Myśli spod kapelusza

Myśli spod kapelusza

Dzisiaj, zupełnie wyjątkowo, publikuję tekst, który nie jest mojego autorstwa (chociaż tytuł: Myśli spod kapelusza, pochodzi ode mnie). To nie znaczy, że tym samym wpisuję się w modną obecnie wśród blogerów, tendencję tzw. wpisów gościnnych. Robię to jeden jedyny raz i wyłącznie dlatego, że zachwycił mnie tekst o kapeluszach, który znalazłem w blogu 3 m³ wolności.  Na publikację uzyskałem zgodę autora, który ukrywa się pod pseudonimem Nebelwerfer i prosił o niepodawanie jego imienia (ani tym bardziej nazwiska). Więc wyjaśnię tylko, że nebelwerfer to nazwa niemieckiej broni z okresu II wojny światowej. Była to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa, której celem było prowadzenie zmasowanego ataku na niezbyt duże odległości. Zatem oddaję głos Nebelwerferowi:

Jestem ginącym gatunkiem kapelusznika. Czuję się trochę jak bohater „Alicji w krainie czarów”, tyle, że Alicji brak, a i czary niespecjalnie chcą działać. Pozostaje tylko i aż kapelusz. Stary przyjaciel.

Nieważne. Ważne, że jest to jedyne w pełni akceptowalne przeze mnie nakrycie głowy. Oczywiście mówimy o prawdziwym męskim kapeluszu, z główką i solidnym rondem. Najlepsza oczywiście jest klasyczna fedora, ale mam też kapelusz kowbojski z potężnym rondem i w sytuacjach nieformalnych często go noszę. Za kapelusz żadną miarą nie mogą być uznane pseudokapelusiki z mikroskopijnymi rondkami, często wykonane z jakiegoś plastiku i noszone przez małolatów słuchających hiphopu. Ani modne swego czasu kraciaste dziwolągi. Ani tym bardziej bawarskie wynalazki z piórkiem. Jak ktoś chce żłopać piwsko i jodłować, może to robić i bez kapelusza. I u faceta absolutnie nieakceptowalne są babskie wynalazki z mniej lub bardziej falującym rondem. Podobnie zresztą jak pończochy.

Myśli

Powiedzmy sobie szczerze: nie broda czyni faceta. Taki kapelusz też nie.

Jednak nie działa to w drugą stronę. Kobieta w fedorze potrafi wyglądać nieziemsko i superkobieco zarazem. Nie wiem, jak one to robią, bo wcale nie chodzi o to, że ładnej ładnie jest we wszystkim. Może rzecz w tym, że klasyczna fedora ma zaszyty w sobie pierwiastek ponadczasowego szyku, elegancji i nietuzinkowości i dzięki temu nawet przeciętna kobieta wygląda w niej fascynująco.

Trzeba uświadomić sobie jednak jedną rzecz: u facetów kapelusz elegancki w typie fedory jest przypisany do płaszcza lub garnituru. A już absolutne minimum to marynarka. Facet zakładający parkę lub budrysówkę i kapelusz wygląda żałośnie, jak własna karykatura. Ewentualnie jak nawalony imprezowicz, łapiący każdy element garderoby, jaki był pod ręką, bo głupio wyjść na ulicę w samej bieliźnie. A więc miłość kapelusznicza wymusza pewne zachowania modowe. I tak lepsze to niż paradowanie zimą w szpilkach, co jest sportem ekstremalnym, uprawianym przez niektóre kobiety.

Nieco inaczej jest z kapeluszami stricte letnimi, jak panama (nawet jeżeli są w fasonie fedory), i casualowymi: tu można sobie pozwolić na większy luz. W końcu z wyjątkiem Chucka Norrisa nikt latem w płaszczu nie biega. Ale większy luz nie oznacza luzu całkowitego. Japonki, siatkowy t-shirt na ramiączka i szorty, połączone z panamą nie wyglądają dobrze.

PLUSY CHODZENIA W KAPELUSZU:

Lans

W zasadzie na tym punkcie można by skończyć. Znajdźcie w promieniu paru kilometrów innego faceta w kapeluszu. Facet w kapeluszu jest tak rzadkim zjawiskiem, że zawsze będzie zwracał uwagę. Czasami nie jest to uwaga przychylna (patrz: minusy), ale nieważne, co mówią, byleby mówili. Ludzie nie zauważą garnituru z wełny super 130’s, nie odróżnią krawata z jedwabiu od poliestrowego sztucznielca, a kapelusz od razu rzuca się w oczy. Efekt wyróżnienia jest natychmiastowy. Nie trzeba chodzić w dżinsach podartych na dupie, albo we fluorescencyjnej koszuli.

Elegancja

Znajdźcie bardziej eleganckie męskie nakrycie głowy. Cylinder się nie liczy, bo to też pochodna kapelusza. No więc, szczerze, jak zwykle: nie ma bardziej eleganckiego nakrycia męskiej głowy. Kto nie wierzy, niech popatrzy na zdjęcie, na którym stoją obok siebie prezydent Niemiec w kapeluszu i prezydent Polski w oprychówce. Łatwo wtedy przekona się, kto wygląda jak prezydent, a kto jak sołtys w Wygwizdowie Górnym, którego z tego miejsca serdecznie pozdrawiam. Sołtysa, rzecz jasna.

Myśli

Sołtys, jaki jest, każdy widzi.

Praktyczność

Ludzie nie wymyślili kapeluszy dla fantazji, ale z potrzeby. Kapelusz jest idealny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Chroni przed deszczem, a szerokie rondo powoduje, że deszcz nie leci nam w oczy. Chroni przed wiatrem: wystarczy pochylić głowę, żeby wiatr dokuczliwie w te same oczy nie dmuchał. Bardzo skutecznie chroni głowę przed zimnem (oczywiście nie mówię tu o kapeluszach letnich). Poza tym, wbrew pozorom, sprawdza się także zimą: pod rondem wytwarza się rodzaj ciepłej poduszki powietrznej, powodującej, że lekki mróz wcale w uszy nie szczypie. Kapelusze letnie są przewiewne i świetnie chronią przed słońcem. Ma to znaczenie zwłaszcza dla łysych. Autorowi co prawda łysina jeszcze nie świeci, ale zauważa ten problem.

Odcięcie

Kapelusz umożliwia odcięcie się od świat. Małe rondo – małe odcięcie, duże rondo – duże. Wystarczy lekkie pochylenie głowy (jak w osłonie przed wiatrem w oczy) i nasze pole widzenia zostaje ograniczone. Ale chodzi bardziej o drugą stronę tego zjawiska – rondo jednocześnie zasłania nam twarz, a efekt ten można jeszcze spotęgować wywinięciem ronda w dół. W rezultacie, znacząco zmniejsza się liczba osób, które mogą nas poznać i zawracać gitarę swoimi superważnymi sprawami, które my mamy głęboko w końcowym odcinku układu pokarmowego. Zmniejsza się także liczba osób, na które z istotnych powodów nie chcemy się natknąć. W przypadku wszystkich eks-, niechęć do spotkania jest zazwyczaj obustronna, dlatego nasze działanie pozwala na zgrabne uniknięcie krepujących spotkań i dylematów typu: przywitać się, olać, czy kazać spadać na bambus? Jest to więc idealne rozwiązanie dla wszelkiej maści samotników. Choć z drugiej strony osobników w kapeluszach jest na tyle niewielu, że stale chodząc w kapeluszu będziemy podejrzewani o to, że pod rondem kryjemy się właśnie my.

Miękkie kolana kobiet

Ale tylko kobiet. Kolana facetów mamy tam, skąd wyrastają kończyny z kolanami. Każdej kobiecie, której ukłonił się kapelusznik, zamaszyście zdejmując kapelusz z łba, muszą lekko zmięknąć kolanka. W końcu to wyraz szacunku, który jest bardzo rzadko spotykany. Nie działa to tylko na feministki, ale powiedzmy sobie szczerze: zaliczenie ich do kategorii kobiet jest sporym nadużyciem. I czy aby na pewno zasługują one na szacunek? A jeśli nawet cudem załapią się do kategorii kobiet, to jakiemu facetowi zależałoby na miękkich kolankach feministek? Są pewne nieprzekraczalne granice dowcipu.

Nienaruszalność fryzury

Cecha dla faceta najmniej ważna. W końcu prawdziwy facet nie nosi fryzury, ani nie chodzi do stylisty włosów, a ma mniej lub bardziej przystrzyżone kudły, które najlepiej czesze się jednym ruchem dłoni z rozcapierzonymi palcami. Wszelkie żele, żelki i inne glutki (nawet super naturalne, bo pochodzące z własnego nosa), pianki i inne wynalazki są dobre dla gnojków zapatrzonych w Justynę Bieber lub inną dziewczynkę. Podobnie jak fryzury, nad którymi fryzjer (sorry: stylista włosów) spędza więcej czasu niż nad baleyagem, a które już następnego dnia są w stanie rozpadu. Ale jeżeli pomimo wszystko takie dziewczę płci niestety męskiej zastanawia się, czy założyć kapelusz, to powinno wiedzieć, że wpływ kapelusza na włosy jest minimalny i ogranicza się do otoku i samego czubka głowy. Kapelusz nie masakruje cudów fryzjerstwa tak, jak zrobiłaby popularna czapka typu beanie. W końcu kapelusz, w przeciwieństwie do czapki, jest rodzaju męskiego.

Myśli

Kobieta z klasą. Kapelusz jest tu tylko wisienką na torcie. Wątpię, żeby można było znaleźć samojebki tej Pani z dzióbkiem.

MINUSY CHODZENIA W KAPELUSZU:

Zauważalność

Ciemna strona lansu w plusach. Często plebs uznaje chodzenie w kapeluszu za śmieszne, bo „w kapeluszach chodzą tylko kowboje”. Głupoty takich tekstów nawet nie warto komentować. Trzeba być konsekwentnym i ignorować durne okrzyki: „Patrzcie, kowboj!”, „Sherlock Holmes!”, „Inspektor Gadget!” (to z dzisiaj). Naprawdę zależy Wam na opinii trzypaskowych dresiarzy? Jeśli tak, to rozpocznijcie z nimi ciekawą dyskusję modową i zapytajcie, czy w poliestrowym dresie nie przegrzali jaj.

Łatwość utraty

Kapelusz może zostać porwany przez wiatr, gdyż nie siedzi na głowie tak mocno, jak włóczkowa czapka (chyba, że jest solidnie przybity gwoździem). Dlatego czy wiatr jest z przodu, czy z tyłu, trzeba tak pochylać głowę, żeby wiatr wiał na górną część ronda, dociskając kapelusz do głowy. Z czasem robi się to instynktownie.

Dostępność

Tu może być problem. Są dwie polskie firmy, produkujące solidne męskie kapelusze i mające siedzibę w Skoczowie. Obie mają strony internetowe, ale na stronie jednej z nich przyjęto tak idiotyczny system oznaczania kolorów, że nic z niego nie wynika – zamiast opisów kolorów są kody plus teoretycznie zdjęcia próbników z kolorami, które mają te kody wyjaśniać. Problem w tym, że często nie sposób ustalić w ten sposób koloru, a ponadto nie wszystkie kody przypisane są do próbników. W dodatku jakikolwiek kontakt telefoniczny lub e-mailowy z tą firmą nie jest możliwy. Czyli jak za króla ćwieczka. Pozostaje ewentualnie druga firma i tu już jest zdecydowanie lepiej. U nich przynajmniej popielaty jest popielatym, a nie DFC1345H.

Problem podstawowy jest w tym, że w bardzo niewielu sklepach można kapeluszy dotknąć lub przymierzyć. A możliwość „żywej” przymiarki ma duże znaczenie zwłaszcza dla początkujących kapeluszników. Na szczęście rozwiązaniem jest zakup internetowy (nie musi to być sklep polski, dobre kapelusze poza Anglikami produkują np. Czesi) i możliwość zwrotu towaru – przy takim zakupie ryzykujemy jedynie koniecznością poniesienia kosztów przesyłki.

Nebelwerfer

Myśli

I co z tego, że z petem? Ważne, że w kapeluszu.

P.S.

Jak wspomniałem na wstępie, tytuł Myśli spod kapelusza został nadany przeze mnie. Oryginalny tytuł wpisu opublikowanego w roku 2016 brzmiał: Kapelusz, moja miłość.

41 komentarzy

 1. Marek Adamski 25/11/2017
 2. Marek Adamski 25/11/2017
 3. k. 25/11/2017
 4. Luke 25/11/2017
 5. Dorota 25/11/2017
 6. Michał 25/11/2017
 7. Paweł Kwaśny 25/11/2017
  • maciek lepton 25/11/2017
   • Przemysław 27/11/2017
 8. Piotr 25/11/2017
 9. Mateusz 25/11/2017
 10. Tomek 25/11/2017
 11. Michał 25/11/2017
  • Bartosz Borczyk 26/11/2017
 12. galex 25/11/2017
 13. dominikdj 25/11/2017
 14. Bogusław 26/11/2017
  • paero123 26/11/2017
 15. Krzysztof 26/11/2017
 16. Miro 26/11/2017
 17. maciek lepton 26/11/2017
 18. WER 26/11/2017
 19. Kamil 26/11/2017
 20. Krzysztof 26/11/2017
 21. spokojny 27/11/2017
  • Jan Adamski 27/11/2017
   • Wojtek D 29/11/2017
    • Wojtek G. 29/11/2017
    • Jan Adamski 29/11/2017
    • Luke 29/11/2017
 22. Krzysiek W. 27/11/2017
  • Kapelusz Kowbojski 26/11/2018
 23. Przemysław 28/11/2017
 24. Piotr 29/11/2017
 25. Juliusz55 12/12/2018
  • Jan Adamski 12/12/2018
 26. Jan 18/01/2019
 27. M. 10/03/2019
  • Jan Adamski 10/03/2019

Dodaj komentarz