Ubraniowe niuanse część II

Przed miesiącem, w pierwszym odcinku Ubraniowych niuansów, pisałem m.in. o długości rękawów koszuli i wystawaniu mankietów spod rękawów marynarki. Dziś ten temat pojawia się ponownie, ale w zupełnie innym kontekście, mianowicie różnej długości rąk. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jego prawa i lewa ręka mają różną długość, choć ta przypadłość dotyka 100% populacji. Jednak u wielu osób ta różnica w długości wynosi kilka milimetrów i w takim przypadku nie ma praktycznego znaczenia. Ale u znacznej części męskiej populacji (według różnych źródeł od 45 do 60 procent) długości rąk różnią się o 1 cm lub więcej. Różnica większa niż 2 cm wcale nie należy do rzadkości, a jaka maksymalna się zdarza? Będziecie zaskoczeni – ale o tym w kolejnym akapicie.

Bo nie chodzi mi o rozważania antropometryczne, lecz wyłącznie o praktyczne aspekty ubioru wynikające z różnej długości rąk. Zatem muszę tu wspomnieć o krawcach, którzy szyją garnitury, marynarki, koszule czy płaszcze na miarę. Otóż każdy dobry krawiec mierzy odrębnie długości obydwu rąk i kroi, a następnie szyje rękawy o odpowiedniej długości. Także wtedy, gdy ta różnica wynosi zaledwie 2 – 3 milimetry; długość rękawów, które wychodzą spod jego igły, różni się wtedy o te 2 – 3 mm. Prawie nigdy długość lewego rękawa nie jest dokładnie taka sama jak prawego. Rozmawiałem na ten temat ze znanym poznańskim krawcem – Karolem Rzeszutką (więcej o jego pracowni przeczytacie we wpisie: Krupa & Rzeszutko – 91 lat krawiectwa), dla którego takie bezkompromisowe podejście jest oczywistością i nie wyobraża on sobie, żeby problem można było pominąć i uszyć marynarkę z oboma rękawami o takiej samej długości. Pan Karol wspomniał mi też o jednym ze swoich klientów z przeszłości, którego lewa ręka była o 4 cm krótsza od prawej! Niebywałe!!! Warto tu jeszcze dodać, że u osób praworęcznych dłuższa jest ręka prawa, u osób leworęcznych – ręka lewa.

ubraniowe niuanse

Grzegorz – jeden z czytelników bloga – przysłał mi zdjęcie, do którego pozuje w garniturze GORDON z mojej kolekcji (publikuję je za jego zgodą). Rękawy były skracane, ale na tę samą długość. Tymczasem lewa ręka Grzegorza jest wyraźnie krótsza od prawej i lewy rękaw sięga do innego miejsca dłoni.

Czy – gdy kupuje się garnitur/marynarkę RTW – warto dostosowywać długość rękawów do długości rąk? Moim zdaniem tak! I namawiam do takiej operacji wszystkich, którym leży na sercu perfekcja w ubiorze. Przecież i tak rękawy marynarki przeważnie się skraca, zatem skrócenie jednego z nich bardziej a drugiego mniej, nie wymaga dodatkowych zabiegów. Za to daje dużo dodatkowej satysfakcji. Żeby jednak przejść do etapu nierównego skracania rękawów (zwracam uwagę, że dotyczy to także koszul), trzeba najpierw stwierdzić jaka jest długość naszej lewej, a jaka prawej ręki. I to ręki od ramienia do nadgarstka – czyli bez uwzględniania dłoni, które też mogą mieć różną długość. Na poniższych zdjęciach pokazuję sposób pomiaru, do którego potrzebna jest pomoc drugiej osoby oraz rekwizyty: flamaster, linijka (lub listwa, deseczka itp.) i miarka budowlana.

ubraniowe niuanse

Rysujemy kreskę na środku wystającej kostki, która jest zakończeniem kości łokciowej.

ubraniowe niuanse

Do ramienia przykładamy linijkę a osoba pomagająca w pomiarach, mierzy odległość od linijki do zaznaczonej uprzednio kreski.

Wynik pomiaru będzie różny w zależności od tego, w którym miejscu linijki (bliżej lub dalej od ramienia) przyłożymy miarkę. Zatem bardzo ważne jest, żeby zarówno przy pomiarze lewej jak i prawej ręki, starać się zachować jej podobne położenie. Można np. przyjąć, że taśma miarki zachowuje położenie pionowe.

I teraz proponuję zabawę: niech każdy zmierzy swoją lewą i prawą rękę według powyższego przepisu i poda wyniki pomiaru w komentarzu do wpisu. Jeśli tych komentarzy będzie wystarczająco dużo, to można będzie sobie wyrobić pogląd na temat ogólnej tendencji. Czyli dowiedzieć się u jak dużej części czytelników problem różnej długości rąk jest praktycznie pomijalny (różnica kilkumilimetrowa), a u jakiej – ma istotne znaczenie (różnica kilkunastomilimetrowa). U mnie ta różnica wynosi 1 cm. Stosownie do tego szyję marynarki MTM lub skracam rękawy marynarek RTW. Warto zwrócić uwagę, że wykonawca usługi szycia MTM, powinien z własnej inicjatywy zmierzyć oddzielnie długości rąk i skroić rękawy stosownie do wyniku pomiaru. Niestety nie zawsze to robi, dlatego warto samemu wiedzieć ile wynosi różnica długości i żądać uszycia rękawów odpowiedniej długości. I przypomnę jeszcze, że rękaw marynarki powinien sięgać właśnie do owej kostki, która posłużyła nam jako punkt bazowy do pomiarów.

Na koniec pozostaje już tylko pokazać jak wygląda stylizacja z marynarką, która ma obydwa rękawy tej samej długości i porównać ją ze stylizacją z udziałem tej samej marynarki po skróceniu lewego rękawa (prawy nie wymagał skracania). Dodam jeszcze, że użyte koszule powielają ten schemat. Niebieska koszula Van Thorn ma rękawy tej samej długości (i odrobinę za krótkie), zaś koszula w paski pochodząca z Poszetki, ma lewy rękaw krótszy. Garnitur RICK pochodzi z mojej kolekcji dla eGARNITUR.pl. Skrócenie lewego rękawa było jedyną potrzebną poprawką – nawet spodnie nie były skracane (jako poprawek nie liczę wyprucia szlufek i zainstalowania guzików do szelek). Rozmiar garnituru to: 170/100/90 czyli mówiąc inaczej: 170/50, klapy mają szerokość 12 cm. Górny guzik marynarki wypada u mnie (przy wzroście 170 cm) 1,5 cm powyżej pępka, czyli odrobinę poniżej linii talii. Dolna krawędź marynarki dzieli sylwetkę w proporcjach 51/49 (góra/dół). Takie są proporcje wszystkich garniturów wchodzących w skład mojej kolekcji.

ubraniowe niuanse

Ceną za nierówne skrócenie rękawów – oprócz wynagrodzenia zapłaconego krawcowej 😉 – jest nierówna odległość guzików od krawędzi rękawów: lewego i prawego. To niewątpliwy mankament, ale praktycznie niezauważalny.

20 komentarzy

 1. Grzegorz 02/10/2021
  • Jan Adamski 02/10/2021
   • Grzegorz 02/10/2021
   • Grzegorz 02/10/2021
    • Grzegorz 02/10/2021
    • Jan Adamski 02/10/2021
 2. Cezar 02/10/2021
 3. Richard 02/10/2021
  • Jan Adamski 02/10/2021
   • Richard 03/10/2021
 4. Cezar 02/10/2021
  • Richard 03/10/2021
 5. Jakub 02/10/2021
 6. Cezar 03/10/2021
 7. Cezar 03/10/2021
  • Jan Adamski 03/10/2021
 8. Cezar 04/10/2021
  • Jan Adamski 04/10/2021
 9. Adam 05/10/2021
  • Jan Adamski 06/10/2021

Dodaj komentarz