Akcesoria i drobiazgi: okulary

Okulary są dodatkiem, który w bardzo dużym stopniu wpływa na postrzeganie osoby je noszącej. Nic dziwnego: znajdują się na twarzy, więc są nie do przeoczenia. Z drugiej strony jeśli ktoś nosi okulary na stałe, to są one tak naturalnym elementem jego wyglądu, że przestaje się zwracać na nie uwagę. Jednak nawet wtedy nie przestają być bardzo istotnym elementem. Trzeba tylko pamiętać, że okulary mogą zarówno poprawić, jak zepsuć ogólne wrażenie. Poniżej publikuję zdjęcie, które jest wyraźnym potwierdzeniem tej tezy; w ciekawych skądinąd okularach w drewnianych oprawkach (pożyczonych do tego zdjęcia) – wyglądam nienaturalnie, a wręcz fatalnie! Wystarczy zamiana okularów i obraz zmienia się radykalnie, co widać na kolejnym zdjęciu.

 

Zwykle w artykule o okularach znajdują się wskazówki, co do zasad dobierania okularów do kształtu twarzy, koloru cery i włosów, a nawet cech charakteru okularnika. Pojawiają się też wzmianki o jakości oprawek i najważniejszych markach okularowych. Postanowiłem pójść inną drogą mając na względzie, że każdy zainteresowany, z łatwością znajdzie w sieci wszelkie informacje na te tematy. Np. w bardzo fachowym artykule Mr Vintage sprzed roku. Ja postanowiłem się przyjrzeć jakie okulary noszą eleganccy mężczyźni we Włoszech. I wynik tych obserwacji zamieszczam poniżej. Z zamieszczonych zdjęć wyraźnie wynika, że okulary są elementem stylizacji i są dobierane do pozostałych jej składników. Zasada ta obowiązuje głównie w odniesieniu do okularów przeciwsłonecznych, okulary optyczne poddają się jej w nieco mniejszym stopniu. Tym niemniej jest to kolejne wyzwanie dla eleganckiego mężczyzny. No i kolejne koszty, niestety.

Postanowiłem się także przyjrzeć niegdysiejszym i współczesnym ikonom okularowego stylu. Na kolejnych zdjęciach swoje okulary prezentują: John Lennon, Steve McQueen, Woody Allen, Karl Lagerfeld, Harry Potter, Tom Ford, Johnny Depp, Ryan Gosling, Kuba Wojewódzki, Jerzy Owsiak.

Autorką większości prezentowanych zdjęć jest Małgorzata Adamska. Pozostałe zaczerpnąłem ze stron: afterparty.pl/ caras.sapo.pt/ cassiestephens.blogspot.com/ commons.wikimedia.org/ filmmonitor.tumblr.com/ independent.co.uk/ japantimes.co.jp/ playbuzz.com/ realjock.com/ wiadomosci.radiozet.pl/

Tags:

10 komentarzy

 1. Rafał 15/09/2015
  • Jan Adamski 15/09/2015
 2. Marcus L. Lucullus 15/09/2015
  • Jan Adamski 15/09/2015
   • Marcus L. Lucullus 16/09/2015
 3. Alan 15/09/2015
  • Jan Adamski 15/09/2015
 4. Zbigniew Nora Piasecki 16/09/2015
  • Jan Adamski 16/09/2015
 5. Zbigniew Nora Piasecki 16/09/2015

Zostaw komentarz