Ptaki Abdula Saleema
Ptaki nie są łatwymi obiektami do fotografowania: są bardzo ruchliwe, nieufne i płochliwe. Ich jedyne strategie przetrwania to unikanie niebezpieczeństwa i ucieczka, trudno się zatem dziwić, że nie pozwalają zbytnio zbliżyć się do siebie. Do fotografowania ptaków używa się zwykle obiektywów z długą ogniskową, czyli tzw. teleobiektywów. Te z kolei mają swoje wady, z których najważniejszą jest mała głębia ostrości. Z jednej strony daje ona pożądany efekt rozmytego tła, ale z drugiej powoduje, że tylko jeden fragment fotografowanego ptaka jest ostry. A już ten oddalony o kilka centymetrów (np. ogon) wychodzi trochę nieostry. Trudności potęgują się, gdy w kadrze znajdą się dwa ptaki (lub więcej). Zrobienie zdjęcia, na którym obydwa ptaki są ostre, jest niezwykle trudne.
O tych trudnościach piszę dlatego, że w dzisiejszym wpisie prezentuję zdjęcia, na których ptaki występują parami. Czyli zdjęcia ekstremalnie trudne. Ich autorem jest Abdul Saleem, który tę trudność pokonał po mistrzowsku. Jego ptaki są uwiecznione w sposób perfekcyjny, co wymagało zapewne wykonania kilkuset zdjęć, z których tylko nieliczne okazały się godne umieszczenia na koncie instagramowym autora. Bo właśnie z konta Abdula na Instagramie, pochodzą wszystkie prezentowane zdjęcia – które publikuję za zgodą autora. Wszystkie bez wyjątku są urzekająco piękne i doskonałe technicznie. Ale jeśli ktoś chciałby przeanalizować problem głębi ostrości, to polecam mu przyjrzenie się trzeciemu zdjęciu poniżej. Widzimy na nim dwa podróżniczki siedzące na gałęzi. Ich głowy i tułowie są w mniej więcej takiej samej odległości od obiektywu i są bardzo ostre. Ale ptak siedzący niżej jest zwrócony przodem a nie bokiem. Jego ogonek znajduje się już w dalszej odległości niż głowa i tułów. I jest nieostry! To oczywiście nie ma żadnego znaczenia bowiem uwaga oglądającego zdjęcie jest skoncentrowana na oczach i dziobach ptaków, a w dalszej kolejności na głowach i tułowiach. A te są przecież jak żyleta 🙂 Jednak ta analiza pozwala zrozumieć trudności w fotografowaniu, o których wspomniałem powyżej, oraz docenić mistrzostwo Abdula.
Abdul Saleem urodził się i wychował w Indiach, w stanie Kerala, który jest położony w południowej części subkontynentu indyjskiego. Fotografią zajmuje się od roku 2006, przy czym od roku 2010 robi to zawodowo. Obecnie mieszka i pracuje w Katarze gdzie jest zatrudniony jako fotograf w Straży granicznej. Jego pasją jest fotografowanie dzikiej przyrody, ale najbardziej lubi fotografować ptaki.