Koszula na miarę

koszula na miarę

Koszula na miarę to opcja dla osób o bezkompromisowym podejściu do kwestii ubioru a przy okazji takich, które mogą sobie pozwolić na wydatek dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, przewyższający koszty jakie trzeba ponieść kupując koszulę gotową. Ale dla niektórych osób jest to wydatek konieczny, gdyż nie są w stanie kupić dobrze leżącej koszuli, ze względu na swoją odbiegającą od normy sylwetkę. Przy czym wcale nie trzeba znacznie odbiegać od normy: wystarczy być wysokim i bardzo szczupłym, albo niskim i korpulentnym. Tzw. sartorialne marki oferują wyłącznie koszule „uniwersalne”, które nie są różnicowane ze względu na wzrost. Zatem mniej więcej 1/3 klientów nie ma co nawet próbować robić u nich zakupów. W jednej z takich marek kupiłem jakiś czas temu bardzo ładną i dobrej jakości koszulę, ale musiałem skrócić jej długość oraz rękawy. Rękawy aż o 6 cm! Za przeróbki zapłaciłem 80 zł, a sumując to z ceną koszuli wyszedł mi wydatek 449 zł. A to już mniej więcej tyle, ile trzeba zapłacić za szycie MTM w firmach oferujących taką usługę online i niewiele mniej od cen takich usług w renomowanych firmach, w których pomiary wykonuje doświadczona osoba, co eliminuje ewentualne wpadki.

O ile koszula na miarę do codziennego noszenia to opcja dla bardzo zagorzałych fanów elegancji, o tyle wydaje się rozwiązaniem oczywistym dla potencjalnych panów młodych. Owszem, jest droższa od koszuli kupionej w sklepie, ale podniesienie weselnego budżetu o około 300 zł, jest chyba do zaakceptowania. Tym bardziej, że daje duży komfort posiadania produktu idealnie dopasowanego.

Jedną z firm oferujących szycie koszul na miarę jest partner dzisiejszego wpisu, marka 4Gentleman. Twórcą marki jest Albert Borowiecki, znany bloger i influencer, autor książki Expert mody męskiej. Przed laty, razem z Albertem i dwoma innymi blogerami, organizowałem popularne imprezy Warszawa pod krawatem, przez które przewijały się m.in. tak znane postacie świata mody jak Luca Rubinacci, Fabio Attanasio czy Aleks Cvetkowic. Kilka lat temu Albert postanowił zdyskontować swoją medialną popularność i stworzył firmę oferującą początkowo kamizelki, a później także inne składniki garderoby eleganckiego mężczyzny: marynarki, spodnie, płaszcze, koszule oraz dodatki: krawaty, muszki, poszetki. Aktualnie oferta marki rozszerza się o szycie koszul na miarę.

Wprawdzie są firmy oferujące szycie koszul na miarę online, jednak kluczową sprawą dla stworzenia idealnie dopasowanej koszuli jest umiejętne zdjęcie miary. To działanie musi być wykonane przez doświadczoną osobę, gdyż przerzucanie pomiarów na klienta (a tak jest w firmach działających online) może wprowadzić błędy – brzemienne w skutkach. Warto zwrócić uwagę, że pomyłka w długości rękawów o 1 cm, może dyskwalifikować całą koszulę. A zdejmowanie miary wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego studia, w którym można tego dokonać w warunkach komfortowych dla klienta. W tym zakresie marka 4Gentleman ma czym zaimponować, zapraszając klientów do swojego lokalu pod prestiżowym adresem Mokotowska 71 w Warszawie.

Zamawiając moją koszulę na miarę, zdecydowałem się na taką o charakterze dość formalnym: białą, z mankietami na spinki, kołnierzykiem półwłoskim o szerokich wyłogach i z guzikami z masy perłowej. Wybrałem bawełnę typu twill pochodzącą z hiszpańskiej tkalni Sidogras.

koszula na miarę

Zamawianie koszuli zaczyna się od rozmowy, w której precyzuje się swoje oczekiwania i wybiera tkaninę oraz – spośród przedstawionych wzorów – kołnierzyk, mankiety, guziki.

koszula na miarę

Kolejny etap to oczywiście zdjęcie miary.

koszula na miarę

Koszula jest gotowa po około 3 tygodniach.

koszula na miarę

Warto ją na miejscu przymierzyć, bo gdyby wyszły na jaw jakieś wpadki, to będą oczywiście naprawione.

Komponując stylizację do białej koszuli z mankietami na spinki, musiałem postawić na ubiór wieczorowy. Wybrałem dwurzędowy garnitur w kolorze ciemnego granatu, który pochodzi z kolekcji zaprojektowanej przeze mnie dla eGARNITUR. W chwili publikacji tego wpisu garnituru nie ma jeszcze w sprzedaży – pojawi się około 20 kwietnia. Nazywa się HARRY, jest uszyty z wełny Vitale Barberis Canonico super 150’s, ma wzorzystą podszewkę wiskozową i rogowe guziki. Partnerami garnituru – obok omawianej koszuli – są: bordowy krawat Lantier, czarne lotniki Carlos Santos, granatowe skarpetki Bytom, lniana poszetka Profuomo i zegarek Maurice Lacroix na czarnym pasku. Sesja zdjęciowa miała miejsce w zabytkowych wnętrzach Pałacu Lasotów w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Parcele.

koszula na miarę koszula na miarę koszula na miarę koszula na miarę koszula na miarę koszula na miarę

13 komentarzy

 1. pABLO 04/04/2022
  • Jan Adamski 04/04/2022
   • pABLO 04/04/2022
    • Jan Adamski 04/04/2022
 2. Bartosz 04/04/2022
  • Jan Adamski 04/04/2022
   • Gisch 06/04/2022
 3. Val 06/04/2022
  • Jan Adamski 06/04/2022
   • Val 06/04/2022
 4. Adam 07/04/2022
  • Jan Adamski 08/04/2022
 5. Agata 09/05/2022

Dodaj komentarz