Okres lęgowy

okres lęgowy

Zaczął się okres lęgowy ptaków; różne gatunki i poszczególne osobniki tego samego gatunku są na różnym jego etapie. Te pilniejsze już wysiadują jajka, a spóźnione dopiero łączą się w pary. Zdjęcie powyżej, przedstawiające samicę kwiczoła siedzącą na jajkach, zrobiłem w przededniu publikacji tego wpisu, czyli w Wielką Sobotę. Sfotografowane gniazdo znajduje się w parku odległym o kilkaset metrów od mojego domu. Ponieważ kwiczoły lubią gniazdować w koloniach, zatem na sąsiednich drzewach jest wiele innych gniazd kwiczołów (naliczyłem ich 11). To ze zdjęcia – jest najniżej położone; mniej więcej na wysokości 3 m. Dzięki niewielkiemu kątowi patrzenia możliwe było zaobserwowanie siedzącego na jajkach ptaka. Gdy gniazdo jest wyżej – jest to trudne lub wręcz niemożliwe.

Kwiczoły gniazdują kilkaset metrów od mojego domu, ale niektóre ptaki wybrały znacznie bliższe sąsiedztwo. W tym roku mam dwa gniazda w moim maleńkim ogródku: para kosów zdecydowała się na lęg w niedużym (ok. 2,5 m wysokości) świerku białym rosnącym przy płocie, zaś para bogatek – w budce lęgowej zainstalowanej na złotokapie rosnącym w rogu ogródka. Gniazdo kosów znajduje się na wysokości mojej głowy. Staram się omijać świerk jak tylko mogę, żeby nie stresować samicy. Mam jednak obawy, że gniazdo jest na tyle łatwo dostępne, że młode po wykluciu, mogą paść ofiarą wałęsających się tu licznie kotów. Kilka lat temu tak się właśnie stało, gdy nieostrożne ptaki zbudowały gniazdo w cisowym żywopłocie. Opisałem to we wpisie Ptasie dramaty. Może tym razem będą miały więcej szczęścia? Świerk biały jest bardzo gęsty, wypełniony masą cienkich i kłujących gałązek, więc może będzie to skuteczna zapora dla kotów? Poniżej kilka zdjęć samicy znoszącej budulec na gniazdo oraz samca pilnującego czy nic nie zagraża gniazdu.

okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy

Lęg bogatek w budce lęgowej to nic nadzwyczajnego; mam je co roku 🙂 Pisałem o tym już kilka razy, m.in. we wpisie Bogatki. Udany lęg w moim ogródku. A jednak za każdym razem cieszę się gdy ptaki wybierają budkę (to bardzo intrygująca procedura), a później wysiadują jajka i karmią pisklęta. Zatem kilka kolejnych zdjęć obrazujących znoszenie budulca na gniazdo.

okres lęgowyokres lęgowy

Każdego roku, gdzieś w bliskim sąsiedztwie mojego ogródka, gniazdują kapturki. Nigdy nie udało mi się wypatrzyć miejsca gdzie znajduje się gniazdo, ale każdego roku widuję uwijającą się parę, a później młode, które po opuszczeniu gniazda są przez około dwa tygodnie dokarmiane przez rodziców, zanim uzyskają pełną samodzielność. Poniżej kilka zdjęć tegorocznej pary. Wyjaśnię jeszcze tylko, że samiec kapturki zwykł nosić czarny berecik, a samica – rudobrązowy 🙂

okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy

Ponownie wracam do tematu kwiczołów, żeby pokazać dokładnie jak wygląda ich gniazdo oraz same ptaki. Jak wspomniałem, kwiczoły gniazdują w koloniach, a robią tak ze względu na bezpieczeństwo lęgów. Otóż bronią się one grupowo a dysponują bardzo skuteczną, choć nietypową bronią. Tą bronią jest kał, którym kwiczoły precyzyjnie „strzelają” w ewentualnego napastnika. Nawet sroki, które gustują w zjadaniu piskląt wszelkich ptaków mniejszych od siebie – od kwiczołów wolą się trzymać z daleka.

okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy okres lęgowy

Gdy tak fotografowałem kwiczoły, nagle na gałęzi drzewa tuż obok mnie, usiadł dzięciołek. Zatem na koniec – jedno zdjęcie dzięciołka, który bez wątpienia ma gniazdo w pobliżu. Na razie nie wiem jeszcze gdzie, ale podejrzewam budkę lęgową dla sikorek z otworem wlotowym rozkutym przez któregoś z przedstawicieli rodziny dzięciołów.

okres lęgowy

2 komentarze

  1. Tolek73 17/04/2022
    • Jan Adamski 17/04/2022

Dodaj komentarz