Zbliża się wiosna!

Nadchodzącą wiosnę można wyczuć w zachowaniu ptaków. Sikorki coraz częściej robią inspekcję budek lęgowych, a upierzenie samców niektórych gatunków nabiera ubarwienia godowego. Zresztą nie tylko upierzenie, bowiem np. samcom grubodziobów zaczynają ciemnieć dzioby. Na razie robią się lekko szare, ale w maju będą zdecydowanie ciemne – szaroniebieskie. Zaobserwowałem też ciekawe zjawisko dotyczące rudzików. Mianowicie w ostatnich dniach mój karmnik odwiedzają dwa osobniki tego gatunku. Wprawdzie nie obydwa na raz, lecz na zmianę – w odstępach kilkunastominutowych. Osobliwość polega na tym, że rudziki bardzo zazdrośnie strzegą swojego terytorium i nie dopuszczają konkurencji. Więc wyciągnąłem wniosek, że moje rudziki są odmiennej płci i tolerują się dlatego, że czują zbliżający się okres lęgowy i biorą pod uwagę możliwość połączenia się parę. Czy wniosek ten jest prawidłowy – tego nie jestem pewien. Na razie zrobiłem zestawienia zdjęć obu osobników. Różną się od siebie bardzo wyraźnie, a jeden z nich ma jakieś problemy z upierzeniem prawej strony głowy, co jeszcze ułatwia rozróżnienie.

Ptaki_10a_rudzikPtaki_10c_rudzik Ptaki_05_rudzikPtaki_06_rudzik Ptaki_08_rudzikPtaki_10d_rudzik

Wklejam filmik przedstawiający śpiewające rudziki. Muszę tutaj wyjaśnić, że ptaszki widoczne na samym końcu, które mało przypominają rudziki, to są osobniki bardzo młode. Tak wyglądają zaraz po opuszczeniu gniazda. W ostatniej sekundzie filmu widać zresztą początki pomarańczowego upierzenia na piersi: to znak, że zaczęło się pierzenie.

Wspomniałem na wstępie o dziobach grubodziobów. Więc załączam zdjęcia grubodzioba z jasnym dziobem (być może to samica), oraz zrobione kilka dni temu – zdjęcie samca z wyraźnie ciemniejszym dziobem.

Ptaki_01_grubodziobPtaki_02_grubodziob Ptaki_03_grubodziob Ptaki_04_grubodziobPtaki_04a_grubodziobPtaki_04b_grubodziob

A jeśli chodzi o szatę godową, to dobrym przykładem są dzwońce. Na wiosnę samce są naprawdę piękne. Poniższe zdjęcia są sprzed kilku dni, więc nie jest to jeszcze szata godowa w pełnej krasie. Ale już czuje się przedsmak. Zbliża się wiosna!

Ptaki_11_dzwoniec Ptaki_12_dzwoniec

Na koniec zamieszczam zdjęcie czapli, które przysłała czytelniczka Bożena z USA. Życzę Bożenie zwycięstwa w jej zmaganiach z chorobą. Nie mam wątpliwości, że zwycięstwo będzie jej udziałem, tym niemniej: trzymajcie za nią kciuki!

020

Dodaj komentarz