Otwieram sezon zimowy!

sezon zimowy

Do zimy kalendarzowej zostało jeszcze trochę czasu, ale właśnie teraz jest czas na kupowanie zimowych ubrań i butów. Dlatego dzisiejszym wpisem otwieram sezon zimowy i przedstawiam płaszcz i buty, które ostatnio nabyłem z myślą o zimie. Moje sztyblety, które służyły mi przez kilka sezonów za obuwie zimowe, zdecydowanie odmówiły dalszej współpracy. Choć z wyglądu ładne, były to buty klejone i przydarzyło im się to, co tego typu butom dość często się zdarza: podeszwa się odkleiła. Oczywiście zaniosłem buty do szewca, który podeszwę przykleił, niestety zrobił to dość niechlujnie, przez co buty straciły swój urok. Mimo to przechodziłem w nich jeszcze kolejną zimę, a wiosną podeszwa znów zaczęła się odklejać. No i buty wylądowały w koszu.

Postanowiłem już więcej nie eksperymentować z klejonymi butami i przed sezonem 2022/2023 zdecydowałem się na zakup butów szytych metodą Goodyear. Pozostawało już tylko wybrać typ i konkretny model z któregoś sklepu spośród tych, do których mam zaufanie. W grę wchodziły tylko dwa typy, które uważam za najbardziej stylowe: dżodhpury i sztyblety. (O typach butów na zimę pisałem w poprzednim wpisie: Buty na zimę. Pięć klasycznych typów, które warto znać). Jeśli chodzi o urodę stawiam je na równi, w kwestii stylowości przewagę mają dżodhpury, w kwestii wygody w zakładaniu i zdejmowaniu – bezkonkurencyjne są sztyblety. Zdecydowałem się na dżodhpury z trzech powodów. Po pierwsze, jest to typ butów o pięknej tradycji, wywodzących się z bardzo elitarnego sportu – polo. Po drugie, dżodhpury są u nas bardzo rzadkie, przez co otacza je aura niezwykłości. I po trzecie, piękny model dżodhpurów marki MEKA jest dostępny w sklepie firmowym producenta. A ponieważ mam bardzo wysoką ocenę jakości produktów MEKA i od lat – słabość do butów tej marki, zatem nie wahałem się długo. Zresztą gdybym postawił na sztyblety, to też zapewne byłyby to sztyblety MEKA.

Otwieram sezon zimowy

Dżodhpury MEKA. Po lewej zdjęcie bytów ze sklepu, po prawej zdjęcie moich butów po nadaniu noskom lustrzanego połysku.

Otwieram sezon zimowy

Moje dżodhpury mają antypoślizgową podeszwę.

Otwieram sezon zimowy

Zwykle pasek ściągający biegnie w dżodhpurach w taki sposób, że klamra znajduje się wysoko na cholewce i jest przeważnie zasłonięta przez nogawkę spodni. Marka MEKA tak zaprojektowała pasek, że klamra znajduje się dość nisko i odsłania się w czasie chodzenia. Wygląda to bardzo ciekawie.

Czy rozsądne jest kupowanie nowego płaszcza zimowego, gdy ma się ich już kilka? Zdecydowanie nie jest rozsądne! Gdybyśmy się jednak wyłącznie rozsądkiem kierowali w życiu, to byłoby trochę nudno. Żeby zatem przełamać nudę, zafundowałem sobie klasyczny jednorzędowy płaszcz marki 4Gentleman, który uwiódł mnie swoim kolorem. Na stronie sklepu kolor ten nazwany został bordowym, w rzeczywistości jest to bordo z subtelną domieszką fioletu. W każdym razie nie sposób przejść obojętnie obok płaszcza w takim kolorze; bezwzględnie rzuca się w oczy chociaż jego ciemna tonacja sytuuje go raczej wśród płaszczy stonowanych niż krzykliwych czy ekstrawaganckich. Czyli wilk syty (chęć wyróżnienia się nietuzinkową garderobą) i owca cała (obawa przed nadmierną ekstrawagancją).

Otwieram sezon zimowy

Płaszcz 4Gentleman to jednorzędowa dyplomatka na trzy guziki, z klapami ostrymi i z dodanym dragonem z tyłu.

Otwieram sezon zimowy

Na zdjęciach kolor płaszcza się zmienia w zależności od oświetlenia, ale na tym zdjęciu jest bliski rzeczywistemu.

Otwieram sezon zimowy

Klamra dżodhpurów częściowo widoczna nawet w pozycji stojącej wyprostowanej.

Otwieram sezon zimowy

W czasie sesji zdjęciowej nie miałem na sobie marynarki a jedynie kamizelkę.

Otwieram sezon zimowy

Pełna stylizacja wygląda tak. W jej skład wchodzi garnitur MICHAEL z mojej kolekcji dla eGARNITUR (już wyprzedany), kamizelka Norman, koszula eGARNITUR, krawat La Scala, poszetka Poszetka.

Otwieram sezon zimowy

Gdy nosi się buty z wysoką cholewką, warto nieco „skrócić” nogawki spodni (przez zmianę regulacji szelek), w stosunku do zestawienia z półbutami. Buty prezentują się wtedy znacznie lepiej, a nie ma – drażniącego niektórych – efektu „za krótkich spodni”.

Otwieram sezon zimowy

Wkraczam w sezon zimowy 2022/2023.

15 komentarzy

 1. Krzysztof 13/10/2022
  • Jan Adamski 13/10/2022
 2. Krzysztof 13/10/2022
  • Jan Adamski 13/10/2022
 3. Krzysztof 14/10/2022
 4. Krzysztof 14/10/2022
 5. Bartosz 15/10/2022
 6. Jacek 16/10/2022
 7. Blog Ozonee 19/10/2022
 8. Jacek 30/10/2022
 9. Bartosz 15/11/2022
  • Jan Adamski 15/11/2022

Dodaj komentarz