Piegża zwyczajna

piegża zwyczajna

Słowo: zwyczajna/zwyczajny występuje często jako dodatek do nazwy gatunkowej ptaka. W sytuacji gdy występuje wiele podgatunków w obrębie jakiegoś gatunku, dodatek ten ma podkreślać, że chodzi o podgatunek najbardziej rozpowszechniony. Najczęściej, gdy mówi się lub pisze o jakimś ptaku, dodatek zwyczajny/zwyczajna jest pomijany. Tak więc mówimy o wróblach, szpakach, modraszkach, srokach itd. a nie o: wróblach zwyczajnych, szpakach zwyczajnych, modraszkach zwyczajnych czy srokach zwyczajnych. Jeśli więc w tytule wpisu użyłem słowa: zwyczajna to dlatego żeby  podkreślić, że piegża jest ptaszkiem niczym nie wyróżniającym się i niezbyt atrakcyjnie ubarwionym, czyli właśnie zwyczajnym. Ale zwyczajnym, to wcale nie znaczy – nieciekawym.

Cechą, która usposabia bardzo pozytywnie do piegży jest jej niewielka płochliwość. Można się do niej zbliżyć na niewielką odległość, można też wykonywać w jej pobliżu różne czynności, nie płosząc ptaka. Takie zachowanie jest oczywiście bardzo pomocne przy fotografowaniu i dlatego w moich zasobach jest sporo ładnych zdjęć piegży. Jak to mam w zwyczaju fotografuję ptaki niemal wyłącznie w moim ogródku gdzie zawsze mogę liczyć na obecność piegży. Czasami ptaki zakładają lęg gdzieś w moim pobliżu i później mam okazję obserwować młode. Trzeba wiedzieć, że piegże budują gniazda nisko nad ziemią zatem aż trudno uwierzyć, że mogą wyprowadzić lęg w rejonie gdzie roi się od wałęsających się kotów.

Piegża jest najbardziej rozpowszechnionym ptakiem z rodziny pokrzewkowatych, do której należy ponad 50 gatunków, z czego około 20 gniazduje na terenie naszego kraju; m.in. kapturka, świerszczak, rokitniczka, pierwiosnek, piecuszek a także najmniejszy z naszych ptaszków – mysikrólik. Piegża licznie występuje w miastach, więc prawie każdy miał okazję się z nią zetknąć ale prawdopodobnie mało kto zwrócił na nią uwagę ze względów, o których wspomniałem powyżej. Także śpiew piegży nie należy do szczególnie wyróżniających się.

Mimo tych wszystkich zastrzeżeń, piegża jest pięknym ptakiem i warto poświęcić kilka chwil na obejrzenie załączonych zdjęć:

piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna

piegża zwyczajna piegża zwyczajna piegża zwyczajna

3 komentarze

  1. Waldemar 29/04/2024
  2. Artur Stępień 06/05/2024
    • Jan Adamski 06/05/2024

Dodaj komentarz