10 najpiękniejszych zegarków polskiej produkcji

10 najpiękniejszych

W dzisiejszym wpisie postanowiłem przedstawić mój subiektywny wybór 10 najpiękniejszych zegarków polskiej produkcji. Być może niewiele osób uświadamia sobie, że w naszym kraju działa co najmniej kilkanaście firm produkujących zegarki. Część z nich produkuje niedrogie zegarki oparte na prostych mechanizmach sprowadzanych z Chin. Ale kilka firm wytwarza czasomierze dobrej klasy, oparte na sprawdzonych mechanizmach pochodzących od renomowanych producentów (przeważnie szwajcarskich lub japońskich), charakteryzujące się ciekawym wzornictwem  i dobrymi parametrami, nierzadko efektownie skonstruowane – np. ze szklanym deklem, przez który można obserwować pracujący mechanizm. Ceny tych czasomierzy są zróżnicowane, ale przeważnie stosunek ceny do jakości jest na bardzo dobrym poziomie. Planując zakup zegarka mechanicznego, warto wziąć pod uwagę polskie produkty.

Poniższe zestawienie nie jest uszeregowane według urody zegarków. Każdy z zegarków jest inny i każdy jest oryginalny, zaś cała dziesiątka zasługuje na uznanie.

Fabryka w Błoniu była jedynym producentem zegarków w PRL-u. Produkcję zapoczątkowano tam w roku 1959; były to zegarki na licencji radzieckiej. Do wzornictwa pierwszych czasomierzy z Błonia nawiązuje zegarek Błonie Dukat biały. Stalowa koperta o średnicy 40 mm skrywa automatyczny mechanizm Miyota 821A. W zasadzie niezupełnie skrywa, bowiem dekiel jest szklany, więc mechanizm jest częściowo widoczny; w oczy rzuca się wahnik w kolorze jaskrawo czerwonym ze stylizowaną literką ’B’ (jak Błonie). Wzornictwo zegarka jest piękne w swej prostocie, zaś uroku dodają: emaliowana tarcza i niebieskie wskazówki. Szkiełko jest szafirowe, rezerwa chodu spora, bo wynosi 42 godziny. Jedynie mała klasa wodoszczelności sugeruje, żeby zdjąć zegarek przed udaniem się na basen. Strona producenta: tutaj.

Xicorr to jedna z pierwszych marek, które pojawiły się na fali polskiego odrodzenia zegarkowego w XXI wieku. Obco brzmiąca nazwa wywodzi się ponoć od słowa: sikor. Jeśli ktoś nie wie to wyjaśnię, że sikor oznacza po prostu zegarek w gwarze niektórych środowisk. Xicorr Syrena Sport BK nawiązuje do modelu samochodu, który istniał tylko w formie prototypu stworzonego w warszawskiej FSO w latach 1957 – 1960. Podobno bardzo udanego. Zegarek oparty jest na mechanizmie Seiko NE88 z funkcją chronografu. Stalowa koperta ma średnicę 45 mm i grubość 15 mm, czyli należy do dość potężnych. Szkiełko jest szafirowe, ciekawie prezentuje się też czarny skórzany pasek z czerwonymi przeszyciami. Kupując zegarek otrzymamy w komplecie drugi pasek – gumowy z białymi przeszyciami. Klasa wodoszczelności jest na tyle wysoka, że zegarkowi nie zaszkodzi ani pływanie, ani tym bardziej prysznic. Strona producenta: tutaj.

Firma Balticus, która sama siebie nazywa mikrobrandem, produkuje zegarki w oparciu o mechanizmy renomowanej japońskiej firmy Miyota. Zegarki charakteryzują się ciekawym wzornictwem oraz wysoką lub bardzo wysoką klasą wodoszczelności. Balticus Volans ma stalową kopertę o średnicy 41 mm, w której pracuje automatyczny mechanizm Miyota 9015. Złote indeksy i wskazówki na srebrnej tarczy (szlif słoneczny) ładnie współgrają z jasnobrązowym, zamszowym paskiem. Szklany dekiel odsłania mechanizm i wahnik z logo marki. Szkiełko jest szafirowe. Klasa wodoszczelności pozwala na pływanie, a nawet nurkowanie przypowierzchniowe, z zegarkiem na ręku, jednak szkoda byłoby zmoczyć piękny pasek. Strona producenta: tutaj.

Firma Polpora z Zielonej Góry była pionierem na rynku polskich zegarków; startowała w roku 2006. Później różne zawirowania spowodowały, że na jakiś czas zniknęła, żeby odrodzić się w roku 2016. Odrodzenie oznacza także nowego właściciela. Zegarek Polpora Aqua Duo ma stalową kopertę o średnicy 42 mm, pokrytą powłoką PVD w kolorze różowego złota. Mechanizm z automatycznym naciągiem pochodzi z renomowanej szwajcarskiej wytwórni Sellita i jest to model SW200-1 z funkcją datownika. Szklany dekiel umożliwia obserwowanie mechanizmu, który prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Ciekawie wygląda też czarny wahnik z logo Polpora. Tarcza jest wykończona szlifem słonecznym i ma powłokę w kolorze granatowym co ładnie współgra zarówno ze złotymi indeksami i wskazówkami, jak i granatowym paskiem ze skóry krokodyla. Warto zwrócić uwagę na bezpieczne, motylkowe zapięcie paska. Klasa wodoszczelności jest niewielka, ale zupełnie wystarczająca w normalnym użytkowaniu. Strona producenta: tutaj.

Producent zegarków G.Gerlach jest dość nietypowy, bowiem jest to fundacja, której pełna nazwa brzmi: G.GERLACH Fundacja Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej. Różne modele zegarków produkowanych przez fundację nawiązują do chlubnej tradycji oręża polskiego. G.Gerlach Dragon to elegancki zegarek o stonowanym wzornictwie (występuje też jego damska odmiana). Niezbyt duża grubość koperty (9 mm) sprawia, że jest on idealnym zegarkiem garniturowym. Koperta jest wykonana ze stali chirurgicznej, szkiełko jest szafirowe zaś dekiel bogato zdobiony. Mechanizm z ręcznym naciągiem pochodzi z Miyoty i jest to bardzo wysoko ceniony model 9015. Pasek (czarny lub brązowy w zależności od koloru tarczy) jest wykonany ze skóry cielęcej i tłoczony we wzór przypominający skórę aligatora. Zaskakuje dość wysoka klasa wodoszczelności, która powoduje, że można brać prysznic, pływać a nawet płytko nurkować – z zegarkiem na ręku. Strona producenta: tutaj.

Marka Leon Prokop istnieje od roku 2011 i zdołała wypuścić już wiele modeli zegarków. Wyróżniają się one nietypowymi materiałami użytymi do produkcji tarcz. Są to: macica perłowa, włókna węglowe lub egzotyczne drewno. Model Leon Prokop Apolonia Wood Automatic ma właśnie tarczę z drewna, przy czym klient może wybrać spośród siedmiu różnych gatunków. Wybór jest także jeśli chodzi o pasek; może on być ze skóry warana, krokodyla lub aligatora. Koperta zegarka o średnicy 40 mm jest wykonana ze stali chirurgicznej i mieści w sobie doskonały mechanizm z naciągiem automatycznym ETA 2824-2. Szkiełko jest szafirowe, szafirowe jest także okienko w deklu, przez które widzimy mechanizm i wahnik. Wahnik jest surowy, bez zwykłych w takiej sytuacji ozdób lub przynajmniej logo producenta zegarka. Klasa wodoszczelności jest niezbyt wysoka. Warto jeszcze zwrócić uwagę na bezpieczne zapięcie motylkowe paska. Strona producenta: tutaj.

Balticus Czarny pył to niezwykle oryginalny zegarek w kolorze czarnym, z tarczą wykonaną z awenturynu niebieskiego. Jest dostarczany z czarnym, skórzanym paskiem oraz czarną bransoletą. Dzięki specjalnemu patentowi – wymiana paska na bransoletę i odwrotnie – jest bardzo łatwa. Taka wymiana ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i użytkowe, gdyż dzięki wysokiej klasie wodoszczelności, możliwe jest nurkowanie z zegarkiem na ręku. Z oczywistych względów należy wówczas wymienić pasek na bransoletę. Wymiary koperty zegarka to 42×50,5 mm, szkiełko jest szafirowe, zaś jego złote wskazówki są napędzane mechanizmem automatycznym Miyota 8215. Dekiel nie jest szklany, ale bardzo efektowny; ozdobiony złotymi gwiazdkami na ciemnym tle. Strona producenta: tutaj.

Vratislavia Conceptum Chrono Royale S.10 to jedyny w moim zestawieniu zegarek z mechanizmem kwarcowym. Jest to jednak dobry mechanizm Miyota 6S21 z funkcją chronografu i datownika, zapakowany w bardzo efektowną kopertę z obrotowym pierścieniem. Koperta o średnicy 42 mm jest wykonana z polerowanej stali. Tarcza ze szlifem słonecznym, obrotowy pierścień i wentylowany pasek ze skóry imitującej skórę krokodyla, są w kolorze niebieskim, indeksy i wskazówki – w kolorze białym (dostępne są zegarki w innej kolorystyce – mają wtedy inny symbol). Całość sprawia doskonałe wrażenie, chociaż wzornictwo jest specyficzne i nie każdemu się spodoba. Uważam, że w swojej klasie jest bardzo udane. Dodam jeszcze, że szkiełko jest szafirowe, dekiel zdobiony, zaś klasa wodoszczelności lepsza niż przeciętna. Strona producenta: tutaj.

Zegarek Błonie BH300 jest hołdem dla polskich pilotów walczących w czasie II Wojny Światowej w Bitwie o Anglię. Koperta o średnicy 42 mm jest wykonana ze stali i pokryta powłoką PVD w kolorze czarnym. Czarna jest też tarcza, na której ładnie odcinają się indeksy i wskazówki w kolorze ciemnego beżu. Mechanizm ma automatyczny naciąg i został wyprodukowany w Szwajcarii, przez manufakturę Orimpex mającą swoją siedzibę w miasteczku Bioggio, w kantonie Tyssen na południu kraju. Zupełnie unikatowym elementem mechanizmu jest wahnik, który ma kształt samolotu Lancaster. Pracę wahnika i mechanizmu można obserwować przez szklany dekiel. Szkiełko zegarka jest szafirowe, zaś rezerwa chodu wynosi 36 godzin. Klasa wodoszczelności jest umiarkowana, co oznacza, że zegarek jest odporny na zachlapania, ale do wody wchodzić z nim nie należy. Strona producenta: tutaj.

Firma Copernicus była jedną z pierwszych na odradzającym się polskim rynku zegarkowym. Niektóre jej zegarki można jeszcze spotkać w różnych sklepach internetowych, ale z samej firmy nie dochodzą żadne nowe wiadomości. Czyżby już nie istniała? Nawet jeśli tak jest, to warto odnotować bardzo ciekawy zegarek z serii flagship o nazwie Copernicus Triple. Obecnie może być dostępny co najwyżej na rynku wtórnym, ale gdy był w sprzedaży jego cena wynosiła 5.299 zł. Chyba trochę za dużo i może to było przyczyną zniknięcia Copernicusa? Wzornictwo zegarka miało nawiązywać do instrumentów pokładowych naszego słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł i było bardzo udane, zaś odczyt czasu bardzo czytelny. W dużej kopercie (średnica 44 mm) mieścił się mechanizm z manualnym naciągiem ETA/Unitas 6498. Szkiełko było szafirowe, podobnie jak okienko w deklu, pasek czarny lub brązowy (do wyboru), ale niezbyt atrakcyjny jak na zegarek w tej cenie. Strona producenta: tutaj.

Copernicus Triple zamyka przegląd 10 najpiękniejszych zegarków polskiej produkcji.

32 komentarze

 1. Piotr 14/11/2017
  • Jan Adamski 14/11/2017
   • Zbyszek 16/11/2017
   • Marek 26/05/2018
    • Jan Adamski 26/05/2018
   • Tomasz 09/06/2018
    • Jan Adamski 10/06/2018
  • LadyM. 14/11/2017
  • Ticokupie 24/05/2018
  • JSN 10/04/2021
   • Jan Adamski 11/04/2021
 2. czesioszpachelka 14/11/2017
 3. LadyM. 14/11/2017
  • Jan Adamski 14/11/2017
 4. Robert 14/11/2017
 5. Arti 14/11/2017
  • Zbyszek 16/11/2017
 6. Marek Adamski 14/11/2017
 7. Chris 14/11/2017
  • Jan Adamski 15/11/2017
   • Marcin And-i 15/11/2017
    • Jan Adamski 15/11/2017
   • Zbyszek 16/11/2017
    • Jan Adamski 16/11/2017
 8. spokojny 15/11/2017
 9. Bartosz 15/11/2017
  • Andres 20/03/2018
 10. Rafał 29/12/2017
 11. dziad 10/01/2018
 12. TomHagen 24/05/2018
 13. wojciech 08/01/2019

Dodaj komentarz