, więc jak inne chinosy z tej linii są uszyte z bawełny o gramaturze 215 g/m² z brytyjskiej tkalni Brisbane Moss.

28 komentarzy

 1. Aburban 23/09/2017
  • Jan Adamski 23/09/2017
  • Krzysztof Miś 23/09/2017
   • Jan Adamski 23/09/2017
 2. Grant 23/09/2017
 3. Krzysztof 23/09/2017
  • Jan Adamski 23/09/2017
 4. Wojtek D 23/09/2017
  • Jan Adamski 23/09/2017
 5. Kuba 23/09/2017
 6. Jacek 23/09/2017
  • Jan Adamski 24/09/2017
 7. Wojtek 24/09/2017
  • Jan Adamski 24/09/2017
 8. Krzysztof Pabisiak 25/09/2017
  • Jan Adamski 25/09/2017
 9. Jarek Gibas 25/09/2017
 10. Bartosz N 26/09/2017
  • Jarek Gibas 27/09/2017
   • Przemysław 27/09/2017
 11. Kamil 01/10/2017
  • Jan Adamski 01/10/2017
 12. Dorota 02/10/2017
 13. Juliusz 11/11/2017
  • Jan Adamski 11/11/2017
 14. Piotr 11/12/2018
  • Jan Adamski 11/12/2018
   • Piotr 11/12/2018

Dodaj komentarz