Premierzy ekspresowi

Premierzy ekspresowi

Dymisja Beaty Szydło, po dwóch latach sprawowania urzędu, skłoniła mnie do przyjrzenia się temu, jak długo rządzili polscy premierzy III RP. Wydawałoby się, że 2 lata i 22 dni rządów Beaty Szydło to stosunkowo krótki okres jak na rządzenie krajem. Wszak kadencja parlamentarna trwa 4 lata i to w zasadzie powinien być podstawowy okres premierowania – ewentualnie wydłużony o kolejną kadencję. I tak się właśnie dzieje w wielu krajach. Angela Merkel sprawuje swój kanclerski urząd od 4.403 dni (12 lat i 20 dni licząc do dnia publikacji tego wpisu). Jej poprzednik Gerhard Schröder rządził przez 2.584 dni czyli 7 lat i 27 dni. Viktor Orban na Węgrzech łącznie w gabinecie premiera spędził 4.246 dni (1.494 dni w latach 1998 – 2002 i 2.752 dni od roku 2010 do dziś), co odpowiada bez mała dwunastu latom. Brytyjczyk Tony Blair, w fotelu premiera rządu Jej Królewskiej Mości, zasiadał przez 3.709 dni, czyli nieco ponad 10 lat.

Patrząc na 752 dni urzędowania Beaty Szydło można by sądzić, że rządziła bardzo krótko. Owszem, jeśli brać pod uwagę standardy europejskie. Ale w realiach polskich sytuacja wygląda odmiennie: Beata Szydło zapisała się jako jeden z najdłużej urzędujących premierów III RP. Dłużej od niej sprawowali swoje urzędy: Leszek Miller – 926 dni, oraz Jerzy Buzek – 1.449 dni. Poza wszelką konkurencją jest Donald Tusk, który rządził przez 2.502 dni. Poniżej zamieszczam ciekawy wykres pochodzący z portalu Bankier.pl. Jak z niego widać polscy premierzy urzędowali bardzo krótko. Większość z nich nie przetrwała nawet połowy kadencji; pod tym względem Beata Szydło należy do elitarnego grona tych, którzy w gabinecie premiera spędzili więcej niż ½ kadencji. Najbardziej zaskakuje fakt, że aż 6 premierów/premierek rządziło przez okres krótszy niż ⅓ kadencji: Hanna Suchocka, Ewa Kopacz, Józef Oleksy, Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz i Jan Olszewski, zaś dwaj premierzy (Jarosław Kaczyński i Tadeusz Mazowiecki) barierę ⅓ kadencji przekroczyli zaledwie o kilka dni. Warto też zwrócić uwagę na ciekawą zależność: Donald Tusk rządził aż trzynaście i pół raza dłużej niż Jan Olszewski.

premierzy

premierzy

Polscy premierzy długo- i średniodystansowi: Donald Tusk, Jerzy Buzek, Leszek Miller.

premierzy

Polscy premierzy ekspresowi: Beata Szydło, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Waldemar Pawlak, Tadeusz Mazowiecki, Jarosław Kaczyński.

premierzy

Polscy premierzy super ekspresowi: Hanna Suchocka, Ewa Kopacz, Józef Oleksy, Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Olszewski.

Dodaj komentarz