Ikony męskiego stylu: Henrik Hjerl 'Butler’

Henrik Hjerl jest Duńczykiem mieszkającym w podkopenhaskim Charlottenlund i zajmującym się doradztwem w zakresie stylu i etykiety a także administrowania pałacami i luksusowymi posiadłościami. Ma w tych dziedzinach ogromne doświadczenie, gdyż całe jego zawodowe życie było związane z administrowaniem oraz pracą w dyplomacji. Był m.in. pracownikiem duńskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych, zaś w kręgach dyplomatycznych bywał nazywany skandynawskim Jamesem Bondem. Bardziej jednak ze względu na nienaganne maniery, wyszukaną elegancję i przeogromną wiedzę na temat etykiety i klasycznej elegancji, niż z uwagi na agenturalne inklinacje.

Jednak najbardziej znanym przydomkiem Henrika jest Butler, co jest nawiązaniem do jego przeszłości administratora arystokratycznych posiadłości. Pod takim przydomkiem jest znany czytelnikom Styleforum oraz Sartorial Notes, gdzie jest darzony powszechnym szacunkiem i uważany za wyrocznię w sprawach zasad męskiej elegancji oraz przewodnika po świecie luksusu. Henrik jest też jednym z bohaterów Wielkiej Księgi Dandysów autorstwa Rose Callahan i Nathaniela Adamsa. Dodam tylko, że w rzeczywistości tytuł książki brzmi: We are Dandy, zaś nazwanie jej Wielką Księgą Dandysów to mój pomysł, do którego upoważnia zarówno format i objętość wydawnictwa, jak i format i klasa postaci tam przedstawionych. Zdjęcie Henrika, które jest głównym zdjęciem wpisu i które widnieje poniżej na kartach książki, jest autorstwa Rose Callahan.

Ponieważ mam przyjemność znać Henrika osobiście, muszę zatem dodać, że potrafi on być duszą towarzystwa – opowiadając zabawne anegdoty lub pokazując sztuczki magiczne, w czym jest niezrównany. Jeśli dodać do tego niezwykłość jego niektórych ubiorów, to mamy obraz dżentelmena intrygującego i nietuzinkowego. Mój pierwszy z nim kontakt miał miejsce pewnego wieczoru na ulicy we Florencji: zobaczyłem człowieka odzianego w czarną hiszpańską pelerynę, jakby żywcem wyjętego z XIX wieku, który szukał jakiegoś adresu i rozpytywał napotkanych przechodniów. Jak się okazało zmierzaliśmy pod ten sam adres.

Henrik Hjerl

Fot. Rose Callahan, źródło: Sartorial Notes

Styl Butlera jest kwintesencją dystyngowanego stylu angielskiego dżentelmena z wyraźną nutką staroświeckości. Owa staroświeckość przejawia się głównie w kroju szytych na miarę garniturów, marynarek, kamizelek, koszul, a nade wszystko spodni, ale także w doborze tkanin, wśród których poczesne miejsce zajmują – zimą – tweedy i flanele, zaś latem – len. Atrybutem Henrika są kamizelki; czy to jako element trzyczęściowego garnituru, czy to w postaci samodzielnej. Nieobce są mu też ubiory formalne: w porze wieczorowej frak, w porze dziennej żakiet lub stroller. No i oczywiście smoking, co widać na zdjęciu głównym. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na dwa szczegóły, dość nietypowe jak na ortodoksyjnego wyznawcę twardych zasad w ubiorze. Otóż biała poszetka ma ciemną obwódkę i jest ułożona w sposób niezbyt formalny, zaś na nadgarstku Henrika możemy dostrzec sportowy zegarek na bransolecie. Raczej wykluczam, żeby to były wpadki, więc zapewne kryje się za nimi jakiś zamysł, którego nie pojmuję. Czyżby zegarek był nawiązaniem do ’skandynawskiego Bonda’?

Henrik

Stroller to w dzisiejszych czasach wielka rzadkość. Jeśli chodzi o formalność plasuje się pomiędzy garniturem a żakietem. Źródło: Sartorial Notes

Henrik Hjerl

Butler szyje swoje ubrania w pracowni Stevena Hitchcocka z Savile Row. Źródło: Instagram

Henrik Hjerl

Wyżyny klasy i stylu. Źródło: The Journal of Style

Henrik Hjerl

Trzyczęściowy tweedowy garnitur wyszedł spod ręki Stevena Hitchcocka. Źródło: Sartorial Notes.

Henrik Hjerl

Nietypowe rozwiązanie: dwurzędowy garnitur plus kamizelka. Źródło: Instagram.

Henrik Hjerl

Różne kombinacje z lnem w roli głównej. Źródło: Sartorial Notes.

Henrik Hjerl

Ubiór o różnym stopniu formalności oparty na tej samej marynarce. Źródło: Sartorial Notes.

Bardziej sportowy styl, jaki niekiedy prezentuje Henrik, jest też godny uwagi. Lubi zestawy koordynowane oraz całkiem sportowe, jak np. zestaw z kurką safari. W kwestii obuwia bliżej mu do południa Europy niż do rodzinnych regionów i najczęściej zobaczymy go w loafersach i to zarówno ze skóry licowej, jak i zamszowych.

Źródło: Sartorial Notes

Źródło: Sartorial Notes

Źródło: Sartorial Notes

Źródło: Hannesrebas

Ikony męskiego stylu: Lino Ieluzzi i Henrik Hjerl 'Butler’. Źródło: The Journal of Style.

Henrik Hjerl

Na Pitti Uomo, w garniturach z bawełny seersucker: Henrik Hjerl z Bernhardem Roetzelem autorem książki ’Gentleman. Moda ponadczasowa’. Źródło: Sartorial Notes.

11 komentarzy

 1. Mad 16/12/2017
  • Jan Adamski 16/12/2017
   • Miro 21/12/2017
 2. terok 16/12/2017
 3. Krzysztof 17/12/2017
 4. teeoth 19/12/2017
 5. Marcus L. Lucullus 20/12/2017
 6. jdas 20/12/2017
 7. taxus 27/12/2017
  • Jan Adamski 27/12/2017

Dodaj komentarz