Niewiarygodna przemiana

niewiarygodna przemiana

W moich poprzednich wpisach (Młode ptaki zmieniają upierzenie – część I i Młode ptaki zmieniają upierzenie – część II) opowiadałem o pierwszym pierzeniu popularnych gatunków ptaków gniazdujących w Polsce. W jego wyniku ptaki zmieniają swój wygląd – w jednych przypadkach w stopniu niewielkim, a w innych w stopniu dość radykalnym. Żaden jednak ptak nie ma szans dorównać pod tym względem gatunkowi żyjącemu w Australii – chwostce wspaniałej (Malurus splendens). Już sama nazwa gatunkowa sugeruje, że nie chodzi tu o byle jakiego ptaka, lecz o ptaka efektownego i wyjątkowo pięknego. Po prostu wspaniałego!

Muszę tu dodać, że tytułowa niewiarygodna przemiana dotyczy wyłącznie samca chwostki wspaniałej i odbywa się każdego roku: wiosną ptak zmienia szatę spoczynkową na godową. Po zakończeniu lęgu i wykarmieniu młodych, upierzenie samca wraca do stanu poprzedniego; staje się on niemal nieodróżnialny od samicy. Ale w okresie godowym zachwyca niebieskimi i turkusowymi barwami, które w dodatku opalizują sprawiając wrażenie, jakby świeciły własnym światłem. Ten efekt nie do końca udaje się uchwycić na zdjęciach ale i tak nikt nie może mieć wątpliwości, że chwostka wspaniała w pełni zasługuje na swoją nazwę.

Ponieważ nie byłem nigdy w Australii, nie miałem szans fotografować chwostki wspaniałej. Zdjęciowe ilustracje tego wpisu są możliwe dzięki uprzejmości Jules Guthridge, która jest właścicielką konta instagramowego @gwenthewren, na którym zamieszcza zdjęcia i filmy zrobione w bezpośrednim sąsiedztwie swojego domu. Jules ma 53 lata, jest z zawodu nauczycielką i mieszka wraz z rodziną w mieście Busselton – malowniczo położonym nad Oceanem Indyjskim w południowo-zachodniej Australii. Na sporej działce otaczającej dom, każdego roku gniazdują chwostki, które Jules zapamiętale fotografuje. Zachęcam do odwiedzenia jej konta instagramowego, gdyż widok gromad chwostek przylatujących na jej podwórko i taras, stukających do okien czy karmionych z ręki – jest fascynujący.

Na zdjęciach zrobionych przez Jules można m.in. dokładnie prześledzić proces pierzenia czyli zamiany szaty spoczynkowej na godową, samca chwostki wspaniałej. Poniżej prezentuję kilkanaście wybranych zdjęć. Na początku – samiec w szacie spoczynkowej. Na kolejnych zdjęciach – poszczególne etapy pierzenia od momentu pojawienia się na głowie i szyi pojedynczych niebieskich piórek. Dalej – zdjęcia chwostki w pełnej krasie szaty godowej oraz kilka zdjęć młodych ptaków w fazie podlota. Młode są niemal takie same jak dorosłe samice tyle tylko, że ich upierzenie jest bardziej matowe i bardziej puchate. Ciekawe jest ostatnie zdjęcie – samca z młodymi – bo widać na nim, że rozpoczął się proces powrotu do szaty spoczynkowej; wśród niebieskich piór widać pierwsze szare.

Dziękuję Julesowi za wspaniałe zdjęcia i życzę mu kolejnych udanych lęgów chwostek i kolejnych udanych zdjęć.

niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana niewiarygodna przemiana

Dodaj komentarz