Dżentelmen dba o zdrowie

Dżentelmen dba o zdrowie

Gdy mówimy o męskiej elegancji, to przede wszystkim mamy na myśli ubiór – w tym duchu jest też większość wpisów w moim blogu. Ale przecież elegancja to także przymioty wewnętrzne, kultura osobista, ogłada, a także dbałość o zdrowie. I ten ostatni aspekt jest przedmiotem moich dzisiejszych rozważań a okazją do nich jest fakt, że partnerem wpisu jest Centrum Medyczne Damiana w Warszawie, które m.in. oferuje usługę nazwaną: kompleksowy przegląd stanu zdrowia.

Nie muszę chyba nikogo przekonywać jak ważne są badania profilaktyczne; pozwalają wykluczyć lub wykryć we wczesnym stadium choroby, które potencjalnie zagrażają naszemu życiu. Wiem coś o tym bo kilka lat temu miałem zdiagnozowany nowotwór złośliwy, a dziś jestem całkowicie wyleczony dzięki wczesnemu jego wykryciu, podczas badań profilaktycznych. Dodam, że nie miałem żadnych niepokojących objawów, tylko z własnej inicjatywy doszedłem do wniosku, że nadszedł czas na powtórzenie pewnych badań, bowiem od poprzednich minęło już sporo czasu. No i pojawił się pierwszy sygnał, który po dalszych badaniach szczegółowych doprowadził do wspomnianej wcześniej diagnozy i do podjęcia leczenia, które okazało się w pełni skuteczne. Nawet nie chcę myśleć co by było, gdybym na pomysł badań wpadł rok później, albo wcale.

Jednak problem z badaniami profilaktycznymi jest taki, że wszyscy jesteśmy na co dzień zapracowani i bardzo zabiegani i nie mamy czasu na wyszukiwanie, zapisywanie się i wykonywanie licznych badań. Centrum Medyczne Damiana wychodzi naprzeciw takim zabieganym ludziom, oferując wykonanie całego obszernego zestawu najważniejszych badań, w jednym miejscu i w krótkim czasie. Ja poddałem się takiemu cyklowi, który standardowo trwa nieco ponad dobę, przy czym noc spędza się w jednoosobowym, luksusowo wyposażonym pokoju w szpitalu Damiana. Dla jeszcze bardziej zabieganych jest też wersja jednodniowa – bez pobytu w szpitalu.

dżentelmen dba o zdrowie

Budynek Centrum Medycznego Damiana przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie.

Zestaw badań jest – rzecz jasna – nieco inny dla kobiet i dla mężczyzn, ale czas ich trwania jest podobny. Cały proces zaczyna się kilka dni wcześniej, od wypełnienia szczegółowej ankiety. Następnie dowiadujemy się o wyznaczeniu lekarza-koordynatora, który będzie naszym towarzyszem i opiekunem w czasie całego programu badań i konsultacji, a na końcu podsumuje wyniki i przekaże zalecenia co do dalszych kroków – jeśli takie okażą się potrzebne. W moim przypadku koordynatorką została bardzo miła pani doktor, która zaczęła od rozmowy telefonicznej kilka dni przed terminem badań, a później była pierwszą moją rozmówczynią, gdy zgłosiłem się do szpitala. Muszę powiedzieć, że wszystkie moje z nią rozmowy (a były jeszcze dodatkowe – w okresach pomiędzy poszczególnymi badaniami) przyniosły mi bardzo dużo wiedzy o wszystkich aspektach mojego stanu zdrowia, konsekwencjach przebytych w przeszłości różnych chorób i zabiegów, a przede wszystkim o aktualnych wynikach, ich interpretacji i dalszych krokach jakie powinienem podjąć. Nigdy dotąd żaden lekarz nie przeprowadził ze mną tak szczegółowego wywiadu i nie wyjaśnił mi tak drobiazgowo wszelkich aspektów mojego zdrowia. Długa rozmowa podsumowująca pozwoliła mi zrozumieć wiele spraw, o których dotąd nie wiedziałem, lub o których moja wiedza była bardzo powierzchowna.

dżentelmen dba o zdrowie

Wnętrza Centrum Medycznego Damiana są utrzymane w miłej dla oka, pastelowej kolorystyce.

Wspomniałem powyżej o konsultacjach, bowiem kompleksowy przegląd stanu zdrowia to nie tylko same badania, ale także konsultacje ze specjalistami z różnych dziedzin. W moim przypadku były to konsultacje z kardiologiem i urologiem, oraz z anestezjologiem – co było związane z badaniami (gastroskopią i kolonoskopią) przeprowadzanymi w znieczuleniu ogólnym, czyli mówiąc potocznie: pod narkozą. Warto zwrócić uwagę, że choroby układu krążenia oraz nowotwory jelita grubego, płuc i prostaty, to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów mężczyzn w Polsce. Dlatego każdy mężczyzna po 40 roku życia (a po 50 roku życia – bezwzględnie koniecznie) powinien poddać się badaniom tych organów. Najbardziej kłopotliwa (ze względu na nieprzyjemny proces przygotowawczy, a nie ze względu na samo badanie) jest kolonoskopia (badanie wziernikowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego), ale jest to badanie niezwykle precyzyjne nie pozostawiające żadnego marginesu niepewności. Wykluczenie ewentualnych ognisk chorobowych pozwala na spokojny sen przez kolejne 10 lat, wykrycie polipów pozwala na ich usunięcie w trakcie badania, wykrycie zmian nowotworowych we wczesnej fazie, pozwala na podjęcie skutecznego leczenia. Zachęcam wszystkich moich czytelników, którzy takiego badania nie mieli, żeby się na nie zdecydowali.

Nie będę omawiał wszystkich badań w ramach kompleksowego przeglądu stanu zdrowia w Centrum Medycznym Damiana, bowiem jest ich bardzo dużo (same wyniki badania krwi zajmują 6 stron), dodam tylko, że dają one niezwykle szczegółowy i miarodajny wgląd w stan zdrowia i pozwalają uzyskać komfort psychiczny na wiele lat – jeśli wszystkie są dobre – lub podjąć zawczasu niezbędne leczenie – jeśli któreś okażą się złe. Zaś miła i fachowa opieka personelu CMD – jest dodatkowym plusem.

dżentelmen dba o zdrowie

Moja zadowolona mina świadczy o tym, że badania przebiegły sprawnie, a wyniki były zadowalające.

10 komentarzy

 1. Bart 19/10/2022
  • Sandra 27/10/2022
   • Krzysztof 27/10/2022
    • Sandra 27/10/2022
     • Kle 27/10/2022
 2. Krzysztof 19/10/2022
  • Jan Adamski 19/10/2022
 3. Pytający 20/10/2022
  • Jan Adamski 20/10/2022
   • Pytający 20/10/2022

Dodaj komentarz