Trawnik – rezerwuar pokarmu

trawnik

Trawnik w moim ogródku jest ostatnio licznie odwiedzany przez szpaki i kwiczoły, które w okolicy mają gniazda z młodymi. Celem wizyt jest zbieranie dżdżownic, które następnie są przenoszone do gniazd i używane jako pokarm dla wiecznie głodnych pisklaków. Mój trawnik jest najwyraźniej przez ptaki bardziej ceniony niż trawniki moich sąsiadów, co wynika prawdopodobnie z dwóch przesłanek: jest zawsze dobrze nawodniony (co powoduje, że lubiące wilgoć dżdżownice wypełzają na powierzchnię) i jest przeważnie krótko przystrzyżony (co ułatwia ptakom penetrację). Ptaki przyzwyczaiły się do mojej obecności na tarasie i spacerując po trawniku zbliżają się niekiedy do mnie na odległość mniejszą niż 2 m.

Na zdjęciu głównym i kolejnych zdjęciach poniżej, widzimy kwiczoła. Jest bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania, gdyż zdarza mu się zastygać nieruchomo na długie sekundy. Dzięki temu można spokojnie ustawić ostrość na wybrany punkt (najczęściej oko lub dziób) i wykonać zdjęcie. Nieopodal mojego domu gniazduje sporo kwiczołów. Rok temu poświęciłem im wpis: Młode kwiczoły opuszczają gniazdo, w którym pokazałem m.in. moment wkładania do dzioba podlota, pokarmu przyniesionego przez rodzica. Zdjęcie to powtarzam na końcu tego zestawu poświęconego kwiczołom.

trawniktrawniktrawniktrawniktrawniktrawnik

W przeciwieństwie do kwiczołów, szpaki są trudne do fotografowania ze względu na swoją niezwykłą ruchliwość. Dreptając po trawniku w poszukiwaniu dżdżownic, larw lub owadów, bez przerwy wykonują szybkie, jakby nerwowe, ruchy. Szpaki potrafią zaskoczyć swoim nietypowym zachowaniem; w tym roku zaskoczyły mnie faktem, że po pokarm na mój trawnik przylatują… w trójkę. Nie potrafię tego wytłumaczyć. Czyżby jakiś samotny szpak pomagał innej parze w wykarmianiu jej potomstwa? Na końcu zestawu zdjęć ze szpakami znów zamieszczam zdjęcie dorosłego szpaka karmiącego podlota, które znalazło się w ubiegłorocznym wpisie: Młodzież się usamodzielnia. Uważam, że zdjęcie jest bardzo dobre, a mój syn nazwał je: National Georgaphic 🙂 Na tym zdjęciu warto zwrócić uwagę na szarobeżowe ubarwienie młodego szpaka. Pierzenie, po którym zyska upierzenie dorosłego osobnika będzie miało miejsce za kilka miesięcy.

Fotografując trawnik i buszujące po nim ptaki, zrobiłem też kilka zdjęć kwiatów, które rosną wokół niego, a także tych, które posadzone w doniczkach, stanowić będą latem, ozdobę naszego tarasu. Będą zapewne wiele razy tłem dla stylizacji prezentowanych w dziale bloga Styl i moda męska. A na razie mały przedsmak.

2 komentarze

  1. bluuu 13/05/2018
    • Jan Adamski 13/05/2018

Dodaj komentarz