Bąkojady
Bąkojady to bardzo ciekawe i nietypowe ptaki występujące wyłącznie na sawannie w Afryce Subsaharyjskiej. Ich nietypowość polega na tym, że żerują na dużych, roślinożernych ssakach kopytnych: bawołach, nosorożcach, zebrach, żyrafach i antylopach. Wyjadają im ze skóry różne pasożyty; głównie kleszcze i larwy muchówek. Do takiego sposobu żerowania przystosowana jest budowa bąkojadów, które mają krótkie nogi wyposażone w ostre pazury, dzięki czemu mogą się utrzymać na grzbiecie i bokach ciała, a nawet na nogach, poruszającego się ssaka. Bąkojady nie tylko oczyszczają skórę zwierząt, ale pełnią również rolę strażników ostrzegających przed zagrożeniem.
W skład rodziny bąkojadów wchodzą dwa gatunki: bąkojad żółtodzioby i bąkojad czerwonodzioby. Poza kolorem dzioba, oba gatunki niewiele różnią się od siebie. Bąkojady są mniej więcej wielkości naszego szpaka, są zresztą ze szpakami spokrewnione. Są bardzo towarzyskie: żerują i nocują w stadach, ale często nocują też pojedynczo – w zakamarkach ciała zwierzęcia, na którym żerują. Taki sposób nocowania zapewnia ptakom nie tylko ciepło, ale także bezpieczeństwo.
Zdjęcia zaprezentowane w tym wpisie pochodzą ze strony Pixabay.
Nie jestem ekspertem od ptaków, ale wydaje mi się że bąkojady nie zawsze pomagają dużym ssakom żyjącym na sawannie. Jeśli duże zwierzę jest ranne, to faktycznie bąkojady siadają na nim i zaczynają się żywić jego mięsem. Przynajmniej można to zobaczyć na filmach na Youtube.
Janie trzeba dodać jeszcze, że bąkojady nie tylko żyją w pełnej symbiozie z dużymi zwierzętami, ale potrafią także (jak zauważył kolega Wojciech) stać się pasożytami, wydziobując rany, by pić krew zwierzęcia.
Tak, to prawda. Nie brzmi to jednak sympatycznie więc nie wspominałem o tym w tekście.