Piegża zwyczajna

piegża zwyczajna

Słowo: zwyczajna/zwyczajny występuje często jako dodatek do nazwy gatunkowej ptaka. W sytuacji gdy występuje wiele podgatunków w obrębie jakiegoś gatunku, dodatek ten ma podkreślać, że chodzi o podgatunek najbardziej rozpowszechniony. Najczęściej, gdy mówi się lub pisze o jakimś ptaku, dodatek zwyczajny/zwyczajna jest pomijany. Tak więc mówimy o wróblach, szpakach, modraszkach, srokach itd. a nie o: wróblach zwyczajnych, szpakach zwyczajnych, modraszkach zwyczajnych czy srokach zwyczajnych. Jeśli więc w tytule wpisu użyłem słowa: zwyczajna to dlatego żeby  podkreślić, że piegża jest ptaszkiem niczym nie wyróżniającym się i niezbyt atrakcyjnie ubarwionym, czyli właśnie zwyczajnym. Ale zwyczajnym, to wcale nie znaczy – nieciekawym.

Cechą, która usposabia bardzo pozytywnie do piegży jest jej niewielka płochliwość. Można się do niej zbliżyć na niewielką odległość, można też wykonywać w jej pobliżu różne czynności, nie płosząc ptaka. Takie zachowanie jest oczywiście bardzo pomocne przy fotografowaniu i dlatego w moich zasobach jest sporo ładnych zdjęć piegży. Jak to mam w zwyczaju fotografuję ptaki niemal wyłącznie w moim ogródku gdzie zawsze mogę liczyć na obecność piegży. Czasami ptaki zakładają lęg gdzieś w moim pobliżu i później mam okazję obserwować młode. Trzeba wiedzieć, że piegże budują gniazda nisko nad ziemią zatem aż trudno uwierzyć, że mogą wyprowadzić lęg w rejonie gdzie roi się od wałęsających się kotów.

Piegża jest najbardziej rozpowszechnionym ptakiem z rodziny pokrzewkowatych, do której należy ponad 50 gatunków, z czego około 20 gniazduje na terenie naszego kraju; m.in. kapturka, świerszczak, rokitniczka, pierwiosnek, piecuszek a także najmniejszy z naszych ptaszków – mysikrólik. Piegża licznie występuje w miastach, więc prawie każdy miał okazję się z nią zetknąć ale prawdopodobnie mało kto zwrócił na nią uwagę ze względów, o których wspomniałem powyżej. Także śpiew piegży nie należy do szczególnie wyróżniających się.

Mimo tych wszystkich zastrzeżeń, piegża jest pięknym ptakiem i warto poświęcić kilka chwil na obejrzenie załączonych zdjęć:

piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna piegża zwyczajna

Udostępnij wpis

Podobne wpisy

7 komentarzy

  1. Pieeękne ptaszę i świetne zdjęcia. Takoż ganiam po lasach i polach z lornetką za naszymi skrzydlatymi braćmi mniejszymi

  2. Rano zrobiła mi pobudkę.Śpię przy otwartym oknie i ptaszek wleciał do środka????Dała się złapać i nawet nie uciekała????odniosłam ja do ogrodu gdzie w Tychach widziałam wcześniej gniazdo.

  3. W gęstym cisie przy drzwiach naszego domu piegże mają już drugi lęg w tym roku. Staramy się szybko i cicho korzystać z wejścia, bo zdarzyło się, że na nasz widok dorosłe udawały inwalidów i odciągały nas od gniazda ???? teraz po prostu nas obserwują i karmią młode dopiero jak znikamy z ich pola widzenia. Chyba uznały ze człowiek lepszy od sroki, a tych ostatnich u nas nie brakuje.

    1. Piegża jest znana z tego, że potrafi budować gniazda w miejscach bardzo ruchliwych – np. w żywopłocie przy placu zabaw. Niektóre inne ptaki też lubią towarzystwo człowieka i nie traktują go jako zagrożenia. Opisałem to na przykładzie pleszki we wpisie: Pożegnanie pleszek po udanym lęgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *