Młodzież się usamodzielnia

Większość gatunków ptaków zakończyła pierwsze lęgi; obecnie trwa jeszcze proces dokarmiania podlotów poza gniazdem, ale młodzież się szybko usamodzielnia i wkrótce zostanie zdana na samą siebie, zaś większość dorosłych osobników przystąpi do drugich lęgów. Zanim to jednak nastąpi można obserwować pierwsze kroki młodych ptaków w wielkim świecie, który pełen jest niebezpieczeństw. Duże zagrożenie stanowią sroki, które chętnie widziałyby młode ptaki, jako swój posiłek. Okazuje się jednak, że dorosłe kosy, kwiczoły, czy nawet szpaki, potrafią się świetnie obronić przed srokami, zaś widok rozzłoszczonego szpaka przeganiającego kilkakrotnie większą od niego srokę, nie należy do rzadkości.

Zdjęcie powyżej jest typowym obrazkiem z pierwszych dni po opuszczeniu gniazda przez młodzież; dorosły samiec szpaka dokarmia młodego, który sam nie umie jeszcze zdobywać pożywienia. Ale pod okiem rodziców szybko nabierze tej umiejętności, co staram się pokazać na dalszych zdjęciach. Zdjęcia zostały zrobione w ciągu kilku ostatnich dni (jedynie zdjęcia kwiczołów pochodzą sprzed ponad dwóch tygodni) więc pokazany na nich proces usamodzielniania się młodzieży – właśnie trwa. Rozejrzyjcie się podczas spaceru w parku lub na łące, a na pewno dostrzeżecie ptasią młodzież.

młodzież

W gnieździe kwiczołów trochę ciasno, ale bezpiecznie.

młodzież

Właśnie zapada decyzja o opuszczeniu gniazda.

młodzież

I już można zacząć poznawanie wielkiego świata.

młodzież

Ładne kwiatki.

młodzież

Trawnik będzie w przyszłości źródłem pożywienia, ale trzeba opanować sztukę wyszukiwania larw i wygrzebywania dżdżownic.

młodzież

Mina trochę niepewna, ale wszystkiego się można nauczyć.

Dorosły samiec szpaka i dwójka młodych. Drepczą krok w krok za rodzicem i rozdziawiają dzioby w oczekiwaniu na pokarm.

Biorąc przykład z taty, można próbować samemu znaleźć coś smacznego.

Trzeba się uważnie przyjrzeć jak robi to dorosły.

I wszystko staje się jasne.

Upierzenie młodego szpaka jest zupełnie inne niż dorosłego osobnika. Wkrótce zacznie się pierzenie i młodzież upodobni się do dorosłych.

Bezpośrednio po opuszczeniu gniazda, upierzenie było w okropnym stanie, co można było zobaczyć tutaj. Wiedziony instynktem ptak potrafi je szybko doprowadzić do ładu przy pomocy dzioba.

Przydaje się też kąpiel.

Zadumany młody szpak.

Młody wróbelek.

Młody mazurek w kąpieli.

A to kuzyn mazurka – młody wróbel.

Wróbel i mazurek razem zażywają kąpieli.

Po kąpieli trzeba się wystawić na promienie słońca, żeby upierzenie wyschło.

Upierzenie młodego osobnika jest bardziej puchate niż dorosłego.

Dodaj komentarz