Krata czy prążek?

Krata jako wzór tkaniny na męskie marynarki i garnitury, wydaje się być u nas w szczycie popularności. Prążki sytuują się na drugim biegunie – polscy mężczyźni raczej ich unikają. O ile rozumiem popularność kraty, o tyle zupełnie niejasna jest dla mnie niechęć do prążków. Wszak garnitury w prążki (często mówi się: w tenis, co brzmi bardzo dostojnie) kojarzone są z elitarnymi zawodami – prawnika, finansisty, maklera – zaś o dwurzędowym, granatowym garniturze w tenis, zwykło się mówić: power suit, czyli garnitur z mocą albo garnitur emanujący siłą. Z drugiej strony, prążkowany garnitur był ulubionym ubiorem amerykańskich gangsterów z okresu prohibicji. Zresztą nie tylko amerykańskich – jeśli ktoś widział francuski film gangsterski Borsalino, z roku 1970, to na pewno zapadły mu w pamięć prążkowane garnitury głównych bohaterów. To gangsterskie skojarzenie jest na tyle silne, że ilekroć zamieszczę na Instagramie moje zdjęcie w garniturze w prążki i w kapeluszu, tylekroć pojawiają się komentarze: mafioso, capo di tutti capi lub podobne. Mają rzecz jasna charakter żartobliwy, ale być może polscy mężczyźni boją się takich skojarzeń (nawet żartobliwych) i wolą trzymać się z dala od garniturów w tenis?

krata

Jean-Paul Belmondo i Alain Delon w filmie Borsalino, którego akcja rozgrywa się w Marsylii, w roku 1930.

Prążkowane garnitury rozsławiały różne znane filmy i seriale: Wall Street (1987), Zakazane imperium (serial 2010-2014), Wilk z Wall Street (2013), Kingsman tajne służby (2014) oraz niektóre filmy z serii Jamesa Bonda. Przy czym w Zakazanym imperium, obok garniturów prążkowanych, równie często pojawiały się także garnitury w kratę. Natomiast istnym festiwalem garniturów w prążki był film Kingsman tajne służby.

krata

Taron Egerton w filmie Kingsman tajne służby.

W hierarchii formalności garnitur w prążki stoi wyżej niż garnitur kraciasty, jednak wyrazistość wzorów może trochę osłabić jednoznaczność tej zasady. Np. garnitur w stonowaną kratę księcia Walii może być lepszym wyborem na spotkanie biznesowe lub konferencję w ciągu dnia, niż garnitur o bardzo wyrazistym, wręcz krzykliwym, wzorze prążków. Natomiast w obszarze każualowym – krata jest milej widziana, gdyż prążek będzie się zbyt mocno kojarzył z miejscem pracy prawnika, finansisty czy przedsiębiorcy.

Zestawy koordynowane z marynarką kraciastą lub prążkowaną, to już wyłącznie domena ubiorów każualowych. Stylowi mężczyźni postawią na takie zestawy zarówno latem – wtedy marynarka będzie lniana lub bawełniana – jak i zimą, gdy marynarka będzie tweedowa lub kaszmirowa. Tweed jest zresztą szczególnym przypadkiem, gdyż chyba nigdy jeszcze nie spotkałem się z tweedową marynarką w prążki, podczas gdy krata jest do tweedu niemal przypisana.

krata

Marynarka tweedowa nieodmiennie kojarzy mi się z kratą.

Jak wspomniałem na wstępie, prążkowane garnitury i marynarki nie cieszą się wzięciem wśród polskich mężczyzn. Spotkałem się nawet z opinią doświadczonego handlowca, że są „niesprzedawalne”. To oczywiście przesada, ale jednak jest faktem, że sprzedają się znacznie gorzej niż marynarki i garnitury w kratę. Więc nasze czołowe marki nawet nie próbują. W aktualnej ofercie sklepu internetowego Bytomia znalazłem 72 garnitury, z czego 13 w kratę (18%) i 2 w prążki (3%). Różnych wzorów marynarek Bytom oferuje 47, z czego 10 w kratę (21%) i 0 (zero) w prążki. Poniżej pokazuję trzy wybrane garnitury Bytomia. Ten pierwszy jest w prążki, ale są one niewiele jaśniejsze od tła, zatem garnitur wygląda niemal jak jednolity. Czyli prążki są, ale jakby wstydliwie ukryte. Przy okazji warto zwrócić uwagę na dobór koszul, krawatów i poszetek w dwóch garniturach po lewej – jakby komuś zależało, żeby obrzydzić klientom ich zakup.

W sklepie internetowym Lancerto znalazłem 47 garniturów, z czego 7 w kratę (15%) i 0 (zero) w prążki. Na 180 (!) marynarek – 89 jest w kratę (prawie równo połowa) i 0 (zero) w prążki. Ku mojemu zaskoczeniu, całkiem ładny, trzyczęściowy garnitur w prążki, znalazłem w ofercie Giacomo Conti. Gdyby jeszcze marynarka była o kilka centymetrów dłuższa…

krata

Garnitury z oferty Bytomia.

krata

Trzyczęściowy garnitur z oferty Giacomo Conti.

Dylemat: krata czy prążek, jest nierozstrzygalny – to rzecz indywidualnych upodobań i… mody. Obecnie popularne są kraty, więc prążki niemal zniknęły. Muszę tu dodać, że pisząc o popularności krat mam na myśli Polskę, bowiem w Europie Zachodniej ta popularność już przeminęła; największe triumfy święciła około 4 lata temu. Przeminięcie mody na kraty nie znaczy bynajmniej, że jej miejsce zajęły prążki. Prążki mają swoje stałe miejsce i silną pozycję w klasyce, ale raczej nie przewiduję, żeby w najbliższym czasie zapanowała na nie moda i masowo pojawiły się w sklepach. Nasze rodzime marki odzieżowe już jakiś czas temu zrezygnowały z lansowania dobrego stylu i przeszły na pozycje dostarczania tego, czego pragnie masowy klient. Czyli z grubsza rzecz biorąc – tandety.

Natomiast ja bardzo lubię prążkowane garnitury i marynarki. Szczególnie lubię, gdy prążki są szeroko rozstawione, co jest da mnie dodatkowym kłopotem. Bowiem ubiorów z takich tkanin praktycznie nie ma w ofercie RTW, a i w standardowych wzornikach większości tkalni, tkaniny z szeroko rozstawionymi prążkami należą do rzadkości. W dalszej części wpisu przedstawiam kilkanaście moich stylizacji z udziałem garniturów i marynarek zarówno prążkowanych, jak i kraciastych. Które Wam się bardziej podobają?

krata

Typowy power suit pochodzący z kolekcji Monte Carlo Próchnika którą to kolekcję współprojektowałem.

krata

Jak na owe czasy szerokość klap była sensacją.

krata

Kontrapunktem do prążkowanego garnituru Próchnika jest kraciasty, trzyczęściowy garnitur Vistuli.

krata

To jeden z moich ulubionych garniturów.

krata

Prążkowany garnitur włoskiej marki Tagliatore.

krata

Jak to często bywa u Włochów, marynarka jest na dwa i pół guzika.

krata

Kraciasta marynarka i stanowiące komplet spodnie, pochodzą od marki Norman.

krata

Stylizacja z fularem to u mnie raczej rzadkość.

krata

Marynarka od Zary.

krata

Marynarka jest lniano-bawełniana i nie ma podszewki na plecach.

krata

Marynarka z Vistuli uszyta z mieszanki lnu i jedwabiu.

krata

Sesja zdjęciowa miała miejsce w ogrodach pałacu w Wilanowie.

krata

Lniany garnitur z Suit Supply.

krata

Prążki szeroko rozstawione, czyli tak jak lubię.

krata

Garnitur z Próchnika.

krata

Ładna krata choć niezbyt wyrazista.

krata

Przykład zestawu jesienno-zimowego: flanelowa marynarka i flanelowe spodnie pochodzą z kolekcji Va Banque Próchnika. Byłem jednym z projektantów tej kolekcji.

krata

„Niesprzedawalna” marynarka w prążki jednak znalazła nabywców.

krata

Ponownie zestaw zimowy: tweedowa marynarka Zack Roman w parze z flanelowymi spodniami z Normana.

krata

Tweed pochodzi z renomowanej brytyjskiej tkalni Moon.

krata

Szary prążkowany garnitur bardzo podobny do prezentowanego wcześniej garnituru Tagliatore. Ten pochodzi jednak z Próchnika.

krata

Marynarka bez podszewki idealnie nadaje się na lato.

krata

Kraciasty garnitur z Próchnika.

krata

Krata ma dość odważną kolorystykę.

krata

Na Pitti Uomo w prążkowanym garniturze Bonus MG uszytym z wełnianego tropiku.

krata

Ten sam garnitur – inna stylizacja.

krata

W szranki z prążkowanym garniturem Bonus MG staje kraciasty garnitur Próchnik.

krata

Krata tego typu nosi nazwę: windowpane.

krata

Gdy pierwszy raz w życiu wybrałem się na Pitti Uomo, wziąłem ze sobą dwurzędową marynarkę w prążki, marki Stefano Conti.

krata

Białe prążki na szarym tle oraz białe guziki prezentowały się bardzo efektownie.

krata

Marynarka Norman.

krata

Krata w tonacji niebiesko-granatowej z bordowymi wtrętami.

krata

Krata czy prążek?

krata

Prążek czy krata?

28 komentarzy

 1. Grzesiek 19/05/2019
  • Jan Adamski 19/05/2019
 2. Przemek 19/05/2019
  • Jan Adamski 19/05/2019
 3. Fifi 19/05/2019
 4. Grzegorz 19/05/2019
  • Piotr 20/05/2019
   • Jan Adamski 20/05/2019
  • Jan Adamski 20/05/2019
 5. Grzegorz 20/05/2019
 6. Piotr 20/05/2019
 7. Darius 23/05/2019
  • Jan Adamski 23/05/2019
 8. Darius 23/05/2019
 9. Adam 02/06/2019
 10. Adam 02/06/2019
 11. Bartek 24/06/2019
  • Jan Adamski 24/06/2019
   • Bartek 25/06/2019
    • Jan Adamski 25/06/2019
 12. Miro 22/07/2019
  • Jan Adamski 22/07/2019
 13. krystian 22/12/2019
  • Jan Adamski 22/12/2019
 14. Sławomir 19/12/2021
  • Jan Adamski 19/12/2021

Dodaj komentarz