Ptaki w przelotach

ptaki

Na zdjęciu powyżej widzimy droździka zwanego też drozdem rdzawobocznym – ptaka z rodziny drozdowatych, którego w Polsce można spotkać w zasadzie tylko w czasie przelotów. Bowiem gniazduje on w Europie północnej (w Polsce skrajnie nielicznie w Puszczy Białowieskiej) a zimuje w południowej lub zachodniej. Kilka lat temu taki migrujący droździk zatrzymał się na kilka dni w moim ogródku, żerując na owocach bluszczu. Miałem niepowtarzalną okazję do zrobienia zdjęć, czego efekty publikuję w m.in. w tym wpisie.

Takich ptaków jak droździk, które nie gniazdują w Polsce a mimo to można je u nas zaobserwować, jest całkiem sporo. Należą do nich m.in. górniczek, siewnica, śnieguła czy jer. Są też takie, które w wędrówce z terenów gniazdowania na północy Europy na tereny zimowania w Europie południowej, zatrzymują się w Polsce na dłużej i bywa, że spędzają tu całą zimę. Przykładem takiego ptaka jest jemiołuszka. I są też gatunki, które wprawdzie gniazdują w Polsce, ale tylko nielicznie na niewielkich skrawkach, natomiast w czasie przelotów można je zobaczyć na terenie całej Polski, w tym także w miastach. Przykładem takiego ptaka jest czeczotka, która lubi przyłączać się do stad migrujących czyży. Wiele razy miałem okazję obserwować takie ptaki w moim ogródku i dziś postanowiłem pokazać ich zdjęcia.

Na początek przedstawiam droździka, który gniazduje głównie w Skandynawii i północnej Rosji, natomiast na zimowiska wybiera zachodnią i południową Europę. Lubi spędzać zimę w tych samych środowiskach co śpiewak – jego kuzyn z rodziny drozdowatych. I właśnie w w towarzystwie śpiewaka zawitał kiedyś do mojego ogródka – co widać na jednym ze zdjęć.

ptaki ptaki ptaki ptaki

Jemiołuszka to bardzo piękny ptak; być może najpiękniejszy z ptaków północy. Zamieszkuje tajgę i lasotundrę całej Palearktyki, ale podgatunek z Kanady nieco się różni od tego, który zamieszkuje północną Europę. Po okresie lęgowym przemieszcza się na południe (w Europie w kierunku Francji i Bałkanów), w Polsce można go obserwować od listopada do kwietnia. Dość liczne stado jemiołuszek odwiedziło mój ogródek kilkanaście lat temu i żerowało na nie zerwanych jabłkach na posesji sąsiadów. Niestety nie byłem wówczas przygotowany do robienia zdjęć, zatem nie mogę zilustrować tego wpisu zdjęciami mojego autorstwa. Pomocna w takich sytuacjach jest platforma Pixabay i z niej właśnie pochodzą poniższe zdjęcia.

ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

Jer zamieszkuje pas od Półwyspu Skandynawskiego i Estonii po Kamczatkę. Zimuje w pasie klimatów umiarkowanych i podzwrotnikowych Europy i Azji oraz w Afryce Północnej. Zdarza się, że niektóre jery gniazdujące w Skandynawii nie migrują – stały się ptakami osiadłymi. Jer należy do tych gatunków, których samce przybierają szatę godową w okresie lęgowym. Bardzo wyraźnie różną się wtedy od samic, co widać na poniższych zdjęciach. Na pierwszych czterech zdjęciach widzimy samca jera a na pięciu kolejnych – samicę.

ptaki ptaki ptaki ptakiptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

Czeczotka wprawdzie gniazduje w Polsce ale bardzo nielicznie i to wyłącznie w Tatrach, Karkonoszach, Górach Izerskich, oraz lokalnie na wybrzeżu. Jest to typowy ptak przelotny, który tworzy stada ale czasami pojedyncze osobniki przyłączają się do stad czyży. Ponieważ u mnie czyże goszczą regularnie w czasie przelotów, zatem czasami mam okazję obserwować też czeczotki. Tak się jednak składa, że są to niemal wyłącznie samice. W zestawie zdjęć poniżej jest tylko jeden samiec – na końcu zestawu.

ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

Śnieguła to bardzo ciekawy ptak z rodziny poświerek, wcześniej zaliczany do trznadlowatych. Gniazduje na obszarach podbiegunowych Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest najdalej na północy gniazdującym ptakiem lądowym – występuje aż do północy Grenlandii. Zimuje w strefach umiarkowanych Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce zaliczany jest do bardzo nielicznych ptaków przelotnych i zaobserwować go można niemal wyłącznie na wybrzeżu. Rzecz jasna żaden przedstawiciel gatunku nie zameldował się nigdy w moim ogródku zatem zdjęcia, które prezentuję poniżej pochodzą ze strony Pixabay.

Samce i samice śnieguły bardzo różnią się od siebie w okresie godowym, natomiast ich szaty spoczynkowe są bardzo podobne. Samiec w szacie godowej jest jednolicie biały z czarnym grzbietem i końcówkami skrzydeł. Jak przystało na ptaki północy, śnieguły zaczynają lęgi dopiero w czerwcu i wyprowadzają tylko jeden lęg. Gniazda budują w szczelinach skalnych. Żywią się nasionami, owadami i innymi bezkręgowcami, na wybrzeżu także małymi skorupiakami.

ptaki ptaki ptaki ptaki

2 komentarze

  1. Krzysztof 30/04/2023

Dodaj komentarz