Ptasie przysłowia

ptasie przysłowia

Tytułowe ptasie przysłowia należy rozumieć jako przysłowia, których bohaterami są ptaki. Jest ich wiele; jedne są czytelne, wręcz oczywiste, inne kryją w sobie jakieś zagadki. Przysłowia które tu przytaczam (a niektóre także objaśniam) ilustruję zdjęciami, które tym razem nie są mojego autorstwa. Zaczerpnąłem je ze strony Pixabay.com. Zdjęcie powyżej przedstawia oczywiście dudka. A przysłowie? Każdy dudek ma swój czubek. Znaczy ono ni mniej ni więcej, że każdy ma jakąś osobliwą cechę, która go charakteryzuje i odróżnia od innych. Dudek to ptak ciepłolubny, ale występuje także na terenie Polski. Na zimę odlatuje w cieplejsze rejony Europy.

ptasie przysłowia

Wróbel to jeden z najczęściej występujących u nas ptaków. Nic zatem dziwnego, że jest bohaterem kilku przysłów. Najpopularniejsze z nich to: starego wróbla na plewy nie złapiesz, lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu, już wszystkie wróble o tym ćwierkają.

ptasie przysłowia ptasie przysłowiaptasie przysłowia

W przysłowiu: powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany, że niedobre są zmiany; wymienione ptaki nie mają żadnego znaczenia. Chodziło tylko o rymy do słów: spółki i zmiany. Ot taka gra słów. Ale dobry pretekst, żeby pokazać zdjęcia jaskółek i bocianów. A przy okazji jeszcze jedno przysłowie: jedna jaskółka wiosny nie czyni.

ptasie przysłowia

Przysłowie znane chyba każdemu: jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one. Mówiąc inaczej:  jeśli wejdziesz w jakieś towarzystwo, powinieneś upodobnić się (dostosować się) do niego, aby nie narazić się na przykrą lub nawet niebezpieczną sytuację. Pamiętam, że gdy byłem na występie jakiegoś kabaretu w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku (nie pamiętam nazwy kabaretu), ze sceny padło hasło, które bardzo rozbawiło widownię: jeśli wejdziesz między wrony, towarzyszu – bądź czerwony. Czy ktoś je dzisiaj rozumie?

Wrony należą do rodziny krukowatych, podobnie jak sroki. Sroki to ptaki bardzo w Polsce rozpowszechnione, szczególnie w miastach. A złapać dwie sroki za ogon, to po prostu: chcieć osiągnąć podwójny cel, załatwić jednocześnie kilka spraw, interesować się wieloma rzeczami naraz.

Czy lubicie się chwalić i przypisywać sobie różne zasługi? Kto by nie lubił! Przecież każda pliszka swój ogonek chwali! A pliszka to ptaszek z długim i ładnym ogonkiem, ale trzeba wiedzieć, że jest kilka gatunków pliszek, najczęściej spotykane to pliszka siwa i pliszka żółta. Ale z tym przysłowiem sprawa jest trochę skomplikowana, bowiem jego pierwotna wersja brzmiała: każda liszka swój ogon chwali i chodziło w nim nie o ptaszka pliszkę, tylko o samicę lisa. Jednak określenie liszka zaczęło powoli wychodzić z użycia, więc przysłowie stawało się mało czytelne. Zastąpienie liszki pliszką okazało się bardzo trafne, gdyż ptaszek ten spacerując po ziemi (co często robi) porusza swoim ogonkiem w górę i w dół. Zupełnie jakby się nim chwalił.

Pawie to piękne i bardzo majestatyczne ptaki. Wyglądają imponująco, gdy rozłożą swój ogon. Czy się wtedy puszą? Nie wiadomo. W każdym razie przysłowie: puszyć się jak paw oznacza przesadne przechwalanie się, wywyższanie ponad innych.

Ptasie przysłowia mogą nas wiele nauczyć.

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.