Sweter z kaszmiru

Partnerem tego wpisu jest sklep mahogany.pl, który oferuje wyroby z kaszmiru wytwarzanego w Nepalu. Oferta sklepu jest bardzo bogata; głównie są to kaszmirowe swetry i szale, ale znajdziemy też (choć w mniejszej liczbie) produkty z wełny pozyskiwanej z alpaki, jaka i wielbłąda. Prezentacja sklepu z kaszmirem wydała mi się doskonałą okazją do napisania czegoś więcej o samym kaszmirze. A jest o czym pisać, bowiem składniki ubioru wykonane z kaszmiru to produkty luksusowe, pożądane i budzące emocje. Zaś sam kaszmir to niekwestionowany król wełen, otoczony sławą i uznaniem, żeby nie powiedzieć – kultem.

Kaszmir to najszlachetniejsza odmiana wełny, powstała z runa kóz kaszmirskich, które żyją wyłącznie w Himalajach oraz na płaskowyżach Mongolii. Wprawdzie istnieją hodowle kóz kaszmirskich w innych regionach (np. w Szkocji, a nawet we Włoszech), ale pozyskiwane z nich runo jest niskiej jakości i właściwie nie zasługuje na dumną nazwę kaszmiru. Bo cała tajemnica wyjątkowości himalajskich i mongolskich kóz polega na tym, że żyją one w ekstremalnych warunkach, gdzie temperatury spadają zimą do minus 40ºC. Wskutek tego zwierzęta wykształciły specjalny rodzaj sierści chroniącej przed chłodem. Sierść ta ma jakby dwie warstwy: zewnętrzną, która składa się z włosów grubych i twardych (ta warstwa chroni przed wiatrem i opadami) i wewnętrzną, składającą się w włosów miękkich i bardzo cienkich (ta warstwa chroni przed zimnem). Z tej właśnie puszystej sierści wykonuje się przędzę kaszmirową. Kozy nie są strzyżone, tak jak owce, lecz wyczesywane. Ilość runa uzyskana w ten sposób jest niewielka: do 150 gramów od jednej kozy rocznie. Mało tego: runo nadające się do przędzenia kaszmiru wysokiej jakości jest pozyskiwane wyłącznie od młodych kóz i jest wyczesywane z ich brzucha. Sierść grzbietowa, która jest grubsza, krótsza i bardziej łamliwa – nie nadaje się do tego celu. Grubość pojedynczego włosa pochodzącego z brzucha młodej kozy kaszmirskiej to 15 – 18 mikrometrów (μm). Dla porównania: średnia grubość włosa ludzkiego wynosi 80 μm, zaś grubość włosa runa owczego, z którego przędzie się zwykłą wełnę wynosi ok. 40 μm.

Sweter z kaszmiru

Koza kaszmirska.

Sweter z kaszmiru

Tradycyjny kaszmir najwyższej jakości ma jeszcze jedną ważną cechę, która czyni go absolutnie wyjątkowym: jest tkany ręcznie, na tradycyjnych krosnach.

Sweter z kaszmiru

Kaszmirowa przędza pojedyncza.

Wszystko to musi powodować, że cena kaszmiru jest wysoka, ale jego miękkość i delikatność, komfort noszenia, właściwości termoizolacyjne i wreszcie piękno, są nieporównywalnie doskonalsze od innych rodzajów tkanin. Magia słowa kaszmir powoduje, że pojawia się na rynku wiele produktów, które nazywają się kaszmirowymi, ale jakością znacznie ustępują tym tradycyjnym i autentycznym. Nagminnie zdarzają się tkaniny oznakowane 100% kaszmir, które w rzeczywistości zawierają dodatki wełny owczej lub nawet włókien sztucznych. Natrafiłem na informację, że około 80% kaszmiru dostępnego na rynku – nie jest w rzeczywistości kaszmirem. Np. turyści, którzy przywożą z Indii paszminowe szale (co to jest paszmina – wyjaśniam w kolejnych akapitach) – kupowane tam za bezcen – prawdopodobnie przywożą szale z włókien syntetycznych (poliestru, akrylu, poliamidu) z niewielką domieszką wełny owczej. Indie, które niegdyś były potęgą w produkcji kaszmiru, dziś specjalizują się raczej w podróbkach.

Z kaszmiru najwięcej powstaje swetrów. Drugie miejsce w rankingu kaszmirowych produktów zajmują prawdopodobnie szaliki i szale. Przy czym to rozróżnienie na szaliki i szale jest – w przypadku kaszmiru – bardzo istotne. Bo o ile szaliki (szer. ok. 30 cm, dł. ok. 180 cm) powstają z typowego kaszmiru two-ply, o tyle szale (szer. ok. 100 cm, dł. ponad 200 cm) powstają z… paszminy. No i sprawa się komplikuje, bo pojawiają się nowe pojęcia: two-ply i paszmina.

Kłopot z określeniem two-ply polega na tym, że jego bezpośrednie tłumaczenie na polski oznacza: dwie warstwy. Więc ci, którzy idą na łatwiznę zwykli są mówić o kaszmirowych swetrach dwuwarstwowych, czterowarstwowych itd. (two-ply, four-ply). Tymczasem nie chodzi o żadne warstwy, ale o to z ilu nitek jest skręcana kaszmirowa przędza. Im więcej nitek tym przędza jest grubsza, a sweter z niej zrobiony – grubszy i cieplejszy. A przy okazji – droższy.

Sweter z kaszmiru

Kaszmirowa przędza two-ply.

Paszmina to zupełnie wyjątkowy rodzaj kaszmiru. Jest tkana z pojedynczej przędzy najwyższego gatunku, na ręcznych krosnach i charakteryzuje się niebywałą delikatnością i cienkością. Zwykło się mówić, że szale z paszminy – pomimo szerokości przekraczającej nierzadko 100 cm – można przewlec przez obrączkę. I nie ma w tym żadnej przesady, o czym świadczy jedno ze zdjęć poniżej. W każdym razie paszminowe produkty robią niezwykłe wrażenie. A już rzeczą zupełnie niewiarygodną jest ochrona przed chłodem jaką daje ta cieniutka warstwa tkaniny. Trzeba jeszcze dodać, że paszmina może zawierać 100% kaszmiru, ale często zawiera też niewielki dodatek jedwabiu (do 30%).

Sweter z kaszmiru

Paszminowe szale bywają kolorowe i wzorzyste, jak np. te noszone przez dżentelmenów sfotografowanych na Pitti Uomo.

Sweter z kaszmiru

Ale bywają też jednokolorowe, jak np. mój szal pochodzący ze sklepu mahogany.pl.

Sweter z kaszmiru.

Mój paszminowy szal ma szerokość 1 m, ale bez problemu można go przewlec przez obrączkę 🙂

Czas wrócić do partnera wpisu, czyli sklepu mahogany.pl. Jak wspomniałem na wstępie oferuje on kaszmirowe swetry i szale, a także różne dodatki; rękawiczki, czapki czy skarpetki. Oprócz produktów o standardowej (bardzo wysokiej) jakości, znajdziemy tam także produkty premium, których przędza składa się z wyjątkowych włókien, o grubości 14,5 μm. Miękkość i delikatność takiego kaszmiru jest niezrównana, co odnotowuję za każdym razem gdy wkładam na siebie golf EDG PREMIUM z oferty sklepu. W chłodne dni, przy niezbyt formalnych okazjach, lubię nosić pod marynarką kolorowe golfy. Moim zdaniem wyglądają one bardzo intrygująco i elegancko. Preferuję jasne kolory, które sprawiają, że twarz nimi podkreślona wygląda na bardziej pogodną i radosną, jakby rozświetloną. Dlatego z bogatej palety kolorów mahogany.pl wybrałem kolor, który nazywa się PEMA. Ale muszę dodać, że w ofercie jest kolor jeszcze jaśniejszy, o nazwie TENZIN, który jest właściwie bielą, z lekkim przechyłem ku écru. Uznałem jednak, że jasny beż będzie najlepiej pasował do większości moich marynarek – granatowych, niebieskich, brązowych, zielonych itp. Bardzo ciekawe (aczkolwiek odrobinę kontrowersyjne) okazało się też zestawienie golfu z marynarką w kolorze… jasnego beżu. W pierwszej z poniższych stylizacji golfowi Edg Premium towarzyszy granatowy garnitur w niebieskie prążki Bonus MG, oraz buty Meka ze skórzanej plecionki. W drugiej stylizacji połączyłem golf z marynarką z Harris Tweedu uszytą przez Van Thorn, sztruksowymi spodniami Norman i sztybletami Kazar. Na koniec; zdjęcie kontrowersyjnego zestawu monochromatycznego – wszystko beżowe (marynarka M.Ceran, spodnie Benevento).

Ponieważ bardzo lubię golfy, zatem drugim kaszmirowym swetrem, który wybrałem z oferty mahogany.pl – jest także golf. Ale tym razem jest to gruby sweter z przędzy ten-ply czyli skręcanej z aż 10 nitek. W sklepie nosi on nazwę: LUCAS. To niewątpliwie sweter na najzimniejsze dni, do włożenia pod płaszcz lub kurtkę. Ale spróbowałem go też włożyć pod marynarkę i efekt wcale nie był zły. Zresztą oceńcie sami. Pozostałe składniki stylizacji to: spodnie Norman, płaszcz i marynarka Próchnik, buty – caponki Meka.

Sklep mahogany.pl oferuje specjalny rabat dla czytelników bloga. Rabat wynosi 10% i będzie obowiązywał do 13 listopada 2020 r. Dokonując zakupu należy wpisać kod: JANADAMSKI w okienku „wpisz kod promocyjny” i kliknąć klawisz „użyć”.

18 komentarzy

 1. Paweł 03/11/2020
  • Jan Adamski 03/11/2020
 2. Grzegorz 03/11/2020
  • Jan Adamski 04/11/2020
 3. Paweł 05/11/2020
  • Jan Adamski 05/11/2020
   • J.Ty. 05/11/2020
 4. Paweł 05/11/2020
 5. Łukasz 09/11/2020
  • Jan Adamski 09/11/2020
   • Eljot 21/11/2020
 6. Izabella 21/11/2020
  • Jan Adamski 21/11/2020
 7. Blog Ozonee 22/11/2020
 8. Justyna 28/11/2020
 9. Tommaso 07/12/2020
  • Jan Adamski 07/12/2020
   • Tommaso 08/12/2020

Dodaj komentarz