Kilka miłych niespodzianek

W ostatnim tygodniu odnotowałem kilka miłych niespodzianek, które sprawiły mi ptaszki odwiedzające karmnik. Najważniejszą – była wizyta kowalika. Ten ptaszek nie zawitał do mnie nigdy wcześniej. Tym razem wpadł też tylko na kilka sekund. Miałem szczęście bo akurat wtedy miałem obiektyw wycelowany w karmnik w oczekiwaniu na rudzika, który kręcił się w okolicy z wyraźnym zamiarem zabrania się za płatki owsiane, które uwielbia, a które czekały na niego w karmniku. A tu nagle zamiast rudzika – kowalik. Więc z dumą prezentuję poniższe zdjęcia.

Ptaki_01_kowalik

Ptaki_02_kowalik

Ptaki_03_kowalik

Ptaki_04a_kowalik

Ptaki_05_kowalik

Ptaki_06_kowalik

Ptaki_06a_kowalik

Wspomniałem powyżej o rudziku. To kolejna niespodzianka. Ale zanim opiszę na czym ona polega muszę coś wyjaśnić. Otóż rudziki należą do samotników, którzy bardzo zazdrośnie strzegą swojego rewiru. Gdy pojawi się w nim obcy rudzik, zaczynają się gonitwy i walki. Wszystko to odbywa się z ogromną szybkością; trudno zaobserwować szczegóły, widać tylko śmigające sylwetki. Czasami rudziki przysiądą na gałązkach w pewnym oddaleniu od siebie i wtedy można je przez chwilę obserwować, zanim znów ruszą do ataku. Jednak sytuacja, gdy w polu widzenia ma się dwa rudziki, należy do niezwykle rzadkich. A mnie zdarzyła się sytuacja, gdy miałem w polu widzenia trzy osobniki!!!  Niebywałe. Gonitwom i walkom nie było końca. Ostatecznie ostał się jeden (nie wiem co decyduje, że jeden z nich zostaje zwycięzcą i panem terenu, a inne znikają). Widuję go teraz codziennie.

Ptaki_11_rudzik

Ptaki_07_rudzik

Ptaki_08_rudzik

Ptaki_09_rudzik

Ptaki_10_rudzik

Kosy pojawiały się u mnie od początku zimy, jednak bywały dość nieregularnie. Dopiero ostatnio jeden piękny samiec zaczął bywać bardzo regularnie: kilka razy dziennie. Jest piękny, ponieważ jego dziób ma jaskrawe pomarańczowe zabarwienie, a upierzenie jest intensywnie czarne; kontrast jest urzekający. Zachodzę w głowę, czy jest to ten sam młody samiec, którego pierwsze kroki w samodzielnym życiu opisywałem tutaj, a zdjęcia z kolejnych faz doroślenia prezentowałem tutaj? Zrobiłem zestawienie trzech zdjęć pochodzących kolejno: z lipca, końca września i początku stycznia. Czy jest to ten sam osobnik, którego widzimy na zdjęciach poniżej? Jest to wielce prawdopodobne, ale pewności nie mam.

Ptaki_11a_kos

Ptaki_12_kos

Ptaki_13_kos

Ptaki_14_kos

Na koniec kilka zdjęć kawek. Są to ptaki bardzo pospolite i raczej niezbyt urodziwe. Poza tym co tu dużo mówić: źle im z oczu patrzy. Gdy wpadają na chwilę do karmnika, to odnoszę wrażenie, że mają poczucie dokonywania kradzieży; robią to bowiem w pośpiechu i jakby ukradkiem. Wystarczy, że zobaczą mnie przez okno, jak się krzątam w pokoju, to natychmiast odlatują.

Ptaki_15_kawka

Ptaki_16_kawka

Ptaki_17_kawka

Ptaki_18_kawka

Ptaki_19_kawka

Dodaj komentarz