Lista przebojów z Instagrama notowanie #23

lista przebojów

Raz na cztery miesiące publikuję wybór zdjęć z mojego konta na Instagramie i dziś przyszła pora na kolejną edycję. Do publikacji wybieram te zdjęcia, które zyskały największe uznanie w oczach osób odwiedzających moje konto, co przejawia się liczbą polubień czyli lajków. Jest też jeszcze inny parametr świadczący o pozytywnym odbiorze postów, mianowicie liczba komentarzy. Czasami tych komentarzy jest naprawdę dużo zaś rekord należy do postu związanego z moimi urodzinami, który znalazł się też na drugim miejscu tej listy przebojów: 511 komentarzy.

Czytelnikom, którzy nie są obeznani z meandrami Instagrama muszę wyjaśnić, że medium to niemal całkowicie zatraciło charakter medium społecznościowego czyli takiego, które umożliwia nieograniczony i swobodny kontakt pomiędzy użytkownikami. Obecnie zasięgi poszczególnych użytkowników są odgórnie ograniczane co nie pozwala na dotarcie do większej grupy odbiorców. Przy czym to ograniczanie zasięgów nie jest na poziomie 30% czy nawet 50% ale na poziomie znacząco przekraczającym 90%. Moje konto ma obecnie ograniczenie wynoszące 99% ale w przeszłości bywało lepiej. W okresie „największej łaskawości” instagramowych algorytmów wynosiło „tylko” 96%. Jeśli ktoś chce to może w łatwy sposób sprawdzić wielkość ograniczeń nakładanych na dowolne konto; wystarczy wejść na stronę phlanx.com i w okienku Instagram Engagement Calculator wpisać nazwę konta i kliknąć ikonkę lupy. Po chwili pojawi się wynik nazwany Engagement Rate, który informuje o wielkości furtki jaką danemu kontu uchylają algorytmy Instagrama. Zwykle ta furtka ma wielkość od 1% do 4%, ale zdarzają się znaczące odchyłki zarówno w górę jak i w dół. Odchyłka w dół od 1%? Tak! Np. jeden z moich znajomych ma Engagement Rate wynoszący 0,007%. Czyli Instagram ogranicza jego konto w 99,993%. Z drugiej strony mam znajomego, którego konto ma Engagement Rate 31,2%. Ten znajomy jest Amerykaninem i mieszka w Kalifornii, może więc w tym tkwi tajemnica niebywałej łaskawości ze strony Instagrama?

Zapewne każdy zadaje sobie pytanie po co Instagram stosuje takie metody? Odpowiedź jest bardzo prosta: po to, żeby zmusić użytkowników do płacenia za promocję postów. Jeśli ktoś się na taką promocję zdecyduje i będzie ją regularnie powtarzał to jego Engagement Rate wrośnie, a w ślad za tym wrośnie liczba lajków, komentarzy i followersów. Pojawia się tu kolejne pytanie: po co komu więcej lajków, komentarzy i followersów? Okazuje się, że grupa ludzi, którzy są gotowi za to płacić jest na tyle duża, że umożliwia to spółce Meta – właścicielowi Instagrama i Facebooka – zarabianie gigantycznych pieniędzy.

Czas już przejść do istoty tego wpisu czyli zestawienia najpopularniejszych moich postów z ostatnich 4 miesięcy. Zdjęcie poniższe, które jest liderem zestawienia, uzyskało 1243 lajki. Zdjęcie powyżej jest tylko zdjęciem ilustracyjnym, ale też znalazło się w zestawieniu (ale inaczej skadrowane) na pozycji 10 z liczbą polubień: 846. Liczbę polubień można sprawdzić najeżdżając kursorem na zdjęcie. W lewym dolnym rogu ekranu pojawi się kod, na końcu którego znajdziemy numer pozycji na liście przebojów i liczbę lajków. W przypadku zdjęcia poniżej będzie to oznaczenie: 1_1243, a w przypadku zdjęcia powyżej: 10_846.

Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z InstagramaLista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama Lista przebojów z Instagrama

11 komentarzy

 1. Krzysztof Szatkowski 22/01/2024
  • Jan Adamski 22/01/2024
 2. Lukas 22/01/2024
  • Jan Adamski 22/01/2024
 3. Michał 23/01/2024
  • Jan Adamski 23/01/2024
 4. Octavio Noel 23/01/2024
  • Jan Adamski 23/01/2024
 5. MaciekR 23/01/2024
  • Jan Adamski 23/01/2024
   • MaciekR 23/01/2024

Dodaj komentarz