Płaszcze na Pitti Uomo

Tak się złożyło, że nie mogłem wziąć udziału w 97 edycji Pitti Uomo, która odbywała się w pierwszej dekadzie stycznia we Florencji. Jednak postanowiłem napisać o jednej sprawie, która zwróciła moją uwagę, a dla jej zilustrowania skorzystać ze zdjęć różnych moich znajomych, którzy byli tam obecni i swoje zdjęcia zamieścili na Instagramie. Gdyby ktoś chciał się im przyjrzeć bliżej, to linki do ich kont instagramowych są ukryte pod nazwiskami. A sprawą, która zwróciła moją uwagę i której chcę poświęcić dzisiejszy wpis – są płaszcze.

Dlaczego akurat płaszcze zwróciły moją szczególną uwagę? Z trzech powodów: po pierwsze niemal całkowicie zniknęły płaszcze kończące się powyżej kolan; prawie wszyscy trendseterzy na Pitti Uomo postawili na płaszcze sięgające wyraźnie poniżej kolan, nierzadko do połowy łydki. Po drugie płaszcze stały się obszerniejsze, co nie zawsze znaczy jednak, że mniej dopasowane. Pozornie w tym zdaniu tkwi wewnętrzna sprzeczność, ale w dalszej części wyjaśnię o co mi chodzi. I po trzecie wreszcie, absolutnie dominującym modelem płaszcza na niedawnym Pitti Uomo był ulster.

Zacznę od tego dziwnego stwierdzenia, że płaszcze są obszerniejsze, ale nie mniej dopasowane. Otóż ten efekt jest charakterystyczny dla płaszczy ulster, które z tyłu mają pasek, tzw. dragon. Dragon umożliwia stworzenie fałd, które zwiększają obszerność płaszcza, ale nie dają dodatkowego luzu po jego zapięciu. Patrząc z przodu odnosi się wrażenie, że płaszcz jest dość dopasowany, a jednak jest go „dużo”. Parafrazując słynne powiedzenie Profesora (w tej roli: Mieczysław Czechowicz) z filmu Stanisława Barei Poszukiwany, poszukiwana można by powiedzieć, że jest większa zawartość płaszcza w płaszczu. Fałdy przy dragonie widać na zbliżeniu na zdjęciu poniżej (to płaszcz Zack Roman, o którym jeszcze napiszę w dalszej części) oraz na kolejnym zestawie zdjęć płaszcza marki Albert.

Efekt większej obszerności płaszczy na niedawnej edycji Pitti Uomo, można było zaobserwować nie tylko w odniesieniu do dominujących ulsterów, ale także w odniesieniu do dyplomatek i płaszczy reglanowych (raglanowych). Te drugie są zawsze krojone w taki sposób, że ich linia jest prowadzona dalej od ciała. Także sam sposób łączenia rękawów z resztą płaszcza powoduje, że ten nigdy nie sprawia wrażenia wąskiego w ramionach, a wręcz przeciwnie, daje efekt obszerności.

płaszcze

Luca Rubinacci i Fabio Attanasio postawili na podobne płaszcze reglanowe. Autorem zdjęć jest Fabrizio Di Paolo.

płaszcze

Luca Rubinacci i jego reglan w całej okazałości.

płaszcze

Mój przyjaciel z Holandii – Amidé Stevens – właściciel marki Amidé Hadelin, był jednym z nielicznych, którzy wyłamali się z irytującej maniery paradowania w rozpiętym płaszczu.

płaszcze

Luca Harem i jego biały ulster.

płaszcze

Niccolò Cesari i jego żona Eva są zawsze jedną z najelegantszych par na Pitti Uomo.

płaszcze

Podobnie jak Andy Poupart i Michèle Free z Kalifornii.

płaszcze

Ulster Anddy’ego jest trochę nietypowy gdyż ma kieszenie cięte, a nie nakładane. Ale kamelowa dyplomatka (chesterfield) jest już typowym przedstawicielem swojego gatunku.

płaszcze

Imponująco zaprezentował się Gabriel Akinosho w czarno-granatowej stylizacji zwieńczonej kapeluszem hiszpańskim.

płaszcze

Zawsze elegancki i zapięty: Massimo Pirrone.

Gdy przed Pitti Uomo dwa lata temu, szyłem granatowy, kaszmirowy ulster, to przyjąłem założenie, że będzie on sięgał nieco niżej niż typowe ówczesne płaszcze kończące się zawsze powyżej kolan (nieraz sporo powyżej). Ustaliłem, że płaszcz będzie do kolan. Jednak w czasie przymiarki, po dyskusji z paniami Moniką i Kasią z firmy Norman doszedłem do wniosku, że jednak lepiej będzie jeszcze go nieco wydłużyć. I wygląda na to, że w ten sposób wyprzedziłem trendy 🙂

płaszcze

Pitti Uomo – styczeń 2018 r.

płaszcze

Ulster z Zack Roman, o którym wspomniałem na wstępie, niemal doskonale wpisuje się w trendy z niedawnej edycji Pitti Uomo. Do pełnej z nimi zgodności brakuje mu może kilku centymetrów długości 🙂

10 komentarzy

 1. Krzysztof 25/01/2020
  • Piotr. 26/01/2020
   • Jan Adamski 26/01/2020
   • Maciej 27/01/2020
 2. J.Ty. 26/01/2020
 3. Piotr. 31/01/2020
 4. jdas 10/02/2020
  • Jan Adamski 10/02/2020
 5. Pioter 22/12/2020
  • Jan Adamski 22/12/2020

Dodaj komentarz