Z punktu widzenia działań związanych z organizowaniem sesji zdjęciowych, wiosna jest najbardziej wyczekiwaną przeze mnie porą roku. Nie przepadam za robieniem zdjęć we wnętrzach gdyż zawsze są tam problemy ze światłem. Dlatego wiosną z niecierpliwością wyglądam takiej pogody, która umożliwi zrobienie ładnych zdjęć w plenerze. Tu też zresztą bywają problemy ze światłem a największym wrogiem jest – wbrew pozorom – ostre światło słoneczne. Co zresztą można ocenić na poniższych zdjęciach, gdyż w takich warunkach przyszło nam ostatnio działać. Z kolei do szukania miejsc ocienionych zniechęcało przenikliwe zimno i wiatr – jednym słowem okoliczności sprzysięgły się tym razem przeciwko nam. Sesję zdjęciową przypłaciłem ostrym zapaleniem gardła z różnymi dodatkowymi komplikacjami, z czego jeszcze nie wydobrzałem do dnia publikacji tego wpisu 😉
Celem sesji zdjęciowej było pokazanie kaszmirowej marynarki w kratę marki 4Gentleman, o konstrukcji half canvas, z nakładanymi kieszeniami, miękkimi ramionami i koszulowym wszyciem rękawów. Marynarka ma idealne proporcje, a może należałoby powiedzieć, że ma proporcje, które ja uważam za optymalne i nadające sylwetce najbardziej harmonijny wygląd. Pisząc o proporcjach mam na myśli wzajemną zależność pomiędzy długością marynarki, położeniem zapinanego guzika, szerokością i długością rękawów oraz szerokością klap. Dodam, że marynarka nie była szyta na moją miarę; jest to standardowa marynarka rozmiaru 48 po niewielkim skróceniu rękawów.
Brązowy kolor marynarki postanowiłem zestawić z różnymi odcieniami niebieskiego: od błękitnej koszuli, która pochodzi z Van Thorn, poprzez jasnogranatowe spodnie Norman, aż do ciemnogranatowego kapelusza Polkap. Granatowe skarpetki w brązowe jamniki pochodzą z firmy Wola, krawat to produkt Poszetki i ażby się chciało dodać, że poszetka to produkt Krawata 😉 Chyba nie ma jednak firmy o takiej nazwie a moja poszetka pochodzi z Bonusa. Użyte buty i okulary pojawiają się często w moich stylizacjach bowiem bardzo je lubię. Buty – szyte metodą GYW lotniki ze skórzanej plecionki – są marki Meka, zaś okulary – The Bespoke Dudes.
Jako, że mój wpis ukazuje się na łamach bloga w Niedzielę Wielkanocną, składam wszystkim czytelnikom życzenia spokojnych i radosnych Świąt. I zachęcam, żeby poddać się jeszcze trochę bardziej świątecznej atmosferze i przeczytać dwa moje wpisy zupełnie nie związane z modą: Wiosenna krzątanina ptaków oraz Wiosennej krzątaniny ciąg dalszy. Opisuję i pokazuję w nich ptaki, które fotografowałem w ostatnich dwóch tygodniach w moim ogródku. Mnogość gatunków, które się pojawiają (a to jeszcze nie koniec – będą kolejne odcinki) niedaleko od centrum miasta (9 km w linii prostej od dworca Warszawa Centralna) – zadziwia, ale jednocześnie pozwala nabrać nieco dystansu do wszelkich informacji o aferach i niegodziwościach, które to informacje każdego dnia na nas spadają. Życie ptaków toczy się jakby nigdy nic.
Zdrowia, Janie!
Dziękuję 🙂
Janie,
czy skarpety Wola nie są w Twojej ocenie zbyt krótkie ? Pytam ogólnie i o te konkretne z sesji.
Bywają skarpetki Wola zarówno relatywnie długie jak i krótkie. Te, których użyłem w sesji wydają mi się w sam raz.
Jako fotograf-amator zwykle mam najwieksze powodzenie, kiedy w sloneczny dzien fotografuje portrety pod swiatlo. Podkrecam wtedy naswietlenie (exposure) do +1 eV. Tlo staje sie wtedy lekko przeswietlone, ale cala sylwetka fotografowanej osoby (bedaca oczywiscie w cieniu) wychodzi naswietlona poprawnie.
Dobrze miec wtedy oslone przeciwsloneczna na obiektywie aparatu. Zycze powodzenia!
P.S. Funkcja HDR (High Dynamic Range) pozwala w warunkach pod-swiatlo zmniejszyc kontrast do akceptowalnego poziomu.
Dziękuję 🙂
Rozmiar 48?!
Janie, zawsze oceniałem twój rozmiar na 52.
W kwestiach technicznych związanych z fotografią polecam liczne tutoriale na youtube. Bardzo dużo rzetelnej wiedzy można zdobyć oglądając na przykład kanał Adorama tv (angielskojęzyczny), czy FotoBlysk.com (polski kanał) oraz wielu innych. Jako początkujący amator strobingu (światło błyskowe) mogę polecić użycie lamp błyskowych(nawet typu speedlight) do fotografii we wnętrzach jak i w plenerze. Rozwiązuje to wszystkie opisane przez Pana problemy techniczne jak mała ilość światła we wnętrzach oraz zbyt kontrastowe oświetlenie światłem zastanym w plenerze. O możliwościAch kreacji światła nie wspominając. Prostym i wydajnym rozwiązaniem alternatywnym dla światła błyskowego jest też użycie blend.
Zapomnialem dodac, ze z dobrym skutkiem, w fotografii pod-swiatlo, mozna rowniez stosowac reflektory wykonane z odblaskowego aluminium. Tyle, ze ich uzycie wymaga dodatkowej obecnosci pacholecia, ktore by taki reflektor trzymalo.
Sesje zdjęciowe najlepiej robić wcześnie rano albo późnym popołudniem. Wtedy jest najmniej problemów z ostrym światłem.