Ptaki w moim ogródku część III

ptaki

Pomyślałem sobie, że dobrym sposobem na zaprezentowanie ptaków, które przewijają się przez mój ogródek będzie pokazanie zdjęć zrobionych w jakimś niezbyt długim przedziale czasowym – tygodnia lub miesiąca. I dziś ma właśnie miejsce prezentacja zdjęć zrobionych w ciągu miesiąca: w lipcu tego roku. Jest bezsporne, że akurat w lipcu działo się u mnie dużo, ale też nie była to jakaś wyjątkowa sytuacja – bywały miesiące gdy ptaków przewijało się dużo, dużo więcej.

Na zdjęciu powyżej widać grupkę młodych szpaków żerujących na moim trawniku. Zdjęcie jest o tyle ciekawe, że widać na nim, iż u ptaków zaczął się proces pierwszego pierzenia, czyli wymiany upierzenia młodzieńczego na dorosłe. Młode szpaki mają upierzenie jednolicie szarobrązowe i jedynie na skrzydłach mają trochę bardziej zdecydowaną kolorystykę. Jeśli przyjrzymy się ptakowi po prawej stronie to zauważymy, że na brzuchu jego upierzenie jest inne: bardziej błyszczące, czarne, nakrapiane. Za kilka tygodni cały ptak będzie miał takie pióra.

ptaki
Na tym zdjęciu dobrze widać dorosłe upierzenie na brzuchu a młodzieńcze na reszcie ciała.
ptaki
Zdjęcie z tyłu nie ujawnia, że proces pierzenia jest już w trakcie.
ptaki
Młode szpaki tworzą stada, które wspólnie żerują.

Sikorki – zarówno bogatki jak i modraszki – to jedne z najczęściej pojawiających się u mnie ptaków. Na zdjęciach poniżej widać młodą modraszkę, która postanowiła skorzystać ze stanowiska do kąpieli, które zainstalowałem na płocie. Upierzenie jest wyraźnie młodzieńcze a od dorosłego różni się tym, że zamiast piór w kolorze niebieskim (na głowie i skrzydłach) ma pióra w kolorze szarym.

ptaki
Proces pierzenia już się rozpoczął i na głowie modraszki widać pierwsze niebieskie piórka.
ptaki
Kąpiel czas zacząć.
ptaki
Ten dziwny wygląd upierzenia na brzuszku wynika z faktu, że modraszka wykonuje bardzo gwałtowne skręty tułowia w lewo i w prawo.

Lipiec był ostatnim miesiącem kiedy w moim ogródku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie buszowały młode dzięcioły białoszyje. Pod koniec miesiąca wyprowadziły się w inne rejony, ale wielokrotnie wracały. Wiem to, chociaż w zasadzie ich już później nie widywałem za to słyszałem ich głosy.

ptaki
Młode dzięcioły białoszyje mają czerwona pióra na głowie, piersi i podbrzuszu. Po pierzeniu uchowają się tylko te na podbrzuszu.
ptaki
Tutaj doskonale widać czerwona upierzenie na głowie.
ptaki
Dorosła samica (mama młodego z poprzedniego zdjęcia) ma czarne upierzenie na głowie.
ptaki
Płeć młodych dzięciołów białoszyich jest trudna do zidentyfikowania. Wnioskować można na podstawie zasięgu czerwonych piór na głowie: u samców sięgają dalej w kierunku ciemienia, u samic – bliżej. Osobnik na zdjęciu to prawdopodobnie samiec.
ptaki
Młody dzięcioł transportuje połówkę orzecha do kuźni czyli miejsca, gdzie wciśnie ją w rozwidlenie gałęzi lub załom kory i wygodnie wydziobie jądro.
ptaki
Młody dzięcioł białoszyi – prawdopodobnie samica.

Wart odnotowania jest fakt, że  lipcowe wizyty w moim ogródku składały mi głównie ptaki młode; przed pierwszym pierzeniem. Zatem na koniec dwa takie ptaki, które jednak bardzo różnią się od siebie. Przy czym nie tyle chodzi mi o ich gatunek, wielkość i wygląd (bo to oczywiste), ile o regułę upierzenia młodego ptaka. Otóż młoda pleszka ma upierzenie bardzo silnie nakrapiane i bardzo różniące się od upierzenia dorosłych – zarówno samca jak i samicy. Natomiast młody kos wygląda niemal identycznie jak dorosła samica. Nie można też – na podstawie upierzenia – wnioskować o jego płci. Dopiero gdy przejdzie pierwsze pierzenie jego pióra przybiorą kolor czarny (jeśli jest samcem) lub pozostaną niemal takie same jak były przed pierzeniem (jeśli jest samicą).

ptaki
Młoda pleszka w trakcie pierzenia.
ptaki
Ta sama pleszka poszukująca pokarmu na grządce pokrytej korą.
ptaki
Młody kos na moim trawniku.
ptaki
Upierzenie młodego kosa (niezależnie od płci) jest niemal identyczne jak dorosłej samicy.
Udostępnij wpis

Podobne wpisy

0 0 głosów
Ocena arykułu
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
1 rok temu

Bardzo, bardzo ciekawy wpis i świetne zdjęcia. Domyślam się, że bez dobrego teleobiektywu i długich obserwacji nie udało by się takich zdjęć wykonać. Szkoda, że sam nie mam czasu by jeździć po parkach i fotografować ptaki.