Muchołówka żałobna

Ptaki_mucholowka_1

Foto: janadamski.eu

Za każdym razem, kiedy pojawia się w moim ogródku nowy gatunek ptaka, przeżywam duże emocje. Wkrótce przedstawię niezwykle rzadkiego dzięcioła białoszyjego, który odwiedzał mnie regularnie i z którym trochę się nawet zaprzyjaźniłem. No, może nie jadł mi z ręki, ale tolerował moją obecność w odległości kilku metrów.

Ptaki_mucholowka_2

Foto: janadamski.eu

Dzisiaj jednak o innej niespodziewanej wizycie: pary muchołówek żałobnych. Zjawiły się któregoś majowego dnia i przez jakiś czas kręciły się po okolicznych drzewach. Były wystarczająco długo, żeby udało się zrobić trochę zdjęć. Chętniej jednak pozował mi samiec. Samicę uchwyciłem tylko kilka razy.

Ptaki_mucholowka_3

Samiec ma kontrastowe upierzenie, dominują czerń i biel. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_5

Ubarwienie samicy jest mniej kontrastowe. Zamiast czerni, brązy i szarości. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_8

To także samica. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_4

Identyfikacji tego osobnika nie jestem pewien, może to być zarówno samiec, jak i samica. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_3

To samiec. Ale prawdopodobnie jest to ten sam osobnik, co na poprzednim zdjęciu. Gałązka, na której siedzi – ta sama. Foto: janadamski.eu

Muchołówki żałobne to ptaki wędrowne. Zimują w środkowej Afryce, a na terenach lęgowych pojawiają się około połowy kwietnia. Para, którą obserwowałem, musiała być chyba w trakcie karmienia młodych. Tak by wynikało z kalendarza, bo z zachowania ptaków – absolutnie nie. Dość beztrosko przemieszczały się z jednego drzewa na drugie, jakby zainteresowane tym, żeby zdjęcia się udały. No i kilka, rzeczywiście się udało.

Ptaki_mucholowka_6

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_7

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_9

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_10

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_11

Foto: janadamski.eu

Dodaj komentarz