Najmniejsze ptaki Polski

najmniejsze

Najmniejsze polskie ptaszki są naprawdę malutkie, bardzo ruchliwe, piękne i bardzo sympatyczne. Na zdjęciu głównym widzimy strzyżyka, którego cechą charakterystyczną jest ogonek – w nietypowy sposób zadarty do góry. O strzyżyku napiszę więcej dalej, gdyż zacząć muszę od ptaka najmniejszego, którym jest mysikrólik (zdjęcia poniżej). To maleństwo mierzy ledwie 9 cm i waży 5 – 6 gramów, ale za to ma kilka zadziwiających cech. Najbardziej zadziwia ich zdolność do długich przelotów. Ptaki, które gniazdują w Skandynawii, przylatują na zimowiska m.in. do Polski, pokonując Bałtyk jednym skokiem. Po przylocie są skrajnie wyczerpane, wyziębione i ważą zaledwie 3 – 4 gramy. Dochodzą do siebie przez kilkanaście godzin, ale dają sobie radę. Inną niezwykłą sprawą w życiu mysikrólików są ich gniazda. Mają formę kuli otwartej od góry i mierzą zaledwie ok. 7 cm średnicy wewnętrznej. W takim malutkim gnieździe samica mysikrólika potrafi wysiedzieć nawet 10 jaj. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak może się tam wychować 10 pisklaków. Po opuszczeniu gniazda, młode ptaszki trzymają się razem, najczęściej przesiadując na gałęzi w jednym rządku, mocno przytulone do siebie. Bliskim krewnym mysikrólika jest zniczek, który ma nie żółty, lecz pomarańczowy pasek na główce. Więcej o mysikrólikach można przeczytać tutaj.

najmniejsze najmniejsze najmniejsze najmniejsze najmniejsze

Strzyżyk jest tylko odrobinę większy od mysikrólika (9 – 10 cm), ale waży wyraźnie więcej, nawet do 12 gramów (przeważnie 8 – 10 g, ale wiosną samiec może ważyć zaledwie 6 g). Strzyżyki trzymają się raczej z dala od ludzkich siedzib, gdyż prowadzą w dużym stopniu naziemny tryb życia, są więc narażone na atak kotów. Niestety niedawno miałem okazję się o tym przekonać, gdy mój kot przyniósł upolowanego podlota strzyżyka. Zadziwiające było to, że działo się to w październiku! Wylęg w październiku to rzecz zupełnie niebywała, pocieszałem się więc, że młody strzyżyk i tak nie miałby szans na przeżycie i odlot na zimowisko.

najmniejsze

O ile mysikróliki i strzyżyki widuję rzadko, o tyle sosnówki regularnie odwiedzają zimą moje karmniki. Te najmniejsze z sikorek mierzą 10 – 11 cm i ważą 9 – 11 gramów. Maleństwa. Jak wszystkie małe ptaki są bardzo ruchliwe, zatem trudno je sfotografować. Ulubiony pokarm karmnikowy sosnówki to różnego rodzaju kostki i kulki tłuszczowe. Często korzysta też z karmnika dla dzięcioła, gdzie znajduje mielone orzechy wymieszane ze smalcem.

We wpisie Najmniejsze ptaki Polski, oprócz zdjęć mojego autorstwa, wykorzystałem zdjęcia ze strony Pixabay.

5 komentarzy

  1. Roy 31/01/2019
  2. anka 30/06/2019
  3. Krystyna 06/07/2019
  4. Jacek 15/06/2020
    • Jan Adamski 15/06/2020

Dodaj komentarz