Szpaki wczesną wiosną

szpaki

Szpaki to jedne z najpospolitszych ptaków. Są dziuplakami, co znaczy, że budują gniazda w dziuplach, ale dzisiaj właściwsze byłoby nazwanie ich budkowcami, bo przeważnie zakładają lęgi w budkach lęgowych instalowanych przez ludzi na działkach, w parkach i gdziekolwiek gdzie są jakieś drzewa. Corocznie w moim ogródku odbywa się przynajmniej jeden lęg w budce, którą zawiesiłem na jarzębinie, w odległości zaledwie kilku metrów od tarasu gdzie lubię przesiadywać w ciepłe dni i wieczory. Wiele razy miałem okazję przyglądać się z bliska tym sympatycznym ptakom i robić im zdjęcia, które publikowałem w różnych wpisach. Tym razem postanowiłem pokazać zdjęcia zrobione wczesną wiosną, zanim szpaki zajęły się budową gniazd.

Szpaki licznie odwiedzają mój ogródek w marcu i kwietniu, gdyż mają tu do dyspozycji kilka karmników – korzystają ze wszystkich, choć najmniej chętnie z typowego karmnika z daszkiem z wysypanymi ziarnami. Natomiast karmnik jabłkowy i karmnik dla dzięcioła to dla nich bardzo atrakcyjne miejsca żerowania. Karmnik jabłkowy to po prostu gałąź, na której rozwieszam jabłka. Zimą jabłka jedzą chętnie kosy, kwiczoły, sójki, kapturki i modraszki, wiosną dołączają do nich szpaki. Z kolei specjalistyczny karmnik dla dzięcioła to pieniek z nawierconymi otworami, w które wtykam pokarm, czyli mielone orzechy wymieszane ze smalcem. Dzięcioły uwielbiają taki pokarm, ale nie gardzą nim także sikory (modraszki, bogatki i sosnówki), a wiosną – szpaki. Przy czym szpaki nie są przystosowane do chwytania się pnia, jak robią to dzięcioły, więc korzystanie z karmnika dzięcioła jest dla nich trudne; pomagają sobie machając skrzydłami. Często też dochodzi między nimi do utarczek, co widać na jednym ze zdjęć.

Warto też zwrócić uwagę, że wiosną, czyli w okresie godowym, szpaki-samce mają zupełnie inne upierzenie niż szpaki-samice. Piersi samców są mniej nakrapiane, za to ciemniejsze i metalicznie połyskujące różnymi kolorami: od fioletu do zieleni. Później ich upierzenie zmienia się i jesienią oraz zimą samce i samice są trudne do odróżnienia. Gdy skończy się okres lęgowy, szpaki zaczynają się zbierać w stada. Mniej więcej od sierpnia takie stada potrafią liczyć setki tysięcy osobników. Niezwykle wyglądają przeloty takiego stada; z oddalenia przypominają ogromną chmurę zmieniającą kształt i wijącą się na różne sposoby.

Ciekawy artykuł o szpakach można znaleźć tutaj.

szpaki szpaki szpaki szpaki szpaki szpaki szpaki szpaki szpaki szpaki

7 komentarzy

  1. Tolek 03/04/2020
    • Jan Adamski 03/04/2020
  2. Tolek 04/04/2020
  3. Tolek 10/04/2020
    • Jan Adamski 10/04/2020
  4. Tolek 10/04/2020
    • Jan Adamski 10/04/2020

Dodaj komentarz