Płaszcze wkraczają do akcji część II

płaszcze

Po pierwszej w tym sezonie prezentacji płaszczy (Płaszcze wkraczają do akcji), którą opublikowałem nieco ponad dwa tygodnie temu, dziś czas na część drugą. Podobnie jak poprzednio zaprezentuję dwa płaszcze: jednorzędowy i dwurzędowy. Oba pochodzą z sartorialnych butików; pierwszy z 4Gentleman, drugi z Zack Roman. O ile jednak pierwszy znajduje się w bieżącej ofercie, o tyle drugi jest modelem sprzed kilku lat – dziś już niedostępnym. Różnicą między nimi, która wyraźnie rzuca się w oczy (pomijając oczywistą różnicę w liczbie rzędów guzików) – jest długość płaszczy. Ten z 4Gentleman jest nieco powyżej kolan, ten z Zack Roman – nieco poniżej. Podkreślam tę różnicę bo jest ona swoistym znakiem czasu. Płaszcze do kolan lub dłuższe – choć bardziej klasyczne i zwyczajnie ładniejsze od krótkich płaszczy wyraźnie powyżej kolan – dziś już praktycznie nie występują. Wszechobecna moda na kusość wymiotła je z oferty nawet takich marek, które celują w wyrobionego klienta nastawionego na klasykę. Na szczęście skuteczność tej modowej miotły nie okazała się stuprocentowa i płaszcze klasycznej długości można ciągle jeszcze znaleźć. Ale trzeba zadać sobie trochę trudu.

Moje krytyczne zdanie o kusych płaszczykach do połowy uda nie znaczy jednak, że odrzucam wszystkie, które nie sięgają do kolan. Czego przykładem płaszcz prezentowany jako pierwszy w dzisiejszym wpisie, który uważam za bardzo udany, żeby nie powiedzieć: piękny. Nazwałbym go hybrydowym gdyż jest zmodyfikowaną dyplomatką; ma klapy ostre zamiast otwartych oraz dragon na plecach. Ale te zmiany nie tylko nie psują płaszcza ale wręcz go uatrakcyjniają. Szczególnie szerokie klapy biegnące łukowato, prezentują się bardzo efektownie.

Płaszcz jest uszyty z wełny z niewielką domieszką poliamidu i ma bardzo ciekawy kolor – takie melanżowe połączenie brązu z beżem. Wśród pozostałych składników stylizacji dominującym kolorem jest  butelkowa zieleń. W takim kolorze są sztruksowe spodnie od Tiestore, kapelusz od Witleather, wełniany krawat od eGARNITUR oraz bezimienny szalik. Ciekawym akcentem kolorystycznym jest kamizelka w kolorze pomarańczowym, która – podobnie jak płaszcz i koszula – pochodzi od 4Gentleman. Rękawiczki (marki Ochnik) i buty są w kolorze ciemnego brązu. Buty – to mój ulubiony model butów zimowych: dżodhpur – pochodzą od Meka.

Ten sam płaszcz 4Gentleman pełni główną rolę także w drugiej stylizacji, która ma charakter bardziej każualowy. W jej skład wchodzą: sweter domowej produkcji, spodnie moleskin z Benevento i bardzo nietypowy kapelusz w pepitkę. Nietypowy dlatego, że  jest wykonany z filcu wełnianego – co jest typowe – ale ma wzór pepitki jakby wprasowany w ten filc. W dodatku nie na całej powierzchni a jedynie na części korony. Nie umiem wytłumaczyć technologii użytej dla osiągnięcia tego efektu. Kapelusz nie jest sygnowany żadną marką i ma jedynie wszywkę „made in Italy”. Rękawiczki i buty są te same co w stylizacji pierwszej.

Płaszcze Płaszcze Płaszcze Płaszcze Płaszcze PłaszczePłaszcze Płaszcze Płaszcze

W kolejnej stylizacji w roli głównej występuje płaszcz ulster. Jak wspomniałem na wstępie pochodzi on z butiku Zack Roman, z czasów gdy wszystkie oferowane tam płaszcze miały klasyczną długość za kolana. Płaszcz jest typowym przedstawicielem swojego gatunku: jest dwurzędowy, ma wielkie naszywane kieszenie, mankiety na rękawach, sztormowy kołnierz i brustaszę, a z tyłu dragon, kontrafałdę na plecach i głęboki szlic zapinany na guziki. Do towarzystwa płaszcza wybrałem: koszulę i szalik Emanuel Berg, tweedowy krawat Munrospun, kapelusz Polkap, spodnie-moleskiny Benevento, poszetkę Poszetka, skarpetki Wola, rękawiczki Ochnik. Buty to ponownie dżodhpury ale innej marki niż w poprzednich stylizacjach. Tym razem buty pochodzą z Hiszpanii a zostały uszyte przez firmę TLB Mallorca.

Płaszcze Płaszcze Płaszcze Płaszcze Płaszcze

Płaszcze

8 komentarzy

 1. Igor 21/12/2023
 2. MaciekR 21/12/2023
  • Jan Adamski 21/12/2023
   • MaciekR 21/12/2023
   • Krzysztof 22/12/2023
 3. Jacek 21/12/2023
 4. Bartosz 22/12/2023
  • Jan Adamski 23/12/2023

Dodaj komentarz