Najładniejsze banknoty roku 2017

najładniejsze banknoty

Od roku 1961 działa organizacja o nazwie International Bank Note Society. M.in. organizuje ona coroczne plebiscyty na najładniejsze banknoty świata, które miały swoją premierę w danym roku. Muszę dodać, że różne plebiscyty na najładniejsze banknoty są organizowane przez najróżniejsze organizacje oraz redakcje portali i magazynów i cieszą się dużą popularnością. Trzy lata temu poświęciłem jeden z moich blogowych wpisów temu tematowi. Dziś do tematu wracam, bowiem grafika banknotów ma w sobie jakąś magię, która przyciąga i fascynuje. Nierzadko banknoty są swoistymi dziełami sztuki, zaś ich zabezpieczenia przed fałszerstwami są ciekawym przeglądem najnowszych możliwości technicznych. Jednym słowem warto się przyjrzeć banknotom, które ktoś uznał za najładniejsze, chociaż zapewne każdy kto taki przegląd zobaczy uzna, że wybory ą nietrafione i on sam wybrałby zupełnie inaczej. I to jest właśnie jeszcze jedna z bardzo charakterystycznych cech banknotów; subiektywizm w ocenie ich urody jest znacznie większy niż w przypadku jakichkolwiek innych przedmiotów.

Warto zwrócić uwagę, że obecnie jest dość powszechna tendencja od odchodzenia od tradycyjnych zasad zdobienia banknotów. Coraz częściej np. można spotkać banknoty z grafiką w układzie pionowym. Taki jest właśnie 10-frankowy banknot szwajcarski, który został zwycięzcą plebiscytu International Bank Note Society za rok 2017. Kolejnym odejściem od tradycji jest brak na tym banknocie czyichkolwiek portretów. Widzimy tylko różne symbole, nawiązujące do szwajcarskiego wkładu w kulturę materialną i duchową naszej cywilizacji. Ciekawe jest to, że banknot szwajcarski zwyciężył w plebiscycie na najładniejsze banknoty po raz drugi z rzędu. Bowiem za najładniejszy banknot roku 2016 został uznany banknot 50-frankowy. Poniżej – reprodukcje obydwu banknotów. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony International Bank Note Society.

najładniejsze banknoty

najładniejsze banknoty

Kolejne miejsca w plebiscycie na najładniejsze banknoty świata zajęły: 10-funtowy banknot szkocki, 10-dolarowy banknot z Kanady, 7-dolarowy z Fidżi oraz 100-koronowy banknot z Norwegii. Awers banknotu szkockiego, bardzo tradycyjnego w formie, stanowi główne zdjęcie wpisu. Poniżej rewers tego banknotu oraz kolejno awersy i rewersy banknotów z Kanady, Fidżi i Norwegii.

najładniejsze banknotynajładniejsze banknotynajładniejsze banknotynajładniejsze banknoty

Tyle o plebiscycie International Bank Note Society. Na koniec chciałbym pokazać banknoty, które mnie się najbardziej podobają i gdyby to ode mnie zależało wytypowałbym je jako najładniejsze banknoty świata. Są to: 50 i 20 dolarów bermudzkich, 10 dolarów z Wysp Cooka z 1987 r., 20 złotych polskich.

najładniejsze banknoty najładniejsze banknoty najładniejsze banknoty najładniejsze banknoty

One Response

  1. taxus 21/05/2018

Dodaj komentarz