Jemiołuszka

jemiołuszka

Jemiołuszka to gatunek ptaka, który nie gniazduje w Polsce ale można go u nas spotkać jesienią, w czasie przelotów z północy – gdzie ma tereny lęgowe – na południe Europy, albo wiosną w czasie przelotów w kierunku odwrotnym. Jednak coraz więcej jemiołuszek u nas kończy swoją wędrówkę na zimowisko i tutaj spędza całą zimę traktując Polskę jako tzw. ciepły kraj. Jeśli ktoś ma szczęście to może zobaczyć te piękne ptaki żerujące na owocach jemioły, jarzębiny, rokitnika, berberysu, irgi i innych drzew i krzewów. Ich obserwacja jest tym łatwiejsza, że zawsze poruszają się i żerują w stadach liczących co najmniej kilkadziesiąt osobników. Kiedyś takie stado zawitało w moje okolice i przez dwa dni żerowało na jabłoniach w ogrodzie sąsiadów, którzy z jakiegoś powodu nie zerwali owoców z drzew. To było dość dawno temu i nie byłem jeszcze wówczas przygotowany do fotografowania ptaków, zatem nie mam zdjęć. Te, które prezentuję w dzisiejszym wpisie, pochodzą ze strony Pixabay.

Jemiołuszki mają tereny lęgowe na północy Europy; w Szwecji, Finlandii i w Rosji (także w północnej Azji i Ameryce). Żyją tam przeważnie na dziewiczych terenach i w zasadzie nie mają kontaktu z człowiekiem. Dlatego przylatując na zimowiska do Europy Środkowej lub Południowej narażają się na wiele niebezpieczeństw bowiem nie znają takich rzeczy jak linie wysokiego napięcia, szyby a szczególnie pędzące samochody. Na ich niekorzyść działa zwyczaj obsadzania dróg, a szczególnie pasów pomiędzy jezdniami autostrady, owocującymi krzewami. Ptaki żerujące na tych krzewach giną masowo zabijane przez samochody.

U jemiołuszek obserwujemy dymorfizm płciowy, to znaczy że upierzenie samców różni się od upierzenia samic. Podstawową różnicą jest zasięg czarnego śliniaka pod dziobem: u samców jest duży i bardzo intensywny, u samic jest szczątkowy. Inne różnice (np. szerokość żółtych pasków na końcach sterówek) są trudne do zidentyfikowania przez osoby nie mające na co dzień kontaktu z jemiołuszkami. Bardzo ciekawą cechą upierzenia jemiołuszek są rogowe płytki na lotkach ramieniowych, które mają intensywnie czerwony kolor. Są wprawdzie niewielkie ale nie sposób ich przegapić. Samce mają ich więcej niż samice.

jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka jemiołuszka

One Response

  1. Mateusz 30/11/2023

Dodaj komentarz