Powrót sztruksu

Słowo: powrót w tytule wpisu jest trochę mylące, bowiem sztruks nigdy nie wychodził z mody. Popularność tej tkaniny wśród sartorialistów zainteresowanych męską klasyką, utrzymuje się na stałym poziomie od dziesiątków lat i nie ma mowy o żadnych odejściach lub powrotach. Jednak grupa osób świadomych modowo i nastawionych na klasyczną elegancję, jest stosunkowo nieliczna. Większość męskiej populacji, w swoich odzieżowych wyborach, kieruje się podpowiedziami płynącymi z dwóch źródeł: rynku odzieżowego (który rozumiem jako koegzystencję kreatorów mody, wielkich producentów odzieży, sieci handlowych oraz magazynów i portali dla mężczyzn) oraz kobiet – mam, żon, partnerek, koleżanek. Z kolei kobiety mają – w porównaniu z mężczyznami – znacznie wyostrzony zmysł obserwacji; ich postrzeganie kwestii męskich ubiorów opiera się w dużej mierze na porównywaniu z tym co widzą w życiu codziennym, telewizji, pismach i portalach dla kobiet oraz na półkach sklepowych. Czyli pierwotnym źródłem nabywanej przez nie wiedzy jest także wymieniony powyżej konglomerat: kreatorów mody, przemysłu odzieżowego, sieci handlowych i kibicujących im magazynów i portali. Jest zrozumiałe samo przez się, że ten konglomerat narzuca ciągłe zmiany, gdyż dzięki nim żyje i stale zwiększa przychody. To, że udało mu się uzależnić od siebie miliony ludzi, jest jego niezaprzeczalnym sukcesem biznesowym a miernikiem tego sukcesu jest dreszczyk emocji jaki towarzyszy owym milionom na wzmiankę, że coś jest najmodniejsze w tym sezonie. Kto by nie chciał mieć rzeczy najmodniejszej w tym sezonie?

A wracając do sztruksu: wszystko wskazuje na to, że będzie on najmodniejszy w tym sezonie 🙂 Więc tytuł wpisu – Powrót sztruksu – należy rozumieć jako jego powrót do kolekcji znanych kreatorów mody i do wielkich sieci handlowych, a tym samym do szaf przeciętnych mężczyzn. Z mojego punktu widzenia to świetna wiadomość, gdyż bardzo lubię sztruks i boleję nad tym, że przykleiła się do niego łatka materiału dziadkowego. Może teraz się odklei? Gdyby np. sieć H&M zaangażowała Davida Beckhama do reklamy sztruksowego garnituru, to dziadkowa łatka odkleiłaby się na amen.

Sztruks to tkanina, która nie ma płaskiej powierzchni lecz charakterystyczne prążki-garby. Jest bardzo miła w dotyku i sprawia wrażenie ciepłej. Jest rzeczywiście ciepła, w sensie dobrej ochrony przed zimnem, gdyż po pierwsze jest zwykle dość gruba, a po drugie owe prążki-garby zatrzymują warstewką powietrza, które jak wiadomo jest doskonałym izolatorem. Najczęściej spotykany jest sztruks bawełniany, ale bywa też wełniany a nawet jedwabny. Prążki mogą mieć różną szerokość: zwykliśmy mówić, że sztruks jest drobny lub gruby. Jest tkany od XVIII wieku i w różnych okresach przechodził różne koleje losu. Początkowo był używany wyłącznie do szycia odzieży wierzchniej – ze względu na dobre własności termoizolacyjne. Później zaczęto z niego masowo wytwarzać odzież roboczą i wtedy jego image znacznie podupadł. Ale mniej więcej od początku XX wieku stał się, drugim obok tweedu, materiałem na nieformalne ubiory męskie na wypady poza miasto (np. na polowania). Prawdziwą furorę sztruks zrobił w drugiej połowie XX wieku, gdy stał się jednym z ulubionych materiałów stylu preppy lansowanego przez studentów i profesorów renomowanych amerykańskich uniwersytetów. Później, gdy jego największa sława już przeminęła, był kojarzony z naukowcami, nauczycielami a także artystyczną bohemą. W słynnym filmie Alana Pakuli Wszyscy ludzie prezydenta z roku 1976, Robert Redford (odtwarzający postać dziennikarza Boba Woodwarda, który wspólnie z Carlem Bernsteinem odkrył i opisał aferę Watergate) w większości scen występuje w sztruksowym garniturze lub sztruksowej marynarce połączonej ze sztruksowymi spodniami w innym kolorze.

Powrót sztruksu przejawia się m.in. w tym, że wyroby z tej tkaniny znalazły się w dużej liczbie w aktualnych, jesienno-zimowych kolekcjach marek, które mają duży wpływ na modę męską: Brunello Cucinelli, Dunhill, J.Crew, Ermenegildo Zegna, Tagliatore i innych. Jeśli chodzi o polskie marki to wyrobów ze sztruksu w zasadzie nie oferują – no może z wyjątkiem spodni. W efekcie pobieżnego przeglądu znalazłem jedynie: w Vistuli jedną sztruksową koszulę, w Bytomiu – sztruksowe spodnie w czterech kolorach, w Pawo – jedną marynarkę i kilka par spodni. I to w zasadzie wszystko. Warto jeszcze wspomnieć o bardzo ciekawej ofercie spodni sztruksowych marki Benevento. W przeciwieństwie do większości sztruksów dostępnych na naszym rynku, spodnie Benevento są szyte nie według wzorca dżinsowego lecz chinosowego (ze skośnymi kieszeniami). To powoduje, że są bardziej stylowe i eleganckie i doskonale się sprawdzają w parze z marynarką – np. tweedową.

powrót sztruksu

Brunello Cucinelli, fot. brunellocucinelli.com

powrót sztruksu

Brunello Cucinelli, fot. brunellocucinelli.com

Tagliatore, fot. tagliatore.com

powrót sztruksu

Tagliatore, fot. pinterest.com

Dunhill, fot. gq.com

powrót sztruksu

Darkoh, fot. darkoh.net

powrót sztruksu

Spodnie sztruksowe marki Benevento: dobrej jakości tkanina z brytyjskiej tkalni Brisbane Moss, ładny krój, dobra jakość szycia.

powrót sztruksu

Sztruksowe spodnie i tweedowa marynarka: duet doskonały.

Znacznie ważniejsze od tego, co kreatorzy mody uznają za najmodniejsze w tym sezonie jest to, co noszą czołowi sartorialiści i trendsetterzy. Sztruks jest oczywiście obecny w ich stylizacjach. Można go było dostrzec na zimowej edycji Pitti Uomo w styczniu tego roku, ale prawdziwy wysyp przewiduję na 95 edycji targów, w styczniu roku 2019. Czy mam rację – przekonamy się wkrótce. W każdym razie gdybym się tam wybierał, to bez wątpienia nie omieszkałbym sprawić sobie sztruksowego garnituru. Jednak – tym razem wyjątkowo – się nie wybieram. Co nie znaczy oczywiście, że sztruksowego garnituru sobie nie sprawię 🙂

Śledząc konta instagramowe wielu znanych sartorialistów zwróciłem uwagę, że szczególną atencję wobec sztruksu przejawiają Skandynawowie. Oczywiście nie tylko oni, ale nie sposób nie zauważyć tego charakterystycznego trendu. Publikowane zdjęcia zaczerpnąłem w większości z kont instagramowych różnych znanych i mniej znanych postaci świata mody. Pod ich nazwiskami w podpisach zdjęć, ukryte są linki do wspomnianych kont, a w jednym przypadku także link do bloga (Jareda Acquaro).

powrót sztruksu

Na 91 edycji Pitti Uomo (2017) sztruks był słabo reprezentowany. Ale Małgorzacie udało się uchwycić grupkę, w której trzy osoby mają na sobie sztruksowe spodnie.

powrót sztruksu

Na tej samej, 91 edycji, rozmawiam ze Svenem Raphaelem Shneiderem (Gentleman’s Gazette), który ma na sobie ciekawy zestaw składający się ze sztruksowych spodni, aksamitnej kamizelki i tweedowej marynarki.

 powrót sztruksu

Rok później, na 93 edycji Pitti Uomo, ciekawy sztruksowy płaszcz zaprezentował Maciej Zaremba. Płaszcz jest ciekawy nie tylko ze względu na materiał, ale także typ. Jest to klasyczny płaszcz polo (bez guzików).

powrót sztruksu

Erik Mannby (redaktor wpływowego szwedzkiego magazynu Plaza Uomo) w trzyczęściowym, sztruksowym garniturze.

powrót sztruksu

Z Instagrama Plaza Uomo pochodzi zdjęcie Alessandra Agazziego (fot. Milad Abdei) w efektownym sztruksowym płaszczu.

powrót sztruksu

Namibijczyk Lourens Gebhardt, znany jako Loux the Vintage Guru. Jedna z najczęściej fotografowanych osób na Pitti Uomo.

powrót sztruksu

Stylista, doradca, bloger i projektant Jared Acquaro z Australii regularnie bywa na Pitti Uomo. Podczas 93 edycji zaprezentował m.in. trzyczęściowy sztruksowy garnitur.

powrót sztruksu

Isao Kato z Japonii ma bardzo charakterystyczny styl. Wkrótce napiszę o nim więcej, gdyż planuję cykl artykułów pt. Styl made in Japan.

powrót sztruksu

Erik Mannby. Sztruksowe tkaniny mogą być w każdym kolorze, ale w męskich stylizacjach najczęściej występują w zgaszonych kolorach ziemi. A czasami: w nieco mniej zgaszonych.

powrót sztruksu

Brytyjczyk Simon Crompton prezentuje garnitur w kolorze chyba najpowszechniej kojarzonym ze sztruksem.

powrót sztruksu

Chociaż odcień brązu wpadający w pomarańcz wydaje się jeszcze bardziej efektowny i silniej kojarzący się z jesienią. Fot. Plaza Uomo.

powrót sztruksu

Szwed Olof Nithenius jest – podobnie jak Erik Mannby – związany z magazynem Plaza Uomo. Jego sztruksowy garnitur w kolorze granatowym jest wyjątkowo piękny.

powrót sztruksu

Szwed Per Faxneld jest kolejnym potwierdzeniem mojej tezy o wyjątkowej atencji jaką dla sztruksu mają Skandynawowie.

powrót sztruksu

Z Instagrama Pera wybrałem trzy sztruksowe propozycje, ale jest ich tam więcej.

powrót sztruksu

Per Faxneld: powrót sztruksu.

10 komentarzy

 1. Michał 18/10/2018
 2. Kamil 18/10/2018
  • Jan Adamski 18/10/2018
   • Kamil 18/10/2018
 3. Krzysztof 19/10/2018
  • Jan Adamski 19/10/2018
 4. Martyna 21/10/2018
 5. Maciek 27/10/2020
 6. Bartosz 30/01/2023
  • Jan Adamski 30/01/2023

Dodaj komentarz