Ptaki Abdula Saleema

ptaki

Ptaki nie są łatwymi obiektami do fotografowania: są bardzo ruchliwe, nieufne i płochliwe. Ich jedyne strategie przetrwania to unikanie niebezpieczeństwa i ucieczka, trudno się zatem dziwić, że nie pozwalają zbytnio zbliżyć się do siebie. Do fotografowania ptaków używa się zwykle obiektywów z długą ogniskową, czyli tzw. teleobiektywów. Te z kolei mają swoje wady, z których najważniejszą jest mała głębia ostrości. Z jednej strony daje ona pożądany efekt rozmytego tła, ale z drugiej powoduje, że tylko jeden fragment fotografowanego ptaka jest ostry. A już ten oddalony o kilka centymetrów (np. ogon) wychodzi trochę nieostry. Trudności potęgują się, gdy w kadrze znajdą się dwa ptaki (lub więcej). Zrobienie zdjęcia, na którym obydwa ptaki są ostre, jest niezwykle trudne.

O tych trudnościach piszę dlatego, że w dzisiejszym wpisie prezentuję zdjęcia, na których ptaki występują parami. Czyli zdjęcia ekstremalnie trudne. Ich autorem jest Abdul Saleem, który tę trudność pokonał po mistrzowsku. Jego ptaki są uwiecznione w sposób perfekcyjny, co wymagało zapewne wykonania kilkuset zdjęć, z których tylko nieliczne okazały się godne umieszczenia na koncie instagramowym autora. Bo właśnie z konta Abdula na Instagramie, pochodzą wszystkie prezentowane zdjęcia – które publikuję za zgodą autora. Wszystkie bez wyjątku są urzekająco piękne i doskonałe technicznie. Ale jeśli ktoś chciałby przeanalizować problem głębi ostrości, to polecam mu przyjrzenie się trzeciemu zdjęciu poniżej. Widzimy na nim dwa podróżniczki siedzące na gałęzi. Ich głowy i tułowie są w mniej więcej takiej samej odległości od obiektywu i są bardzo ostre. Ale ptak siedzący niżej jest zwrócony przodem a nie bokiem. Jego ogonek znajduje się już w dalszej odległości niż głowa i tułów. I jest nieostry! To oczywiście nie ma żadnego znaczenia bowiem uwaga oglądającego zdjęcie jest skoncentrowana na oczach i dziobach ptaków, a w dalszej kolejności na głowach i tułowiach. A te są przecież jak żyleta 🙂 Jednak ta analiza pozwala zrozumieć trudności w fotografowaniu, o których wspomniałem powyżej, oraz docenić mistrzostwo Abdula.

Abdul Saleem urodził się i wychował w Indiach, w stanie Kerala, który jest położony w południowej części subkontynentu indyjskiego. Fotografią zajmuje się od roku 2006, przy czym od roku 2010 robi to zawodowo. Obecnie mieszka i pracuje w Katarze gdzie jest zatrudniony jako fotograf w Straży granicznej. Jego pasją jest fotografowanie dzikiej przyrody, ale najbardziej lubi fotografować ptaki.

ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

Dodaj komentarz