Jak się ubrać na Święta?

Przed nami Wigilia Bożego Narodzenia, czyli najbardziej klimatyczne i najbardziej rodzinne święto w roku. Taka okazja wymaga odpowiedniej oprawy: wyboru wyszukanych dań, przygotowania i przystrojenia stołu, doboru eleganckiej zastawy, oraz odpowiednich trunków i – co oczywiste – odpowiednich strojów uczestników. Dzisiaj poświęcę nieco uwagi właśnie trunkom i strojom. Tak w jednym, jak i w drugim obszarze, nie uznaję kompromisów. Nie widzę tu miejsca dla niedbałości czy wygodnego luzu i nie znajduję zrozumienia dla argumentów, że w gronie najbliższej rodziny nie musimy się silić na wyszukaną elegancję. Wręcz przeciwnie: uważam, że podniosłość grudniowych świąt warto zaakcentować w każdym obszarze naszych przygotowań – także w stroju, który powinien być właśnie odświętny i wykwintny.

W naszej tradycji kulturowej alkohol od zawsze towarzyszył świątecznym spotkaniom. Spożywany z umiarem, przydaje atrakcyjności serwowanym potrawom, a i sam w sobie jest źródłem ciekawych doznań smakowych. Ale żeby spełniał te warunki musi być dobrej jakości a słowem, które najlepiej oddaje wysokie oczekiwania co do jakości alkoholu, jest jego wykwintność.

Bez wątpienia za bardzo wykwintny trunek można uznać wódkę z kategorii ultra premium – ORKISZ. Jak wskazuje nazwa – trunek ten jest wytwarzany z pszenicy odmiany orkisz (triticum spelta), która dziś należy do rzadkości ze względu na bardzo duże wymagania co do warunków, w jakich wzrasta. Wódka jest wytwarzana w małych ilościach, w procesie powolnej destylacji i dzięki temu charakteryzuje ją niezrównana łagodność i subtelny niepowtarzalny smak. A także długi finisz, czyli przyjemny posmak pozostający w ustach przez pewien czas po wypiciu łyku alkoholu. Zdecydowanie odradzam nasze tradycyjne „zapijanie” lub „zagryzanie”, bo one niweczą subtelne doznania smakowe, które należą do ważnych elementów rytuału. Swoje niepowtarzalne aromaty i walory smakowe, wódka Orkisz ujawnia gdy jest podawana w temperaturze do 4 – 6 ºC, ale może być też serwowana lekko schłodzona.

Wódka Orkisz jest obecnie dostępna w nowej, bardzo eleganckiej butelce o prostym designie. Jak widać na zdjęciach, może stanowić piękną oprawę świątecznego stołu, a także być doskonałym prezentem dla koneserów jakościowych trunków. Symbole jakie odnajdziemy na butelce, nawiązują do kłosów orkisza oraz gór, gdzie ta odmiana pszenicy jest uprawiana. Złota korona jest natomiast symbolem wysokiej jakości oraz unikalnego, królewskiego charakteru zboża.

Gdy już zadbaliśmy o trunek i odpowiednią oprawę świątecznego stołu, możemy zacząć myśleć o strojach. Namawiam do tego, żeby strój na uroczystą kolację wigilijną był uroczysty i odświętny. Dobrym wyborem będzie garnitur wieczorowy – czyli jednolity, w kolorze czarnym, granatowym lub grafitowym – połączony z białą koszulą, ciemnym krawatem i czarnymi wiedenkami lub lotnikami. Dopuszczam jednak pewne odstępstwa od stroju typowo wieczorowego: garnitur nadal powinien być w ciemnym kolorze, ale może mieć jakiś dyskretny wzór, zaś buty nie muszą być czarne i nie muszą to być koniecznie wiedenki czy lotniki. Jednak koszula bezwzględnie powinna pozostać biała. W stroju można zawrzeć jakieś świąteczne akcenty, ale nie mogą one być ostentacyjne (np. krawat z choinką z migającymi na niej światełkami – bo widziałem i takie gadżety).

jak się ubrać na święta

Ciemno-granatowy garnitur, biała koszula i czarne lotniki, czyli typowy strój wieczorowy, będzie dobrym wyborem na kolację wigilijną.

jak się ubrać na święta

W takim stroju dobrze się zaprezentujemy przy wigilijnym stole.

jak się ubrać na święta

Czarne wiedenki lub – jak na zdjęciu – lotniki, są obowiązkowe w strojach formalnych (takich jak smoking) oraz wieczorowych.

jak się ubrać na święta

Równie dobrze – choć nieco mniej formalnie niż w pierwszym przypadku – wypadnie granatowy garnitur z dyskretnym wzorem. Tutaj formalność obniżają także brązowe lotniki ze skórzanej plecionki i krawat w Mikołaje.

jak się ubrać na święta

Krawat w Mikołaje zawiązany jest węzłem Albert.

jak się ubrać na święta

Gdy przez kilka godzin siedzi się przy świątecznym stole, możliwość rozpięcia marynarki jest dużym atutem.

jak się ubrać na święta

Czego by nie było, gdybyśmy się zdecydowali na garnitur dwurzędowy. Skądinąd bardzo stylowy.

jak się ubrać na święta

Zastosowanie brązowych butów podczas kolacji wigilijnej, będzie złamaniem zasady: no brown after six, ale dziś ta zasada nie ma już racji bytu w większości sytuacji. Lotniki ze skórzanej plecionki są dobrą opcją na nieco odformalizowany strój wigilijny.

W kolejne świąteczne dni można postawić na strój mniej oficjalny – tym bardziej, że rodzinne spotkania odbywają się wtedy w ciągu dnia, lub nawet rano. Jednak garnitur nadal będzie pierwszym wyborem, ale może to być garnitur w jaśniejszym kolorze i z bardziej wyrazistymi wzorami. Koszula też nie musi już być biała, ale odradzam koszule w ciemnych barwach, bowiem prezentują się mniej elegancko niż koszule jasne. Krawat i poszetka mogą być kolorowe, zaś buty mogą być zamszowe. Oprócz garnituru dopuszczalny jest też zestaw koordynowany (spodnie i marynarka w innym kolorze); proponuję jednak nie rezygnować z krawata. No chyba, że zastąpimy go muszką 😉 Jak wspomniałem koszula może być kolorowa, ale warto pamiętać, że biała – zawsze będzie postrzegana jako najbardziej elegancka. Można więc obniżać formalność garnituru czy zestawu koordynowanego, pozostając przy białej koszuli. W zanadrzu jest jeszcze opcja obniżenia formalności koszuli nie poprzez kolor, lecz przez typ kołnierzyka. Biała koszula z kołnierzykiem tab-collar lub pin-collar do garnituru lub button-down do zestawu koordynowanego, będzie wyglądać tyleż elegancko, co niecodziennie i intrygująco.

jak się ubrać na święta

Ciekawym wyborem na kolejne świąteczne dni, może być koszula winchester.

jak się ubrać na święta

Moja koszula winchester ma mankiety koktajlowe zwane też mankietami Jamesa Bonda lub Portofino.

jak się ubrać na święta

A cały zestaw prezentuje się tak. Spodnie z szarej flaneli i ręcznie malowane lotniki dopełniają całość.

jak się ubrać na święta

W swobodniejszych stylizacjach na kolejne dni Świąt można trochę zaszaleć np. wybierając wzorzyste skarpetki.

Wpis powstał we współpracy z marką Orkisz.

pijodpowiedzialnie.pl.

25 komentarzy

 1. Igor 23/12/2020
  • Jan Adamski 23/12/2020
 2. Tommaso 23/12/2020
  • Jan Adamski 23/12/2020
   • jdas 23/12/2020
 3. Maks 23/12/2020
 4. Piotr 23/12/2020
 5. Mateusz 24/12/2020
  • Jan Adamski 24/12/2020
 6. J.Ty. 24/12/2020
 7. Czarek 24/12/2020
  • Jan Adamski 24/12/2020
  • bodzioslaw 25/12/2020
 8. Czarek 24/12/2020
 9. Pobożny 27/12/2020
 10. Jarosław 27/12/2020
  • Jan Adamski 27/12/2020
   • Jarosław 27/12/2020
 11. Grey Eagle 29/12/2020
  • Jan Adamski 29/12/2020
   • Jarosław 31/12/2020
 12. Grey Eagle 30/12/2020
 13. Gabriel 28/11/2023
  • Jan Adamski 28/11/2023

Dodaj komentarz

Czy masz ukończone

18 lat ?

Wpis zawiera treści przeznaczone

dla osób pełnoletnich