Zdjęciowy remanent

Fotografując ptaki wykonuję tysiące zdjęć, z których tylko niektóre można nazwać udanymi. Ruchliwość ptaków powoduje, że na niektórych ujęciach wyglądają nieciekawie, są nieostre, lub odwrócone. Później te zdjęcia zalegają na dysku zajmując sporo pamięci. Od czasu do czasu niezbędny jest zdjęciowy remanent, umożliwiający odblokowanie pamięci. Dzisiejszy wybór zdjęć jest efektem remanentu jakiego dokonałem wśród zdjęć wykonanych w marcu i kwietniu tego roku. Bo tak się zawsze składa, że wśród zdjęć, które nie przeszły pierwszej selekcji, można znaleźć sporo ciekawych i wartych dokładnego obejrzenia. Właśnie taki zdjęciowy urobek jest efektem mojego przeglądu. Są tu ptaki różnych gatunków, które wczesną wiosną odwiedzały moje karmniki. Głównie możemy zobaczyć stałych bywalców mojego ogródka: sójkę, kosa, kwiczoła, dzięcioła dużego, modraszkę, mazurka, szpaka, czyża, kapturkę, rudzika, oraz bardzo pospolite: kawkę i sierpówkę. Ale, na kilku zdjęciach, utrwaliłem też gości rzadkich, żeby nie powiedzieć niezwykłych: gila i czeczotkę. Czeczotka, która m.in. widnieje na zdjęciu poniżej, nie gniazduje w Polsce i można ją spotkać tylko w czasie przelotów. Często przyłącza się do stad czyży i wspólnie z nimi żeruje. Mój karmnik odwiedzała właśnie w towarzystwie czyży, przez kilka marcowych dni. Więcej o czeczotkach można przeczytać tutaj, zaś jej śpiewu można posłuchać tutaj.

Mój zdjęciowy remanent pozwolił też spojrzeć ponownie na ptaka, którego bardzo lubię – dzięcioła dużego. Dzięcioły odwiedzają mnie bardzo często zimą, gdyż znajdują u mnie smakowite pożywienie w karmniku, który z myślą o nich skonstruowałem. Ostatnio w okolice mojego ogródka przylatuje też młodociany dzięcioł duży, który tym się różni od dorosłych osobników, że ma czerwone pióra na wierzchu głowy. Przed zimą nastąpi pierzenie i czerwone pióra znikną z głowy, zastąpione czarnymi. Jeśli jest to samiec, to czerwone pióra pojawią się z kolei na ciemieniu, tworząc tam charakterystyczny pasek, którego nie ma u samic. Na zdjęciach poniżej widać właśnie samicę – bez czerwonego paska na ciemieniu.

Na jednym ze zdjęć poniżej widać samca kosa, który ma charakterystyczne białe pióro na prawym skrzydle. Takie niewybarwione pióro jest bardzo rzadkim przypadkiem, a mnie umożliwia identyfikację ptaka, który ma swój rewir obejmujący m.in. mój ogródek. Zimą korzysta z karmnika, wiosną zakłada lęg gdzieś w bezpośrednim sąsiedztwie. Przeważnie nie wiem gdzie jest umiejscowione gniazdo, ale mogę się domyślać po reakcji ptaka, gdy w pobliżu przechodzi np. kot. Co ciekawe mój kos karmi obecnie młode, które są jeszcze w gnieździe. Wiem o tym stąd, że codziennie widuję go (lub samicę – jego partnerkę) zbierającego owady i larwy z mojego trawnika, a następnie odlatującego z dziobem pełnym pożywienia – zawsze w tym samym kierunku. Koniec sierpnia to nie jest typowa pora na wylęg, prawdopodobnie jest to już trzeci lęg w tym roku. Być może poprzednie lęgi zostały stracone (np. jajka lub pisklaki zjadła sroka) gdyż nie zaobserwowałem młodych kosów w pobliżu. Jeśli ten lęg będzie udany to za kilka dni powinien pojawić się młody (lub kilka młodych). Będzie więc okazja, żeby powiększyć zdjęciowy urobek i może nawet opublikować we wpisie poświęconym tylko tematowi późnego lęgu mojego kosa.

zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent zdjęciowy remanent

4 komentarze

  1. Andrzej 26/08/2018
    • Jan Adamski 26/08/2018
  2. Wojtek G 26/08/2018
    • Jan Adamski 26/08/2018

Dodaj komentarz