Blogowi goście

blogowi goście

Przez wpisy na moim blogu przewinęło się bardzo wiele ciekawych postaci. Owi blogowi goście pojawiali się już to jako bohaterowie cykli: „Pochwal się swoją stylizacją” lub „Ikony męskiego stylu”, już to jako uczestnicy kolejnych edycji „Warszawy pod krawatem”, lub „Pitti Uomo”, już to jako przyjaciele lub znajomi, których uznałem za wartych zaprezentowania moim czytelnikom. Dziś chciałbym niektórych z nich przypomnieć, jako reprezentantów ponadczasowej elegancji i ikony stylu. Styl każdego z nich jest inny, ale łączy ich jedno: czerpanie ze starej, dobrej klasyki i przetwarzanie jej na swój indywidualny i niepowtarzalny sposób. Warto im się bliżej przyjrzeć.

Moją prezentację zacznę od Luki – postaci znaczącej w świecie mody męskiej, współwłaściciela luksusowej marki Rubinacci, stworzonej wiele lat temu w Neapolu, przez jego dziadka o imieniu Gennaro. O ile wśród moich czytelników nie ma chyba nikogo kto by nie słyszał o Luce, o tyle pewnie mało kto wie, że jego oficjalne imię to wcale nie Luca, lecz Gennaro – po dziadku. Sam byłem kiedyś zdziwiony, gdy przyszło mi rezerwować dla niego bilet lotniczy 😉 Ubiory Luki to typowy przykład realizacji strategii stylu – pozostającej w opozycji do strategii mody. W sytuacji gdy niemal obowiązkowe są wąskie spodnie oraz przykrótkie i przyciasne marynarki, Luca nosi spodnie z szerokimi nogawkami i luźne, wydłużone marynarki. I wygląda w nich odlotowo; dla mnie jest jak wzorzec z Sèvres. Poniższe zdjęcia pochodzą z konta instagramowego Luki oraz z Pitti Uomo. Natomiast dwa ostatnie zostały zrobione podczas czwartej edycji „Warszawy pod krawatem”, która miała miejsce w roku 2016. Luca był jej gościem, a jego prezentacja była gwoździem programu. Okazał się zresztą wspaniałym showmanem i zrobił ogromne wrażenie na słuchaczach.

blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście blogowi goście

Zbigniew był bohaterem wpisu z cyklu Pochwal się swoją stylizacją, pięć lat temu. Zachwyciłem się wówczas jego stylem i mój zachwyt nieustannie trwa. Szczególnie byłem i jestem pod wrażeniem nakrycia głowy, które jest znakiem rozpoznawczym Zbigniewa. Wiedziałem, że staroświecki i powszechnie pogardzany beret, może kryć w sobie duży potencjał. Wiedziałem, że umiejętnie zastosowany, może bardzo uatrakcyjnić każdą stylizację. Ale Zbigniew okazał się w tym względzie prawdziwym artystą! Ponadto zadał sobie wiele trudu fotografując się w różnych stylizacjach, a nawet dopraszając do jednej sesji młodego człowieka o imieniu Łukasz. Muszę też dodać, że Zbigniew prowadzi własny blog: Facetnormalny; część nadesłanych zdjęć była prezentowana na tym blogu.

Jeszcze barwniejszą postacią (w sensie dosłownym, ale trochę też przenośnym) jest Andrzej, który gościł w moim blogu we wpisie Pastelowy świat pana Andrzeja. Andrzej jest zwolennikiem wyrazistych, kolorowych stylizacji, których zwieńczeniem jest zawsze kapelusz. Równie kolorowy i fantazyjny jak cała reszta i równie pieczołowicie dobrany. Warto zwrócić uwagę, że trudność w stworzeniu harmonijnej stylizacji rośnie znacząco wraz ze wzrostem liczby jej składników. A u Andrzeja ta liczba jest większa niż przeciętnie (dochodzą rzeczy zakładane pomiędzy koszulę a marynarkę, szaliki, kapelusze, okulary oraz okrycia wierzchnie). Efekt końcowy jest zawsze imponujący i tak wyrazisty, że obok jego stylizacji nie sposób przejść obojętnie. Rzecz jasna nie każdemu musi się to podobać, ale każdy musi przyznać, że jest to świat wielce intrygujący i inspirujący. Szczególnie w naszej dość smętnej rzeczywistości w tonacji szaroburej. Dodam jeszcze, że konto instagramowe pana Andrzeja nazywa się – jakżeby inaczej – Pastelowa elegancja. Warto je odwiedzić i obserwować!

Pochodzący z Danii Henrik jest postacią znaną i szanowaną w świecie mody, przy czym znany jest głównie pod swoim przydomkiem: Butler. Jeśli ktoś jest ciekawy skąd się wziął ten przydomek to powinien sięgnąć do mojego wpisu z cyklu Ikony męskiego stylu, w którym przedstawiłem Henrika. Wpis pochodzi z roku 2017. Styl Butlera jest kwintesencją dystyngowanego stylu angielskiego dżentelmena z wyraźną nutką staroświeckości. Owa staroświeckość przejawia się głównie w kroju szytych na miarę garniturów, marynarek, kamizelek, koszul, a nade wszystko spodni, ale także w doborze tkanin, wśród których poczesne miejsce zajmują – zimą – tweedy i flanele, zaś latem – len. Atrybutem Henrika są kamizelki; czy to jako element trzyczęściowego garnituru, czy to w postaci samodzielnej. Nieobce są mu też ubiory formalne: w porze wieczorowej frak lub smoking, w porze dziennej żakiet lub stroller. Ilekroć piszę o ubiorach formalnych, zawsze sięgam do zdjęć Henrika gdyż wiem, że zwykł on trzymać się zasad w sposób rygorystyczny. Bez jakichkolwiek umizgów do tzw. modnych trendów. Prezentowane zdjęcia pochodzą z konta instagramowego Henrika oraz ze strony Sartorial Notes.

Fabio jest Włochem, mieszka w Mediolanie i jest autorem poczytnego bloga The Bespoke Dudes. Jego konto instagramowe obserwuje blisko ćwierć miliona osób. W moim blogu gości dość często, a w ciągu ostatnich kilku tygodni dwukrotnie pojawił się na zdjęciach głównych wpisów: Żakiet. Czy ma szansę na come back w wielkim stylu? oraz Moda i styl: pytania i odpowiedzi vol.11. Był także gościem szóstej edycji „Warszawy pod krawatem” w roku 2017, co widać na dwóch ostatnich zdjęciach w zestawie. Na przedostatnim w środku, mój syn Grzegorz – rówieśnik Fabia.

W obszarze zainteresowań Fabia leżą wyłącznie ubiory szyte na miarę, tradycyjnymi metodami, w tradycyjnych pracowniach krawieckich. Jest ich niestrudzonym propagatorem; głównie tych włoskich, ale także z innych krajów, w tym z Polski. Jeden ze swoich garniturów szył w pracowni Macieja Zaremby.

Bartek pojawił się we wpisie z cyklu Pochwal się swoją stylizacją równo cztery lata temu. Napisałem wówczas, że w dziedzinie ubioru jest perfekcjonistą, w związku z czym prawie niemożliwe jest wytknięcie mu jakichkolwiek błędów. Jego perfekcjonizm przejawia się między innymi w bardzo starannym doborze dodatków, co można stwierdzić oglądając poniższe zdjęcia. Pochodzą one ze wspomnianego wpisu oraz z konta instagramowego Bartka.

Przedstawieni dziś blogowi goście są miłym wspomnieniem znajomości i przyjaźni jakie stały się moim udziałem w związku z prowadzeniem bloga. To jeden z najciekawszych aspektów tego co obecnie robię. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł przedstawić kolejnych pasjonatów męskiej elegancji, z którymi przyjdzie mi się zettknąć.

10 komentarzy

 1. Sławek 23/07/2020
 2. Czarek 27/09/2020
  • Jan Adamski 27/09/2020
  • Jan Adamski 27/09/2020
 3. Czarek 27/09/2020
  • Jan Adamski 28/09/2020
   • Czarek 28/09/2020
 4. Czarek 28/09/2020

Dodaj komentarz