Kolor płaszcza.
Czy koniecznie musi być ciemny i ponury?

kolor płaszcza

Były takie czasy gdy jedynym dopuszczalnym kolorem męskiego płaszcza – był kolor czarny. Były to wprawdzie czasy dość odległe, ale przywiązanie do czerni okazało się niezwykle żywotne i przetrwało do naszych czasów. I nie mam bynajmniej na myśli wyłącznie Chasydów czy mieszkańców greckiej prowincji. Tym niemniej jednak przełom w kolorystyce płaszczy w głównym nurcie mody męskiej, nastąpił już ponad 100 lat temu, zaś jego prekursorami byli gracze w polo, którzy w przerwach meczu narzucali na siebie okrycia z niebarwionej wielbłądziej wełny, czyli w kolorze camelowym. Te okrycia tak się spodobały, że trafiły do mody codziennej pod nazwą płaszczy polo.

Gdybyśmy jednak pominęli płaszcze w kolorze camelowym – które w modzie odnotowują cykliczne odejścia i powroty – to okaże się, że męskie okrycia wierzchnie bardzo niechętnie poddają się kolorystycznym eksperymentom. Wszechobecną niegdyś czerń zastąpił wszechobecny dziś granat, uzupełniany w nielicznych przypadkach przez ciemny odcień szarości, zwany grafitem. Jednak nie sposób nie odnotować też wyraźnej tendencji – obecnej wśród osób interesujących się modą i stylem – do rozszerzania palety kolorów płaszczy, także o kolory bardzo jaskrawe, w jasnych odcieniach, oraz z wyrazistymi wzorami (przeważnie kraty, rzadziej pepitki). Kolejne, zimowe edycje Pitti Uomo są istnym festiwalem takich płaszczy. Jak przystało na te słynne targi mody męskiej, odnotować tam można liczne przegięcia, ale jednak większość prezentowanych płaszczy, nie wzbudzałaby większej sensacji na ulicach polskich miast. Owszem – wzbudzałaby zainteresowanie, ale jednak nie sensację.

kolor płaszcza

Obrazki z Pitti Uomo: Andy Poupart ze Stanów Zjednoczonych i Luca Harem z Włoch.

kolor płaszcza

Wszystko wskazuje na to, że zieleń będzie kolorem roku 2022 w męskiej modzie. Fadi Koteiche z Libanu i Luca Rubinacci z Włoch.

Muszę dodać, że nie mam nic przeciwko płaszczom granatowym i grafitowym. Sam mam takie, a jeden z nich (dość wiekowa, dwurzędowa dyplomatka z Próchnika) – jest moim najczęściej noszonym płaszczem. Ponadto uważam, że jeśli ktoś ma w szafie tylko jeden płaszcz to jest oczywiste, że powinien to być płaszcz w kolorze „neutralnym”. Dopiero przy kolejnych można – i należy – zaszaleć. No i tutaj sprowadzam moje rozważania na ziemię, bo ilu jest takich mężczyzn, którzy mają kilka płaszczy? Jeśli jednak ktoś myśli o zakupie drugiego lub trzeciego płaszcza, to opcja żywego koloru w niezbyt ciemnym odcieniu, jest do rozważenia.

kolor płaszcza

Dwurzędowe płaszcze marki Zack Roman: zielony ulster i bordowa dyplomatka.

Odrębną sprawą, jeśli chodzi o nietypowe płaszcze, jest wyrazistość wzorów tkanin. W grę wchodzą w zasadzie wyłącznie krata i pepitka (płaszcze w prążki lub pasy to wielka rzadkość), ale przecież krata kracie nierówna. Wzory mogą być na tyle stonowane, że z pewnego oddalenia są niedostrzegalne lub mogą być wyraziste i bardzo rzucać się w oczy. Używając kolokwializmu powiedzielibyśmy o nich, że biją po oczach 🙂 Nie każdy oczywiście jest w stanie coś takiego zaakceptować, ale sam znam wielu odważnych. Mało tego; w sklepie Bytomia znajdziemy kilka takich płaszczy, oferują je także sartorialne marki, m.in. Poszetka i Zack Roman. Na ostatnim zdjęciu w tym wpisie prezentuję właśnie płaszcz z Poszetki, który nie dość, że jest w wyrazistą kratę, to w dodatku jest to płaszcz bez guzików (nawiązujący tym do płaszcza polo) i z reglanowymi rękawami.

kolor płaszcza

Pepitkę i kratkę prezentują Massimo Pirone z Włoch i Amidé Stevens z Holandii.

kolor płaszcza

Hugo Conceição z Portugalii, konsultant i stylista specjalizujący się w męskiej odzieży o charakterze nieco odjechanym 😉

kolor płaszcza

Kraciaste płaszcze z Bytomia.

Płaszcze w innym kolorze niż czerń, granat i grafit, to możliwość wyróżnienia się i okazja do zaakcentowania swojego indywidualizmu. Gorąco wszystkich namawiam do zaopatrzenia się w taki płaszcz.

kolor płaszcza

kolor płaszcza kolor płaszczakolor płaszcza kolor płaszcza

19 komentarzy

 1. Kamil J. 26/02/2022
  • Jan Adamski 26/02/2022
 2. Przemek 26/02/2022
  • Jan Adamski 26/02/2022
  • Tomasz 27/02/2022
 3. Chris 27/02/2022
  • Kamil J. 27/02/2022
   • tryhp3 21/03/2022
 4. Kamil 02/10/2023
  • Jan Adamski 02/10/2023
   • Grzegorz 26/10/2023
    • Jan Adamski 26/10/2023
     • Piotr 26/10/2023
     • Jan Adamski 26/10/2023
     • Piotr 26/10/2023
     • Grzegorz 27/10/2023
     • Jan Adamski 27/10/2023
    • Piotr 27/10/2023
     • Grzegorz 27/10/2023

Dodaj komentarz