Pierwsze tegoroczne sukcesy

Zaczęły się mrozy, więc przy moich karmnikach pojawia się coraz więcej ptaków. I od razu, na początku sezonu, odnotowałem duży sukces: odwiedziły mnie dwa gile! Gile są ptakami dość często występującymi w miastach, ale jakoś do tej pory omijały mój ogródek. I wreszcie przyleciały! Zabawiły krótko na jarzębinie, ale udało mi się zrobić kilka zdjęć. Ptaki prezentują się pięknie i w dodatku pasują kolorystycznie do jarzębiny.

Ptaki_gil_01

Ptaki_gil_02

Ptaki_gil_03

Ptaki_gil_04

Ptaki_gil_05

Ptaki_gil_08

Ptaki_gil_10

.

Drugi sukces to pojawienie się wyczekiwanych od dwóch lat, jemiołuszek. Sukces jest niestety połowiczny, bowiem pojawiły się tylko dwa osobniki (jemiołuszki zwykle przemieszczają się stadami), nie były zainteresowane przygotowaną specjalnie dla nich sztuczną jabłonią i bardzo się starały, żeby nie dać się sfotografować. Więc zdjęcia są marne, ale zamieszczam je na dobry początek. Mam nadzieję, że jemiołuszek pojawi się więcej i będą lepiej pozować.

Ptaki_jemioluszka_01

Ptaki_jemioluszka_02

.

Spodziewam się zimą częstych wizyt jerów. Na razie pojawił się jeden (pewnie wysłany na rekonesans) i przez chwilę pozował mi w słońcu. Niestety zbyt jasne oświetlenie trochę osłabiło dynamikę kolorów tego pięknego ptaka. Gdy uda się go sfotografować na tle ośnieżonych gałęzi, będzie się prezentował znacznie efektowniej.

Ptaki_jer_02

Ptaki_jer_01

Ptaki_jer_03

Ptaki_jer_04

Ptaki_jer_05

Ptaki_jer_06

.

Na koniec pokazuję jeszcze bogatkę sprawdzającą budkę lęgową. Robi to jednak nie ze względu na chęć założenia lęgu, ale w poszukiwaniu schronienia na mroźne noce. Bogatki (a także inne sikory) spędzają mroźne noce w dziuplach i budkach. Często obserwuję je wlatujące o zmierzchu do budek, a później broniące swojego schronienia przez innymi. To zachowanie jest akurat mało logiczne, gdyż gdyby w budce nocowały 3 lub 4 bogatki, to byłoby im cieplej. Ale tak się nigdy nie zdarza; zawsze w budce nocuje tylko jeden ptak. Intruz, który próbuje tam wtargnąć jest atakowany z niezwykłą furią.

Ptaki_bogatka_02

5 komentarzy

  1. Joanna 30/11/2014
    • Jan Adamski 30/11/2014
  2. spokojny 03/12/2014
    • Jan Adamski 03/12/2014
  3. spokojny 04/12/2014

Dodaj komentarz