Młode ptaki część III

W kolejnym wpisie o młodych ptakach przedstawiam kosy i szpaki. Problem z kosami jest taki, że młody ptak jest niemal identyczny jak dorosła samica. Jak go zatem odróżnić? Choć w grę wchodzą subtelności, to jednak nigdy nie miałem problemu z identyfikacją młodego kosa. A tych pojawiało się u mnie sporo w ciągu ostatnich lat. Bowiem każdego roku para kosów zakłada lęg w moim bezpośrednim sąsiedztwie. O jednym z takich lęgów – zakończonym tragicznie – pisałem we wpisie Ptasie dramaty. A jak rozpoznaję młodego kosa? Po pierwsze jego upierzenie troszeczkę jednak różni się od upierzenia samicy: jest nieco jaśniejsze i bardziej cętkowane na brzuszku. Po drugie inna jest u młodego kosa budowa nasady dzioba – wprawdzie „zajady” nie są tak wyraźne jak u innych ptaków, ale jednak dają się zauważyć. I po trzecie wreszcie, młodego rozpoznaję po nietypowym zachowaniu i po… minie. Tak: wiem, że to brzmi absurdalnie 🙂 Ptaki nie mają przecież żadnego wyrazu twarzy, a nawet mówienie o „twarzy” ptaka, jest pozbawione sensu. A jednak będę się upierał przy zdaniu, że młode kosy mają wiecznie „zdziwioną” minę. Możecie mi wierzyć lub nie, a każdy ornitolog zapewne mnie wyśmieje, ale przyjrzyjcie się zdjęciom, które publikuję poniżej. Czyż młody kos nie wygląda na zdziwionego, zagubionego i trochę nieszczęśliwego?

Dziwne zachowanie młodych kosów przejawia się w wielu aspektach. Kilka lat temu, pewien podlot bardzo emocjonalnie reagował na widok mojego kota. Opisałem to w żartobliwym wpisie: To chyba jest miłość! Niezwykłość sytuacji polegała na tym, że młody przylatywał ilekroć zobaczył mojego kota, siadał gdzieś w pobliżu i zaczynał się wydzierać. Dwa zdjęcia poniżej zrobiłem przez szybę drzwi balkonowych przy których (od strony pokoju) leżał mój kot. Młody kos przyleciał, wylądował na tarasie i zaczął swoje wrzaski w odległości pół metra od kota (ale oddzielała ich szyba drzwi). Na drugim zdjęciu widać nawet zarys sylwetki kota ze sterczącym uchem.

Na koniec tekstu o młodym kosie zamieszczam zdjęcie dorosłych osobników – samca i samicy. Zdjęcie samicy uświadamia jak łatwo jest pomylić młodego ptaka z dorosłą samicą. Zgodzicie się chyba ze mną, że mina dorosłej samicy jest poważna i w niczym nie przypomina miny młodzieńca.

W przeciwieństwie do kosów, młode szpaki wyraźnie różnią się od dorosłych. Zresztą nie ma chyba  nikogo, kto by ich nie potrafił zidentyfikować. Szpaków jest pełno wokół nas, a późną wiosną w parkach, na trawnikach i skwerach można zobaczyć dorosłe szpaki i podążające krok w krok za nimi – młode, czyli podloty. Dorosłe wyszukują dżdżownice, które następnie wkładają w dzioby młodych. Po około dwóch tygodniach od opuszczenia budki lęgowej, młode zdobywają umiejętność samodzielnego poszukiwania pożywienia. Gromadzą się wtedy w stadach, które bywają nieraz bardzo liczne. W miastach jest to na ogół nie więcej niż kilkadziesiąt osobników, ale to wystarczy, żeby takie stado robiło wrażenie. Pewnego upalnego dnia na początku lipca, takie stado przebywało w pobliżu mojego ogródka. Gdy włączyłem zraszanie trawnika, ptaki postanowiły to wykorzystać i zleciały się na trawnik z rozkoszą poddając się prysznicowi.

młode ptaki

Młody szpak jeszcze przed opuszczeniem budki lęgowej.

młode ptaki

Tuż po jej opuszczeniu, młody szpak wygląda fatalnie; jego upierzenie jest zlepione odchodami, co nawet utrudnia mu latanie.

młode ptaki

Jeszcze jeden rzut oka na zanieczyszczone upierzenie młodego. Na tym zdjęciu dobrze widać niemowlęcy dziób z „zajadami”.

młode ptaki

Młody ptak ma instynkt czyszczenia upierzenia.

młode ptaki

Upierzenie szybko staje się gładkie i błyszczące.

młode ptaki

Młody szpak jest łatwy do odróżnienia od dorosłych osobników.

młode ptaki

Typowy widok, który można zobaczyć w parkach: dorosły szpak i podążające za nim młode.

młode ptaki

Młody pilnie uczy się na czym polega szukanie pożywienia. Ma na to dwa tygodnie – później musi sobie radzić sam.

młode ptaki

Ale dopóki rodzic jest skłonny do karmienia, to młody z tego korzysta.

młode ptaki

Szczególnie gdy w grę wchodzi taaaaki kąsek!

młode ptaki

Pierwsze próby samodzielnego poszukiwania dżdżownic.

młode ptaki

Młode szpaki przyleciały na mój trawnik gdy włączyłem jego zraszanie.

młode ptaki

Z rozkoszą biorą prysznic.

młode ptaki

I baraszkują w mokrej trawie.

młode ptaki

Przy temperaturze 33º C, taki sztuczny deszcz jest niebywałą okazją do ochłodzenia się.

młode ptaki

Równie przyjemnie jest wykorzystać wodę spływającą z liści niecierpków.

młode ptaki

Latem, młode szpaki przechodzą pierwsze pierzenie. Dorosłe pióra pojawiają się najpierw na brzuszku.

młode ptaki

Tutaj młody szpak ma już dorosłe pióra na całym ciele z wyjątkiem głowy. Niewiele już zostało do zakończenia okresu pierzenia.

Dodaj komentarz