Czeczotka, która nie boi się ludzi

czeczotka

Przez około dwa tygodnie w moim ogródku gościła czeczotka. Najwyraźniej zrobiła sobie przerwę w przelocie z zimowiska w Europie zachodniej lub południowej, na teren lęgowy znajdujący się gdzieś w okolicach koła podbiegunowego. Czeczotki gniazdują głównie na granicy tajgi i tundry co mniej więcej odpowiada przebiegowi koła podbiegunowego. I właśnie gniazdowanie na bezludnych pustkowiach jest źródłem do zrozumienia zachowania czeczotki, która nie ma zakodowanego lęku przed człowiekiem.

Moja czeczotka pożywiała się w karmniku, spacerowała po grządkach lub trawniku albo odpoczywała przysiadłszy na gałązce (na ogół nisko nad ziemią), zupełnie nie zwracając na mnie uwagi. Początkowo o tym nie wiedziałem i fotografowałem wyłącznie z ukrycia ale czasami robiłem coś w ogródku a czeczotka przylatywała i siadała w odległości kilku metrów ode mnie. Podchodziłem więc do niej coraz bliżej i nawet próbowałem wyciągać rękę z ziarnem słonecznika na dłoni, ale do tak daleko posuniętej poufałości jak jedzenie z ręki, jednak nie doszło. Najmniejsza odległość na jaką pozwoliła mi się zbliżyć, to było około 2 m. Czyli niemal na wyciągnięcie ręki.

Czeczotka jest wielkości naszego mazurka ale ma krąglejszą sylwetkę. Charakterystyczną cechą jest dziób: bardzo krótki i bardzo ostro zakończony, w kolorze żółtym. Ale najbardziej charakterystyczna jest czerwona czapeczka na głowie. Ponadto u samców występuje różowe (w okresie spoczynkowym) lub czerwone (w okresie godowym) upierzenie na piersi. W moim ogródku gościła samica. Zdjęcie samca czeczotki można obejrzeć tutaj.

czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotkaczeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka

4 komentarze

  1. Krzysztof 24/03/2024
  2. Jan 25/03/2024
    • Jan Adamski 25/03/2024
  3. Wiesia 28/03/2024

Dodaj komentarz