Sikorki z dalekich stron

Sikorki to najpopularniejsze polskie ptaki. Wszędzie jest ich pełno, lubią towarzystwo ludzi więc gniazdują w parkach lub w bezpośrednim sąsiedztwie domów lub zabudowań gospodarczych; pod okapami, w szczelinach ścian, składach różnych materiałów (np. desek), a nawet w słupkach ogrodzeniowych lub skrzynkach na listy. Ludzie wychodzą naprzeciw ich potrzebom lęgowym i instalują budki lęgowe, z których sikorki chętnie korzystają. Sikorki, które widujemy na co dzień to przede wszystkim bogatki i modraszki, rzadziej sosnówki, czubatki, sikory ubogie i czarnogłówki.

sikorki

Od lewej: modraszka, sosnówka i bogatka sfotografowane w moim ogródku.

Sześć gatunków sikor, które możemy obserwować w Polsce (siódmy czyli sikora lazurowa, zalatuje co jakiś czas) to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Bo gatunków w tej rodzinie jest aż 65 i zasiedlają one całą półkulę północną oraz niektóre rejony Afryki leżące na półkuli południowej. Myślę, że warto przyjrzeć się przynajmniej niektórym z nich, bowiem – choć wielkością i posturą przypominają nasze rodzime sikorki – to upierzenie miewają bardzo piękne i kolorowe.

sikorki

Sikora lazurowa zasiedla całą Azję a najdalej na wschód sięga do Białorusi. W Polsce jest sporadycznie widywana – ostatnio w styczniu 2021 r. kilka kilometrów od mojego domu. Do mnie niestety nie zajrzała 🙁 Fot. jargals004, licencja: Creative Commons.

sikorki

Sikora rdzawa występuje w Japonii, Korei i na Wyspach Kurylskich. Fot. Pixabay.

sikorki

Sikora rdzawa. Fot. homecare119/Pixabay.

sikorki

Sikorę sułtańską – która jest nieco większa od naszej rodzimej bogatki – można spotkać w Indochinach. Fot. GoingWild LLP, licencja: Creative Commons.

sikorki

Sikora cynamonowa występuje w Chinach. Fot. Pixabay.

sikorki

Sikorę kalifornijską można spotkać na amerykańskim wybrzeżu Pacyfiku; od południowego Oregonu, przez Kalifornię do doliny San Joaquin. Fot. Snowmanradio, licencja: Creative Commons.

sikorki

Sikora brunatna zamieszkuje zachodnią część Ameryki Północnej. Występuje od Gór Skalistych na wschodzie aż po wybrzeże Pacyfiku, od środkowej Kalifornii aż po Alaskę na północy. Fot. Pixabay.

sikorki

Sikora brunatna. Fot. Pixabay.

sikorki

Mała sikora kanadyjska występuje – zgodnie ze swoją nazwą – w Kanadzie i północnych rejonach Stanów Zjednoczonych. Fot. Firstmac, licencja: Creative Commons.

sikorki

Sikora dwubarwna występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. Fot. daledbet/Pixabay

sikorki

Sikora dwubarwna. Fot. Ken Thomas/domena publiczna.

One Response

  1. Tolek73 07/03/2021

Dodaj komentarz