Marynarka jednorzędowa z klapami ostrymi

marynarka

Marynarka jednorzędowa z klapami ostrymi (zwanymi też zamkniętymi, frakowymi lub w szpic) to u nas rzadkość. Z jakichś powodów polscy mężczyźni wolą trzymać się z daleka od takich marynarek, podobnie jak z daleka trzymają się od marynarek dwurzędowych, butów z zamkniętą przyszwą, białych spodni i wielu innych składników garderoby. Ta niechęć jest dość zaskakująca, bowiem – moim zdaniem – marynarka z ostrymi klapami jest bardzo stylowa, elegancka i przykuwająca uwagę. Garnitur z taką marynarką wydaje się bardzo elegancki i uroczysty, chociaż pod względem formalności nie przewyższa garnituru z marynarką posiadająca klapy otwarte. Jednak wrażenie subiektywne stawia go na pozycji wyższej. Jest jednak jeden warunek: żeby marynarka z klapami ostrymi prezentowała się dobrze – klapy te muszą mieć odpowiednią szerokość – przynajmniej 9 cm, a najlepiej 11 – 12 cm. Mogą też mieć więcej, ale wtedy trzeba już uwzględniać posturę mężczyzny noszącego taką marynarkę. Jeśli jest wątłej postury i ma wąskie ramiona, to w marynarce z klapami szerszymi niż 12 cm, może nie wyglądać dobrze. Jeśli jest szeroki w ramionach i ma rozbudowaną klatkę piersiową, to i 14-centymetrowe klapy będą OK.

Ciekawe, że ta niechęć do klap zamkniętych jest lokalną polską przypadłością, bowiem w krajach Europy Zachodniej takie klapy cieszą się dość dużą popularnością. Oczywiście mam na myśli marynarki jednorzędowe, bo w dwurzędowych – klapy zamknięte to norma. Zadałem sobie trud policzenia ile garniturów i marynarek z klapami ostrymi znajduje się w nowych kolekcjach popularnych marek. Otóż rekordzistą okazała się marka Lancerto, która wśród 44 garniturów i 11 marynarek jednorzędowych nowej kolekcji nie oferuje ani jednej z klapami ostrymi. W ofercie Bytomia znalazłem natomiast 8 takich marynarek wśród 75 garniturów (niecałe 11%) i 1 wśród 24 marynarek solo (4%). Za to w Vistuli miłe zaskoczenie: wśród 36 garniturów nowej kolekcji aż 14 ma marynarki z ostrymi klapami, co stanowi prawie 40% (!). Wśród marynarek solo, tylko 2 mają klapy ostre, ale wobec niedużej oferty marynarek w nowej kolekcji (18 szt.), daje to wskaźnik 11%.

marynarka

Ładne klapy w marynarkach garniturowych z Bytomia. Jednak proporcje marynarek budzą wątpliwości.

marynarka

Garnitury z nowej kolekcji Vistuli; klapy są akceptowalne, ale i tak w oczy rzucają się przede wszystkim złe proporcje marynarek. Czy ktokolwiek chciałby wyglądać tak jak model z prawej strony?

Wspomniałem o popularności klap ostrych w Europie Zachodniej, ale to bynajmniej nie znaczy, że takie klapy tam dominują. Wśród garniturów i marynarek marek masowych dominują jednak klapy otwarte, ale są też marki nieduże, nastawione na bardziej wyrobionych klientów, i w ich ofercie dominują klapy ostre. Takich marek jest wiele, ale wymienię dwie moje ulubione: DanielRe z Włoch i Albert z Wielkiej Brytanii.

marynarka

Garnitury i marynarki marki DanielRe zachwycają pod każdym względem.

marynarka

W ofercie DanelRe – oprócz efektownych klap zamkniętych – uwagę zwracają kolory i wzory tkanin.

marynarka

Daniele Zaccone twórca marki DanielRe. Jego marynarka jest typowym przykładem stylu, który marka lansuje.

marynarka

Garnitury marki Albert. Są zgodne z trendami, o których pisałem we wpisie Trendy na wiosną i lato 2020, ale z wyjątkiem trendu skracania marynarek.

marynarka

Gabriel Akinosho (z prawej), twórca marki Albert.

Ponieważ jestem zdeklarowanym zwolennikiem marynarek jednorzędowych z klapami zamkniętymi, przeto takich marynarek nie zabraknie w kolekcji, którą aktualnie projektuję dla jednej z marek odzieżowych. Do czasu pojawienia się kolekcji w sprzedaży minie jeszcze sporo czasu, ale już dziś mogę zaanonsować pierwsze przymiarki. Poniżej prezentuję jeden z garniturów z kolekcji. Jest to pierwsze odszycie, zatem jest jeszcze dużo rzeczy do poprawy, ale już można się zorientować w charakterze kolekcji. Będą to wyłącznie garnitury, w czterech różnych wariantach: dwóch jednorzędowych i dwóch dwurzędowych, w różnych kolorach (w tym także jasnych) i wzorach. Tkaniny oraz podszewki będą pochodzić z Vitale Barberis Canonico, garnitury będą szyte w Polsce, w jednej z najlepszych szwalni. Wkrótce napiszę o tym więcej.

marynarka

Marynarka jednorzędowa z szerokimi klapami ostrymi jest częścią garnituru z kolekcji, którą właśnie projektuję. Zdjęcie jest zrobione w moim domu, więc w tle mój gramofon marki Clearaudio oraz przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy marki Rotel.

marynarka

Tak wygląda marynarka przed wprowadzeniem ostatecznych korekt. Warto zwrócić uwagę, że nie jest ona szyta na miarę dla mnie, lecz jest zwykłą marynarką RTW o rozmiarze 50.

Marynarka jednorzędowa z klapami ostrymi to atrybut, który towarzyszy mi od dawna. Poniżej przedstawiam kilka stylizacji z takimi marynarkami, zaś na pierwszy ogień idzie marynarka z najszerszymi klapami jakie kiedykolwiek miałem 🙂 Aż 14 cm! Marynarka pochodzi z Zack Roman i jest uszyta z wełny o dość dużej gramaturze, ale ma  lekką konstrukcję – bez podszewki i z minimalnym wypełnieniem ramion. Kolejna marynarka to fragment trzyczęściowego garnituru, który pochodzi z… Vistuli. Tak! Gdy dziś patrzy się na garnitury tej marki, aż trudno uwierzyć, że kiedyś potrafiła ona szyć naprawdę ładne rzeczy. Trzecia marynarka, którą prezentuję to ponownie produkt Zack Roman. Tym razem jest to marynarka tweedowa, uszyta z tkaniny pochodzącej z renomowanej tkalni Moon, która słynie z tweedów doskonałej jakości. Jeśli królem szkockich tweedów jest Harris, irlandzkich – Donegal, to Abraham Moon & Sons jest królem tweedów angielskich. Marynarka ma konstrukcję half canvas, ramiona bez wypełnień i jest bez podszewki. Bardzo charakterystyczne jest zapięcie: na dwa i pół guzika.

25 komentarzy

 1. Bartosz 06/04/2020
  • Jan Adamski 06/04/2020
   • Bartosz 06/04/2020
    • Jan Adamski 07/04/2020
 2. Krzysztof 06/04/2020
  • Jan Adamski 06/04/2020
 3. Tomasz_wwy 06/04/2020
  • Jan Adamski 06/04/2020
   • Grzegorz 07/04/2020
    • Jan Adamski 07/04/2020
     • Grzegorz 08/04/2020
     • Krystian 03/06/2020
     • Jan Adamski 03/06/2020
 4. equestrian 06/04/2020
 5. Sebastian 07/04/2020
  • Jan Adamski 08/04/2020
   • Sebastian 08/04/2020
 6. Sebastian 07/04/2020
 7. Jacek 15/04/2020
 8. Michał 15/04/2020
  • Jan Adamski 15/04/2020
 9. Marcin 20/04/2020
  • Jan Adamski 20/04/2020
   • Marcin 21/04/2020

Dodaj komentarz